Banka Hesaplarının Kapatılmasına Karşın Bir Düzine Kripto Şirketi Portekiz Lisansını Bekliyor – Bitcoin Haberleri

Portekiz merkez bankası şu anda ülkede kripto ile ilgili hizmetler sunmak isteyen işletmelerden gelen 12 talebi inceliyor. Başvurular, bazı ticari bankaların halihazırda onaylanmış operatörlerin hesaplarını kapattığına ilişkin son raporların ortasında karara bağlanmayı bekliyor.

Portekiz’de Yetki Arayan Kripto Para Platformları Içinde Binance

Dinheiro Vivo, Portekiz’in para otoritesinin şu anda Portekizli müşterilere sanal varlıklar için hizmetler sunmayı amaçlayan 12 kurum tarafınca gönderilen talepleri değerlendirdiğini deklare etti. Kripto firmalarının, hala Avrupa’nın en kripto dostu yargı alanlarından biri olarak kabul edilen ülkede çalışmak için Banco de Portugal’dan (BdP) bir lisansa ihtiyacı var.

Başvurularla ilgili nihai kararların yıl sonuna kadar alınması planlanıyor. Portekiz Haberleri İngilizce portalı, iş haber kaynağından alıntı yaparak, düzenleyicinin şirketlerden ek data sağlamasını istememesi durumunda, bu durumda son tarihin 2023’e kaydırılabileceğini bildirdi.

Portekiz kripto piyasasına girmek için başvuranlar içinde, tecim hacmine nazaran dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance içeriyor. Dijital para tecim platformu, BdP’den hala yeşil ışık beklemesine karşın, Portekizce sayfasında altı boş pozisyon yayınlayarak ülkedeki kabiliyetleri işe almaya başladı.

Criptoloja, Mind the Coin, Digital Luso, Utrust ve Bison Digital Assets, halihazırda Portekiz’de etkinlik gösteren beş kripto brokeridir. Yeni talepler, ülkenin kripto endüstrisinin geliştiğinin ve yakında toplam 17 kayıtlı borsaya ulaşacağının bir göstergesi.

Bununla beraber, kripto şirketleri de belirli zorluklarla karşı karşıya. Kısa sürede bir rapor, büyük Portekiz bankalarının hesaplarını kapattığını yada yeni hesap açmayı reddettiğini ve bunun da sektördeki düzgüsel ticari faaliyetleri engellediğini ortaya koydu.

Jornal de Negócios tarafınca gösterilen ve Bloomberg tarafınca alıntılanan bir makaleye nazaran, Caixa Geral de Depósitos, BCP, Santander, Abanca ve BiG bankaları beş dijital varlık yöneticisinden dördünün hesaplarını kapatıyor.

Portekiz Bankası yapmış olduğu açıklamada, problemi izlediğini sadece kripto varlıklar söz mevzusu olduğunda yetkilerinin “kara para aklamanın ve terörün finansmanının önlenmesinin ötesine geçen alanları” kapsamadığına da dikkat çekti. Mali otorite detaylı bir şekilde şunları söylemiş oldu:

Banka hesapları açma yada muhafaza etme sonucu, bu durumlarda, her bir bankacılık kurumunun üstüne almak istediği risk yönetimi politikalarına bağlıdır.

Bu durum, son birkaç yılda kendisini kripto dostu bir yargı alanı olarak kuran Portekiz’e fena bir tanıtım getirebilir. AB üye devleti, bilhassa Covid-19 salgını esnasında kripto kazançları üstündeki yüzde sıfır vergi, uygun yaşam maliyetleri ve ılıman Akdeniz iklimi ile birçok kripto meraklısını kendine çekti.

Bu hikayedeki etiketler

hesaplar, yetkilendirme, Banco de Portugal, Bank of Portugal, bankalar, BdP, Binance, Brokers, Central Bank, Crypto, Cryptocurrencies, Cryptocurrency, Exchanges, Lisans, Portekiz, Portekizce

Banco de Portugal sektörde daha çok operatörü onaylarsa, Portekiz bankalarının kripto işletmelerine yönelik tutumlarını değiştireceğini düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi paylaşın.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blockchain ve fintech’in yanı sıra internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin kaynağı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir