Ayı piyasası döngüleri, uzun vadeli sahiplerin teslim bulunduğunu ve peşinden biriktiğini görüyor

Bir piyasa döngüsünün uzunluğunu belirlemek, katılımcılarının geçmiş davranışlarına bakmayı gerektirir. Bitcoin söz mevzusu olduğunda, fiyat hareketlerinin yönünü değiştiren iki ana akım vardır – uzun vadeli sahipleri (LTH’ler) ve kısa vadeli sahipleri (STH’ler).

Uzun vadeli sahipler, Bitcoin’i 155 günden daha uzun süre tutan adresler olarak tanımlanır. Çoğunluğu piyasa oynaklığına dayandığından ve en altta birikmeyi ve en tepede satmayı başardığı için, çoğu zaman uzayda “akıllı yatırımcılar” olarak görülüyorlar.

Kısa vadeli sahipler, Bitcoin’i 155 günden daha kısa bir süredir elinde tutan ve volatiliteden mühim seviyede etkilenen fiyata daha duyarlı grup olarak görülen adreslerdir.

LTH’lerin ve STH’lerin davranışlarına bakmak bunu daha da doğrular. 2010’dan bu yana, uzun vadeli sahipler, fiyatı her aşağı itildiğinde ve neredeyse her zirvede bırakıldığında BTC satın aldı.

Uzun vadeli sahiplerin ve kısa vadeli sahiplerin davranışları (Kaynak: Glassnode)

Uzun vadeli sahiplerin net pozisyonlarındaki son değişimler, teslim olduklarını gösteriyor. Bitcoin’in Terra (LUNA) geri tepmesi ve Celsius krizinin niçin olduğu düşüş, birçok LTH’yi pozisyonlarını satmaya itti.

Sadece, pozisyonlarını satan LTH’ler çoğu zaman bir piyasa dibinin işareti olarak alınır.

Glassnode’dan alınan verilere nazaran, Mayıs’ta süregelen satışlar Temmuz’da zirveye ulaştı ve şu anda azalıyor. Aşağıdaki grafik, uzun vadeli sahipler için pozisyon değişikliğini gösterir; kırmızı vurgular genel pozisyonda bir düşüş gösterir ve yeşil vurgular, holdinglerinde bir artış gösterir.

2022’de uzun vadeli sahipler için net pozisyon değişikliği (Kaynak: Glassnode)

Uzaklaştırma, uzun vadeli sahiplerini varlıklarını satmaya iten öteki dönemleri ortaya çıkarıyor. Mart 2020’de, COVID-19 pandemisinin başlaması küresel piyasaları ezdiğinde, uzun vadeli sahipleri korku ve belirsizlikten teslim oldu. Kapitülasyonları, toparlanması o senenin Temmuz ayına kadar devam eden keskin bir fiyat düşüşü başlattı.

Bir sonraki büyük satış, Ocak 2021 ile Mayıs 2021 içinde gerçekleşti. Bununla beraber, Bitcoin derin bir boğa koşusundayken, satış, uzun vadeli sahiplerin mühim karlar elde etmiş olduğu anlamına geliyordu.

Nisan 2022’de başladığını gördüğümüz kapitülasyon hala devam ediyor. Mart 2020’deki şeklinde, bu kapitülasyon da büyük bir fiyat düşüşünü tetikledi ve Bitcoin’i yazın daha iyi bir bölümünde 20.000 dolara düşürdü. Ve Ağustos başladığından bu yana satışların azaldığını görsek de, birikim oranı ufak kalıyor.

Bunun başka bir birikim sürecinin başlangıcı olup olmadığını ve birikim oranındaki ufak artışın satışları geçip geçmeyeceğini hemen hemen göreceğiz. Önceki ayı döngüleri yeniden ederse, Bitcoin’in fiyatı kademeli bir artış görebilir ve peşinden LTH’ler tarafınca biriken BTC miktarında bir artış olabilir.

Uzun vadeli sahiplerin elindeki toplam arzdaki değişimler (Kaynak: Glassnode)

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir