‘Ayı rallisinin son haftası’ – Bitcoin’de bu hafta bilinmesi ihtiyaç duyulan 5 şey

Bitcoin (BTC), Haziran ortasından bu yana en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdikten sonrasında yeni bir haftaya patlamayla giriyor – iyi zamanlar devam edebilir mi?

Dalgalı yedi gün sonundan sonrasında BTC/USD, haftalık süre dilimlerinde sağlam bir yeşil mum üretmek için kayıpları hafta sonunun sonraki kısımlarına sınırlamayı başardı.

Yazın son “sessiz” haftası olarak şekillenebilecek olan bu zamanda, ABD Federal Rezervinin dahil olduğu büyük makro piyasa sürücülerinin yokluğunda boğaların ellerinde süre var.

Gelecek günlerde madencilik zorluğundaki artıştan dolayı Bitcoin’de temeller kuvvetli kalmaya devam ediyor.

Türev piyasalarda, daha yüksek fiyat seviyelerinin eşlik etmiş olduğu yükseliş verileriyle beraber cesaret verici işaretler de mevcut.

Hodlers için şimdi sual, rallinin ne kadar sağlam olduğu ve bir tek bu olup olmadığı: daha geniş bir ayı piyasasında yükselişe karşı bir karşı hamle.

Cointelegraph, bu hafta fiyatı etkileyebilecek ve Bitcoin’in sonraki adımlarına karar verilmesine destek olabilecek beş unsur sunuyor.

Bitcoin, birkaç haftanın en yüksek kapanışından sonrasında volatiliteyi benimsiyor

Ortalama 24.300$ ile 14 Ağustos haftalık kapanışı BTC/USD için iki ayın en iyisiydi.

Haftalık grafik, Haziran ayının en düşük seviyelerinden sonrasında şekillenmeye devam eden istikrarlı bir yükseliş gösteriyor ve geçen haftanın mumu 1.100$ yada %4.8 civarında gerçekleşti.

2022 yılına kadar etkisinde bırakan bir hareket olan kazançlar, haftanın ilk Wall Street işlem gününde bir gecede volatiliteye yol açtı, BTC/USD haftalık kapanış seviyesinin belirgin şekilde altına geri dönmeden ilkin borsalarda 25.200$’ı vurmaya devam etti.

BTC/USD 1 haftalık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bu tür hareketler son günlerde öne çıktı ve daha kısa süre dilimlerinde davranışlarında ölçülü davranmaya devam eden tüccarlar için fazlaca azca sürpriz oldu.

Popüler tecim hesabı Crypto Tony, o gün yapmış olduğu son olarak Twitter güncellemesinin bir bölümünde şunları özetledi:

“Bir kez daha, fiyat hareketiyle garip yedi gün görmeliyiz. Daha düşük süre dilimlerinde dükkanın her yerinde bulundum. ”

Öngörülemezlik devam ederse, zincir üstü seyretme deposu Araç-gereç Göstergelerine nazaran bir düşüş ihtimali açıktır.

Kapanışın peşinden haftalık grafik “aşağı yönlü momentum” sinyali vermeye başlarken, günlük süre dilimleri tescilli tecim araçlarına nazaran “düz” idi.

Yaratıcısı Material Scientist, bu haftayı kendi yorumlarında “ayı rallisinin son haftası” olarak nitelendirdi.

Hala fazlaca daha derin bir düzeltmeyi eğlendiren – kim bilir şaşırtıcı olmayan bir halde – 10.000 doların hala kartlarda bulunduğunu iddia eden altın böceği Peter Schiff oldu.

#Bitcoin rallisini bir perspektife oturtmak için bu tabloya bir göz atın. Desen fazlaca düşüş eğiliminde. Hem bir çift üst hem de bir baş ve omuz üstü var. Boyun çizgisinin altında yükselen bir kama var. Minimum destek 10 bin doların altında kontrol edilecek. Aşağıya bakmak! pic.twitter.com/OHNhwsgxxs

— Peter Schiff (@PeterSchiff) 14 Ağustos 2022

Bununla beraber, uzun solukta, öteki tüccar ve analist Rekt Capital, BTC fiyat hareketi mevzusunda sakindi.

25.000 doların altındaki bir spot fiyatın, 2024’teki bir sonraki blok sübvansiyon yarılanması vakasına kadar, maliyet ortalamasını (DCA) Bitcoin’e (belirli bir süre için belirli bir miktar satın alarak) dolar olarak kullanımı icap ettiğini söylemiş oldu.

Hafta sonu Twitter takipçilerine şunları söylemiş oldu: “Kripto’da başarı göstermiş olmak için bir dolar-maliyet averaj stratejisine, bir yatırım tezine, bir gösterime ve sabra ihtiyacınız var” dedi.

“DCA stratejim 25000 doların altındaki herhangi bir şey. Tezim, 2024 Halving etkinliğine dayanıyor Vision, Halving’den ~ yıl sonrasında Boğa zirvesini görüyor. Şimdi bir tek sabırlıyım.”

Makro “bıçak kenarında” kalıyor

Geçen haftaki ABD enflasyon baskısından sonrasında, önümüzdeki beş işlem günü makro açıdan nispeten sakin görünüyor.

Fed sessiz, bir tek Avrupa yada Asya’da piyasa performansını etkileyecek beklenmedik vakalar bırakıyor.

Bununla beraber, popüler bir analiste nazaran, kripto paranın makro tetikleyicilere enflasyonun ötesinde diz üstü tepkilere devam etme olasılığı, birçok kişinin düşündüğünden daha düşük olabilir.

DecenTrader Filbfilb, alım satım paketi için yeni bir piyasa güncellemesinde, BTC ile daha geniş anlamda “eski piyasalar” olarak adlandırdığı şey arasındaki azalan korelasyonu gözlemledi.

“Bitcoin, aşağıda S&P500 beyaz ve NASDAQ mavi ile aşağıda gösterildiği benzer biçimde eski pazarlarla yüksek bir korelasyon izliyordu, sadece son olarak dibe ulaştığından beri, eski pazarlardaki tüm olumsuzluklar geri kazanıldı ve Bitcoin aynı şeyi takip edemedi, ” karşılaştırmalı bir tablonun yanında yazdı.

BTC/USD vs. Nasdaq mini vadeli işlemler vs. S&P 500 mini vadeli işlem tablosu. Kaynak: TradingView

Filbfilb, Haziran ayındaki en düşük 17.600 dolardan bu yana, Bitcoin’in aslen önceki korelasyonunun dikte edeceği kadar kuvvetli bir halde ralli yapmadığını ekledi ve spot fiyatın 30.000 doların üstünde olması icap ettiğini savundu.

Sebebi, Terra ve Celsius fiyaskolarında yatmaktadır ve enflasyonla ilgili endişeler ve Fed’in buna tepkisi ile beraber ele alındığında muhteşem bir fırtına benzer biçimde bir şey sağlar.

“Değişmeyen şey, Bitcoin’in enflasyonla savaşım politikasının insafına kalma eğilimidir. Çarşamba günü beklenenden daha iyi olan enflasyon verileri, Bitcoin’in hisse senetleriyle beraber kuzeye doğru bir sıçrama yapmasına müsaade eden son olarak örnek, “güncelleme şu şekilde devam etti:

“İleriye dönük olarak, TÜFE verileri ve takip eden para politikası kararları, bundan sonrasında nasıl sonuçlanacağını belirlemede fazlaca mühim olmaya devam edecek.”

Rusya-Ukrayna çatışması, Tayvan üstündeki gerilimler ve yaklaşan Avrupa enerji krizi benzer biçimde jeopolitik faktörler daha çok risk faktörü oluşturuyor. Filbfilb, makro piyasa durumunun bundan dolayı “bıçak kenarında” kalmış olduğu sonucuna varıyor.

Ayrıca, Çin’den gelen ve hayal kırıklığı yaratan ekonomik veriler üstüne ani bir faiz indirimi tatbik eden haberler, günün trendini alt üst ediyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu Ltd Greater China ekonomisti Raymond Yeung, Bloomberg’e cevap olarak “Temmuz ayının ekonomik verileri fazlaca kaygı verici” dedi:

Yetkililerin daha çok ekonomik düşüşü durdurmak için mülkiyetten Covid politikasına tam teşekküllü bir destek vermesi gerekiyor” dedi.

Ayrıca Moskovski Capital CEO’su Lex Moskovski, tüm merkez bankalarının faiz oranlarını yükseltmek yerine düşüreceğini tahmin etti:

“Hepsi dönecek” diye tepki verdi.

25.000 $ ‘a ulaşmasına karşın fonlama oranları sıhhatli

Mevcut spot fiyat hareketinin alım satım alışkanlıkları üstündeki etkisine bakıldığında, koşulların daha da yukarı yönlü olabileceği görülüyor.

DecenTrader’ın kurucularından ve Look Into Bitcoin veri kaynağının kurucusu Philip Swift, türev piyasalarını çözümleme ederken, negatif fonlama oranlarını altını çizdi.

Tüccarlar içinde aşağı yönlü eğilimin giderek arttığına işaret eden ılımlı negatif oranlar, aslen çoğu zaman daha çok kazanımın temelidir. Bunun sebebi, piyasanın aşağı yönlü beklemesi ve kazançların gerçekleşmesine aşırı derecede bahis yapmamasıdır, bu da kısa pozisyonların daha akıllı para tarafınca “sıkılmasına” izin verir.

Bitcoin, genel olarak kripto pazarları ile beraber, çoğunluğun beklediğinin tam tersini yapma alışkanlığına haizdir.

Swift, geçmişte benzer kurulumlar esnasında fiyat davranışını gösteren bir grafik yükleyerek, “BTC için bu son yükselişte Fonlama Oranının ara sıra negatif düşüşünü görmek garip,” yorumunu yapmış oldu:

“Her vakadan sonrasında fiyatın iyi mi arttığına dikkat edin.” BTC/USD fonlama oranları açıklamalı grafik. Kaynak: Philip Swift/ Twitter

Ayrıca, analitik deposu Coinglass’tan gelen veriler, Haziran spot fiyatının düşük seviyelerinden sonraki haftalara nazaran negatif fonlamanın boyutunu gösterdi.

BTC fonlama oranları tablosu. Kaynak: Coinglass

İkinci bir düz artıştan meydana gelen güçlük

Ayrıca Bitcoin ağ temelleri için, daha yüksek bir yarıştan ziyade yavaş bir iyileşme durumudur.

İstatistik deposu BTC.com’dan alınan son olarak veriler, madencilerin kademeli olarak geçmiş etkinlik seviyelerine döndüğünü gösteriyor.

Güçlük, aylarca devam eden düşüşün peşinden, bu hafta yapılacak olan otomatik tekrardan ayarlamada art arda ikinci kez artacak.

Mütevazı olsa da, %0.9’luk artış tahmini, madenciler arasındaki rekabetin gene de arttığını ve daha yüksek fiyatların bu yıl Bitcoin ekosisteminin oldukça baskı altında olan kısmına katartik bulunduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, madenciliğe ayrılmış işlem gücünün bir ifadesi olan hash oranı tahminleri, saniyede 200 exahash’in (EH/s) altında durağan(durgun) kalır.

Bitcoin ağ temellerine genel bakış (ekran görüntüsü). Kaynak: BTC.com

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi için 4 ayın en yüksek seviyeleri

Bitcoin spot fiyat hareketi için iki ayın zirvesine bakmak güzel olabilir, sadece bu hafta ciddi bir yitik zemini geri alan pazarın tek yönü bu değil.

İlgili: Bu hafta izlenecek en iyi 5 kripto para birimi: BTC, ADA, UNI, LINK, CHZ

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksinin duyarlılık göstergesine nazaran, kripto piyasası katılımcıları içinde Nisan ayının başından bu yana herhangi bir noktada olduğundan daha azca “korku” var.

Son olarak veriler, bir takım duygudurum faktöründen normalleştirilmiş bir puan oluşturan Endeksin, Terra patlaması ve ötesinde niçin olduğu tüm kayıpların izini sürdüğünü gösteriyor.

Hafta sonu süresince, bu puan 47/100’e ulaştı, 6 Nisan’dan bu yana en iyisi, gün içinde 45/100’e düştü.

Bu, “korku”nun en mühim piyasa gücü olmasına karşılık gelse de, sayı 2022’de üstün dereceli bir süre süresince devam eden “aşırı korku”nun derinliklerinden fazlaca uzak. bir tek 6/100 puan bastı.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi (ekran görüntüsü). Kaynak: Alternatif.me

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir