Axie Infinity CEO’su 622 Milyon Dolarlık Hack Açıklamasından Ilkin 3 Milyon Dolarlık Token Taşıdı: Rapor

özetlemek gerekirse

Axie Infinity’nin Ronin ağı – bir Ethereum yan zinciri – Mart ayında saldırıya uğradı ve izahat anında 622 milyon dolar değerinde varlık çalındı. Sky Mavis CEO’su Trung Nguyen, hücum açıklanmadan derhal ilkin 3 milyon dolarlık token aktarma etti, sadece bugün içeriden öğrenenlerin ticareti iddialarının “temelsiz ve yanlış” bulunduğunu söylüyor.

En iyi kripto oyunu Axie Infinity, Mart ayında Ronin ağ yan zincirini Ethereum’a bağlayan köprünün 622 milyon dolarlık kripto para birimi için saldırıya uğramasıyla tüm zamanların en büyük DeFi saldırılarından birini atlattı. Şimdi, Axie’nin arkasındaki stüdyonun CEO’su, hücum açıklanmadan ilkin Ronin’den milyonlarca dolar değerinde token taşıdığını itiraf etti.

Bu, Sky Mavis CEO’su ve kurucu ortağı Trung Nguyen tarafınca denetim edilen bir kripto cüzdanının Ronin ağından kripto borsası Binance’e ortalama 3 milyon dolar değerinde AXS yönetişim tokeni aktardığını keşfetmek için blok zinciri verilerini çözümleme eden Bloomberg’in bugün yayınladığı bir rapora bakılırsa.

Nguyen’in token transferi, Sky Mavis’in saldırının gerçekleşmesinden ortalama yedi gün sonrasında, Ronin ağ hackini açıklamasından bir tek üç saat ilkin gerçekleşti ve Haziran ayı sonuna kadar ağa erişimi kapattı. Sky Mavis temsilcisi Kalie Moore, yayının analizini firmayla paylaşmasının peşinden işlemi Bloomberg’e doğruladı.

“O zamanlar, biz (Sky Mavis), Binance’de haiz olduğumuz daha çok AXS’nin pozisyonumuzun ve seçeneklerimizin daha iyi olacağını anladık” dedi. “Bu bizlere lüzumlu kredileri/sermayeyi güvence altına almak için değişik seçenekleri takip etme esnekliği verecek.”

Moore, fonların Nguyen’in kendi cüzdanından aktarma edildiğini ve böylece AXS açığa satış yapanların “haberleri önden yayınlayamayacaklarını” da sözlerine ekledi ve transferin doğasıyla ilgili öteki motivasyonların suçlamalarının “temelsiz” olacağını öne sürdü.

Ronin ağ hack 23 Mart’ta gerçekleşti, sadece günlerce keşfedilmedi. Sonunda 29 Mart’ta açıklandı. Saldırgan, izahat esnasında toplu olarak ortalama 622 milyon dolar, sadece hücum gerçekleştiğinde 552 milyon dolar değerinde olan 173.600 Wrapped Ethereum (WETH) ve 25.5 milyon USDC stabilcoin’i çaldı.

Sonunda saldırganlar, düzmece işlemleri imzalamak ve fonları aktarma etmek için ağın toplam dokuz doğrulayıcısından beşinin kontrolünü ele geçirmek için saldırıya uğramış hususi anahtarları kullanarak Ronin’i Ethereum ana ağına bağlayan köprü vasıtasıyla fonları boşalttı.

Saldırının peşinden Sky Mavis, 6 Nisan’da, çalınan kripto varlıklarının kullanıcı geri ödemelerini kolaylaştırmak için 150 milyon dolarlık ek fon sağladığını duyurdu. Ronin köprüsü 28 Haziran’da tekrardan açıldı ve tüm kullanıcılara geri ödeme yapılmış oldu. Sky Mavis, ABD Hazinesinin Şimal Kore korsan grubu Lazarus tarafınca çalındığını iddia etmiş olduğu çalınan varlıkları kurtarmayı umuyor.

Bloomberg, ifşadan derhal önceki dönemde Ronin ağ işlemlerini çözümleme eden takma adlı YouTube kullanıcısı Asobs’un yardımıyla 3 milyon dolarlık AXS transferini keşfetti. Sky Mavis’in, büyük işlemler gerçekleştiren öteki cüzdanların şirket çalışanlarına ilişkin olup olmadığını doğrulamayı reddettiği bildirildi.

Bugün bir tweet dizisinde Nguyen, Sky Mavis’in köprüyü geri yüklerken kullanıcı likiditesi sağlamaya destek olmayı düşündüğü için AXS tokenlerinin borsa ile meydana getirilen görüşmelerin peşinden Binance’e taşındığını söylemiş oldu.

“Bu öykü içeriden öğrenenlerin ticareti spekülasyonlarını içeriyor” diye yazdı. “Bu suçlamalar temelsiz ve yanlış. Aslına bakarsak, Kurucu Ekip, herhangi bir kısa satıcının izlemesini tetiklememek için köprü kapanmadan ilkin malum bir Axie çoklu imza cüzdanından Ronin Network’e 7,5 milyon dolar bile yatırdı.”

Kurucu Ekip güvenlik ihlalini keşfettiğinde, köprünün kapatılması ve kullanıcı fonlarının mümkün olan en kısa sürede geri yüklenmesinin iyi mi sağlanacağını görüşmek suretiyle Binance ile yakın temas halindeydik.

— Trung Nguyen (@trungfinity) 28 Temmuz 2022

Axie Infinity, bugüne kadarki NFT işlem hacminde 4 milyar doları aşan ve geçen yıl zirvede olan milyonlarca günlük oyuncuyla bugüne kadarki en başarı göstermiş kripto oyunudur. Bununla beraber, oyunun kazan-kazan ekonomisi, Mart hack’inden ilkin geçen senenin sonlarında çökmeye başladı ve canavarlarla savaşan oyunu canlandırmaya destek olmak için çeşitli değişikliklerin yapılmasına (ve hala yapılmasına) yol açtı.

Bugün kripto piyasasının geri kalanının bir çoğu gibi, AXS tokeni, token başına 17 doların birazcık üstünde bir mevcut fiyatla %7 kıymet kazanmıştır – sadece geçen Kasım ayındaki zirvesinden hala %90 aşağıda. Ayrıca, oyunun SLP ödül jetonu, şu anki 0,004 $ fiyatla tüm zamanların en yüksek seviyesinden %99 düştü.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir