Ayı piyasasında yanan pozitiflik: Blockchain Economy İstanbul 2022

İstanbul’da yenilenmiş ve değişik amaçlara hizmet eden bir fabrikanın yanında lüks bir otel olan Hilton Bomonti’de düzenlenen Blockchain Iktisat Zirvesi 2022’nin (BE2022) dördüncü yinelemesi, pandemi öncesi öncüllerine kıyasla mühim bir ilerleme bulunduğunu kanıtladı.

Bundan önceki zirve olan BE2020, iki yıl ilkin WOW Kurultay Merkezi’nde yapılmış oldu. Zirve, İstanbul’un ulaşılması zor bir bölgesinde yer almasına ek olarak, COVID-19 salgınıyla aynı zamana denk geldi ve genel iştirakı daha da etkiledi. Bu mekanın tek amacı büyük ölçekli etkinlikler düzenlemek olduğundan, iki yıl önceki kripto topluluğu alanı dolduracak kadar büyük değildi. BE2020, yukarıda bahsedilen faktörlerin direkt bir sonucu olarak, hayalet bir şehre iki günlük bir seyahat benzer biçimde geldi.

Gosteri öncesi resimler: @BEconomy_HQ’da mükemmel müzik ve performanslar.

Ek olarak güzel gömlek @ErhanKahraman; Nereden aldığınızı merak ediyoruz. (Öksürük, https://t.co/OmCXzstsi5 )#BEinstanbul2022 pic.twitter.com/hZABaJhfso

— Cointelegraph (@Cointelegraph) 27 Temmuz 2022

Blockchain Economy İstanbul 2022 katılımcıları, zirveyi yoğun, canlı ve enerji dolu olarak nitelendirerek BE2020 ile nerede ise her açıdan keskin bir karşıtlık oluşturuyor. Ek olarak, Türkiye’nin gezi yasağı kısıtlamalarını kaldırmasından bu yana bölgede düzenlenen ilk internasyonal kripto ve blockchain etkinliğiydi. Netice olarak, Batı ve Doğu ülkelerinden kripto topluluğu üyeleri kutlamaya katılabilir.

Etkinlik sıralaması, mahalli firmalar ve küresel kripto oyuncuları içinde iyi bir dengeye sahipti. Binance, Huobi yada FTX benzer biçimde büyük adlar etkinlikte gözle görülür şekilde yokken, KuCoin, Gate.io, Bitget, Bitmex ve Uphold benzer biçimde büyük şirketlerin logoları ana salonu dolduruyordu. Son zamanlarda yaşamış olduğu sıkıntılara karşın, Gari Network tüm etkinlik için ana sponsor rozetini taktı.

Ana salon iki gün süresince asla bunaltıcı bir an görmedi: İnsanlar, karantinalar ve gezi yasaklarıyla dolu iki yıldan sonrasında esas olarak ağ oluşturma amacıyla oradaydı ve ana konuşma aşamasındaki oturumlara katılmayarak oldukça şey kaçırdıklarını söylemek zor.

Cointelegraph yer ekibi, “Maraş dondurması” adında olan keçi sütü bazlı hususi Türk dondurmasının tadını çıkarıyor.

Elbet, MicroStrategy’den Michael Saylor (görüntülü arama yöntemiyle katılmış olmasına karşın) yada “Lütfen Yalnız Bir Bitcoin (BTC) Satın Alın” adamı Davinci Jeremie benzer biçimde bazı coşku verici adlar açılış programındaydı. Sadece ne yazık ki program, bu ölçekteki internasyonal bir etkinlik için gerekenden daha çok mahalli yada bölgesel konuşmacının katılımını görmüş oldu – ve konuşma odasındaki aşırı soğutma da destek olmadı.

İnsanlar dondu, simultane çeviriye olan ilgilerini yitirdi ve blok zinciri tabanlı battle royale oyunu Katana Inu’dan dev boyutlu bir samuray köpek heykelinin onları ürkütücü bir halde karşıladığı ana alana geri döndü. En iyi kısım? Açılış konuşmacılarının bir çok, sahne performanslarından sonrasında ana salonda minik bir söyleşi için kendilerini hazır buldular.

KuCoin Labs başkanı Lou Yu, Web3 geliştirmedeki son olarak trendleri açıklıyor

Cointelegraph, KuCoin Labs başkanı Lou Yu ve AAX borsa yöneticisi Ben Caselin de dahil olmak suretiyle bazı süratli yorumlar ve derinlemesine sohbetler için birkaç açılış konuşmacısına ulaştı.

BE2022 etkinliği en oldukça Türkiye’de bol miktarda bulunan topluluğun genç ve yetenekli geliştiricileri için yararlı oldu. Etkinlik esnasında Ali Dursun, blockchain oyun ekosistemi Ratic’i bir takım küresel borsaya ve risk sermayesine sunabildi. Aybars Dorman, merkezi olmayan finansa (DeFi) yeni bir nefes getiren Metavest’i katılımcılarla tanıştırdı ve Yotta21’in kurucusu Yunus Cebeci, sigara içme alanında mühim sektör bağlantıları kurdu.

Zignaly’nin kurucu ortağı Abdul Rafay Gadit, projelerini Cointelegraph iş geliştirme yöneticisi Anton Kabatov ve editör Erhan Kahraman’a konu alıyor

İki şey açıktı: Birincisi, COVID-19 salgını kripto ekosisteminin büyümesini yavaşlatamadı. Birçok katılımcı için Blockchain Economy İstanbul 2022, sektörün geri kalanıyla ilk ağ oluşturma deneyimiydi ve bundan en iyi şekilde yararlanarak başarıya ulaşmış oldular. İkincisi, bir kripto piyasası ne kadar düşüş yaşarsa yaşasın, fiyat dalgalanmaları kripto ekosisteminin pozitifliğini sarsamaz.

Etkinlik esnasında meydana gelen her şey göz önüne alındığında, Blockchain Economy İstanbul 2022 zirvesi, piyasa koşulları ne olursa olsun kripto ekosisteminin pozitif kalmak için vakit, para ve enerji yatırmaya hazır bulunduğunu sağlamlaştırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir