Belarus, Ülkenin ‘En Büyük Kripto Eşanjörü’ Sahibi İçin Internasyonal Tutuklama Emri Verdi – Borsalar Bitcoin Haberleri

Minsk’teki kolluk kuvvetleri yetkilileri, Belarus’taki en büyük çevrimiçi kripto para borsası olduğu söylenen kişiyi bulmak ve detaylandırmak için internasyonal yardım arıyorlar. Kripto tüccarı vergi kaçakçılığıyla suçlandı ve kabahat ortaklarından üçüne karşı yürütülen bir soruşturma, devletin zararını 3,5 milyon dolar olarak tahmin etti.

Bitok.me’nin Belaruslu Operatörü Artık Vergi Suçları İçin Internasyonal Aranıyor

Belarus’taki yetkililer geçtiğimiz günlerde, yasadışı bir kripto değişiklik platformunun sahibinin vergiden kaçmasına yardım eden Lida şehrinin üç sakini hakkında cezai soruşturmayı tamamladı. Bitok.me’yi (eski adıyla Bitok.by) iki yıl süresince yöneten Vladislav Kuchinsky, “bilhassa büyük çapta vergi kaçırmakla” suçlandı ve internasyonal arananlar listesine alındı.

Bu süre zarfında Kuchinsky ve “temsilcileri”, Belarus yasalarına nazaran kripto para birimlerini yasal nakit ve nakit olmayan ödemelerle tanımlamak için kullanılan yasal terim olan “dijital işaretlerin (tokenler)” alım ve satımını kolaylaştırmak için platformu kullandı. Belarus Soruşturma Komitesi bu hafta yapmış olduğu açıklamada, kripto para birimleri içinde takas teklif ettiklerini de deklare etti.

Bir basın açıklamasında, Bitok’un operatörleri toplamda 29 milyon doları aşan dijital para birimlerini içeren ortalama 8.000 işlem gerçekleştirmiş oldu. Devlet bütçesine, faaliyetlerindeki vergi kaçakçılığından meydana gelen tahmini zarar, 9 milyon Belarus rublesinden fazla (mevcut döviz kurlarında 3,5 milyon doların üstünde) ulaştı.

Minsk’teki yetkililer, şüphelilerin anonimleştirme araçları, düzmece kimlikler altında kayıtlı SIM kartlar ve yabancı kripto platformlarındaki hesaplarının radar altında kalmalarına izin verdiğine de dikkat çekti. Sonunda, müfettişler kripto tecim şemasındaki tüm katılımcıları tespit edebildi, müşterilerle yazışmalarını engelledi ve para transferlerini takip edebildi.

Aramalar esnasında polis, bilgisayar ekipmanlarına, belgelere ve çekilen 280.000 dolarlık nakit paraya el koydu. Belarus kolluk kuvvetleri, sanıkların Belarus ve Gürcistan’da kullandıkları ve bakiyelerinde 2 milyon ruble (neredeyse 800.000 $) bulunan banka hesaplarını da kurarak tutukladılar.

Belarus, Moskova’nın yardımıyla, faaliyetleri de soruşturma altında olan 2.000 Bitok müşterisi hakkında informasyon içeren bir veri tabanı elde etti. Soruşturma Departmanı, fiat eşdeğeri olarak 50.000 doları aşan en büyük işlemleri yapanların sorguya çekildiğini söylemiş oldu.

Kripto Eşanjör Devam Eden Soruşturma Ortasında Faaliyetlerine Devam Ediyor

Kabahat ortaklarının tutuklanmasına ve kovuşturulmasına karşın, Vladislav Kuchinsky çevrimiçi değiştiriciyi çalıştırmaya devam etti, müşterilere kolluk kuvvetlerinden gelen çağrıları görmezden gelmelerini tavsiye etti ve dondurulan hesaplardan para çekmeye çalıştı. Belarus şimdi Bitok’un sahibi için internasyonal bir tutuklama emri çıkardı ve onu gıyaben vergi kaçırmakla suçladı.

Soruşturma Komitesi, Belarus Yüksek Teknoloji Parkı’nın (HTP) bir mukimi olarak usulüne uygun olarak kaydedilmediği için kripto tecim hizmetinin çalışmasının yasa dışı bulunduğunu altını çizdi. İkincisi, kripto sektörü de dahil olmak suretiyle ülkenin dijital ekonomisinin gelişimini kolaylaştırmak için kurulmuş hususi bir yasal rejimin uygulanmasından mesuldür.

Belarus, 2017 senesinde Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko tarafınca imzalanan ve ertesi senenin ilkbaharında yürürlüğe giren bir kararname ile kripto varlıklarıyla ilgili ticari faaliyetleri yasallaştırdı. Minsk’te HTP’ye kaydolan dijital para birimleriyle uğraşan firmalar için vergi indirimleri ve öteki teşvikler getirdi.

Geçen bahar Lukashenko, sanayi için ihtimaller içinde kuralların sıkılaştırılmasını ima etmesine ve bir kripto cüzdanı kaydının kurulmasını emretmesine ve ödemeler için bitcoin kullanımının yasaklanmasına karşın, Belarus, kripto kabulü açısından Doğu Avrupa’da büyük seviyede üçüncü sırada yer aldı. Blockchain analitik şirketi Chainalysis tarafınca üretilen Crypto Adoption Index tarafınca belirtildiği şeklinde, kuvvetli eşler arası aktivite sebebiyle.

Bu hikayedeki etiketler

tutuklama, Belarusça, belarusça, Bitok, Kripto, kripto borsası, kripto değiştirici, Kripto para birimleri, Kripto para birimi, Soruşturma, müfettişler, haiz, Vergi, vergi kaçakçılığı, Vergilendirme, Vergiler

Belarus yetkililerinin öteki kayıt dışı kripto tecim platformlarını çökertmesini bekliyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlere bildirin.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazeteci: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blok zinciri ve fintech’in yanı sıra, internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin deposudur.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımı yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir