Ayı piyasasında Bitcoin ve altcoin ticareti yapmanın 3 yolu

Piyasalar şu anda ürkütücü ve durumun daha da kötüleşmesi olası olsa da, yatırımcıların oturup kenardan izlemesi gerektiği anlamına gelmiyor. Aslen tarih, Bitcoin (BTC) satın almak için en iyi zamanlardan birinin, kimsenin Bitcoin hakkında konuşmadığı vakit bulunduğunu kanıtlamıştır.

2018-2020 kripto kışını hatırlıyor musunuz? Yaparım. Ana akım medya da dahil olmak suretiyle neredeyse asla kimse kripto hakkında pozitif ya da negatif bir halde konuşmuyordu. Akıllı yatırımcıların bir sonraki boğa trendine hazırlanmak için biriktirdikleri bu uzun soluklu düşüş trendi ve uzun yanlamasına düşüş dönemindeydi.

Doğal ki, bu parabolik ilerlemenin “ne vakit” gerçekleşeceğini kimse bilmiyordu, sadece örnek tamamen kriptonun bir yengeç piyasasında olabileceğini göstermek içindir, sadece Bitcoin’e yatırım yapmak için hala mükemmel stratejiler var.

Üçe bir göz atalım.

Dolar-maliyet averajı üstünden birikim

Uzun solukta varlıklara yatırım yapmak söz mevzusu olduğunda fiyattan bağımsız olmak yararlıdır. Fiyattan bağımsız bir yatırımcı, değerdeki dalgalanmalara karşı bağışıktır ve inandıkları ve pozisyonlara eklemeye devam ettikleri birkaç varlık belirleyecektir. Projenin iyi temelleri, kuvvetli, etken bir kullanım durumu ve sıhhatli bir ağı var ise, yalnız dolar maliyet ortalamasını (DCA) bir konuma getirmek daha mantıklı olur.

Mesela, bu grafiği DCA.BTC’den alın.

Bitcoin’e haftalık dolar maliyeti averajının neticeleri. Kaynak: DCA.BTC

İki senelik bir süre süresince haftalık 50$ BTC’yi otomatikman satın alan yatırımcılar bugün hala kârda ve DCA tarafınca alım satım halletmeye, çizelgeleri izlemeye yada alım satımla ilişkili duygusal strese maruz kalmaya gerek yok.

Trendi takas edin ve aşırı düşük seviyelerden uzun süre uzaklaşın

Durağan(durgun), makul büyüklükteki dolar maliyeti averajının yanı sıra, yatırımcılar kuru baruttan bir cenk sandığı inşa etmeli ve yalnız nesiller boyu satın alma fırsatlarını beklemelidir. Piyasaya aşırı satıldığında ve tüm metrikler aşırı olduğunda girmek, çoğu zaman spot uzunları açmak için iyi bir yerdir, sadece kuru tozun %20’sinden daha azına haizdir.

Varlıklar ve fiyat göstergeleri normdan iki yada daha çok standart sapma uzakta olduğunda, etrafa bakmanın zamanı gelmiştir. Bazı tüccarlar, yatırım yapmak için bir işaret olarak varlıkların daha yüksek vakit çerçevesi destek seviyelerine yada önceki tüm zamanların en yüksek seviyelerine ne vakit düzeldiğini görmek için üç günlük yada haftalık bir vakit çerçevesine uzaklaşır.

Bitcoin için 200 haftalık hareketli averaj ısı haritası. Kaynak: LookIntoBitcoin

Ötekiler, 118 DMA, 200 WMA ve 200 DMA benzer biçimde mühim hareketli averajları desteğe döndürmek için fiyat arıyor. Zincir üstü fanatikler, ne vakit satın alacaklarının bir işareti olarak fazlaca yıllı aşırı düşüklere ne vakit ulaşıldığını görmek için tipik olarak Puell Multiple, MVRV Skoru, Bitcoin Pi göstergesi yada Gerçekleşen Fiyat göstergesini takip eder.

Her iki durumda da, aşırı satışlar esnasında açılış spotları çoğu zaman iyi bir salınım ticareti ve hatta fazlaca yıllı bir pozisyon için giriş noktası olur.

İlgili: Wen ay? Muhtemelen yakında değil: Bitcoin tüccarları niçin trendle dost olmalı?

Trend değişene kadar hiçbir şey yapmayın

Ayı piyasası esnasında alım satım yapmak zor olsa gerek ve ana para ve portföyün korunması en mühim önceliklerdir. Bu yüzden, bazı yatırımcılar için trend değişikliğinin onaylanmasını beklemek en iyisidir. Söylediği benzer biçimde, “trend senin arkadaşın”. Boğa piyasası esnasında hepimiz bir dahi ve muhteşem bir tüccardır, bu yüzden siz olsaydınız, bir sonraki boğa trendinin yuvarlanmasını bekleyin ve o vakit mutlu bir deha olun.

Düşüş trendleri, konsolidasyon ve ayı piyasaları, tüccarları parçalamak ve birinin portföy boyutunu küçültmekle ünlüdür, bu yüzden, ayı trendleri esnasında alım satım için PNL pozitif bir yönteme ve kısa dönem yapma becerisine haiz olmadıkça, trende karşı alım satım yapmak zekice değildir.

Kripto yatırımcıları için bir boşlukta yaşamamak ve hisse senedi piyasalarına göz kulak olmak önemlidir. Kripto tüccarları yalnızca kripto pazarlarına odaklanma eğilimindedir ve bu bir hatadır zira hisse senedi piyasaları ile BTC ve Ether (ETH) tutarları son iki yılda kuvvetli bir korelasyon göstermiştir. Bir kişinin seçtiği grafik paketinde, S&P 500, Dow Jones yada Nasdaq çizelgelerini BTC yada ETH’nin günlük grafiğinin yanında tutmak zekice olacaktır.

Hisse senedi piyasalarıyla Bitcoin korelasyonu. Kaynak: TheBlock

Son olarak trend tersine dönüşünde, BTC’nin fiyat hareketi, ABD Birleşik Devletleri Federal Rezervi faiz oranlarını artırma niyetini güçlendirdikçe daha yüksek sesle ötmeye süregelen kömür madenindeki kanaryaydı. Bitcoin’in dört saatlik ve günlük fiyat çizelgelerinde meydana gelen ufacık hareketler tarafınca yanlış yönlendirilmek kolaydır ve BTC’nin geri dönüşün eşiğinde olduğu inancına dayalı olarak bazı ağır pozisyonlara kolayca çekilebilir.

En büyük hisse senedi endekslerinin piyasa yapısını ve fiyat hareketini izlemek, Bitcoin’in sergileyebileceği herhangi bir yükseliş yada düşüş eğiliminin gücü ve süresi hakkında mühim bilgiler elde edecektir.

Bu haber bülteni The Humble Pontificator Substack’in yazarı ve Cointelegraph’ta yerleşik haber bülteni yazarı Big Smokey tarafınca yazılmıştır. Her Cuma, Big Smokey, kripto pazarında ortaya çıkan potansiyel trendler hakkında piyasa detayları, iyi mi yapılır, analizler ve erken kuş araştırmaları yazacak.

Mesuliyet Reddi Cointelegraph, bu sayfadaki herhangi bir ürün içeriğini onaylamamaktadır. Size ulaşabileceğimiz tüm mühim detayları sağlamayı amaçlamakla beraber, okuyucular şirketle ilgili herhangi bir işlem yapmadan ilkin kendi araştırmalarını yapmalı ve kararlarının tüm sorumluluğunu taşımalıdır, bu yazı bir yatırım tavsiyesi olarak kabul edilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir