Avustralya merkezli kripto madencisi, Kanada platformlarına enerji verdikten sonrasında hash oranını iki katına çıkardı

Avustralyalı Bitcoin madencisi Iris Energy, Kanada’nın Mackenzie kentindeki operasyonlarının ikinci aşamasının tamamlanmasının arkasından hash oranını saniyede 2.3 exahash’ın üstüne çıkardığını söylemiş oldu.

Pazartesi günü meydana getirilen bir duyuruda Iris Energy, British Columbia belediyesinde 41 megavatlık işletme kapasitesini planlanandan ortalama iki ay ilkin çevrimiçi hale getirdiğini ve mevcut hash hızına 1,5 EH/s eklediğini söylemiş oldu. Buna ek olarak, Bitcoin (BTC) madencisi, 2022’nin üçüncü çeyreğinin sonuna kadar Prince George’da 50 MW daha çevrimiçi hale getirmeyi ve işletme kapasitesini 3,7 EH/s’ye çıkarmayı bekliyor.

Iris Energy’nin kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Roberts, firmanın “mevcut piyasa ortamına ve devam eden internasyonal tedarik zinciri zorluklarına karşın” tesise planlanan zamanda enerji verdiğini söylemiş oldu. Şirket, toplam hash oranını 6 EH/s’ye çıkarmak için Ağustos ayında ek madencileri görevlendirmeyi planladı.

$IREN bugün işletme kapasitesini iki katına çıkararak >2,3 EH/s’ye çıkardığını duyurdu.

Mackenzie, BC’deki ikinci işletme sahasındaki ilk 1.5 EH/s (50MW), planlanandan ilkin tamamen enerjilendirildi.

Önümüzdeki ayın sonuna kadar 3,7 EH/s için yolda, 6,0 EH/s için dağıtım seçenekleri devam ediyor.

— Iris Energy (@irisenergyco) 8 Ağustos 2022

Madencilik şirketi, Aralık 2020’deki halka arz öncesi fonlama turu esnasında 19,5 milyon dolarlık öz kaynak finansmanı ve 3,9 milyon dolarlık borç sağlamış oldu ve hisseler Kasım 2021’de Nasdaq’ta işlem görmeye başladı. Yayınlandığı tarihte, hisselerin fiyatı 5,30 dolardı. son 24 saatte ortalama %12 arttı.

İlgili: BTC hash oranının %17’sini denetim etme: Halka açık madencilik firmaları hakkında rapor

Iris, kripto madencilerinin çevresel etkilerini çevreleyen yenilenebilir enerji amidi tartışmasıyla desteklenen veri merkezlerine yatırım yaptığını söylemiş oldu. Pek fazlaca savunucu, organik gazın ürettiği gücü kullanan ve aksi takdirde yakılacak olan kripto madencileri de dahil olmak suretiyle örneklere işaret etse de, ABD Birleşik Devletleri’ndeki bazı siyaset yapıcılar madenciliği enerji kullanımı ve emisyonları için “sorunlu” olarak nitelendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir