Beyaz Saray, durgunluktan kaçınmak için durgunluğun tanımını değiştirdi

Beyaz Saray tarafınca gösterilen yeni bir blog gönderisine nazaran, bir ekonomik durgunluk artık geleneksel “artık iki çeyrek düşen gerçek gelişme” tanımıyla ölçülemez.

Bir isimde ne var?

Küresel makroekonomik görünüm bozulmaya devam ederken, bu hafta içinde açıklanacak olan ve art arda ikinci çeyrekte negatif gelişme sergilemesi yüksek olasılık olan ABD GSYİH sayıları artık mevcut yönetim tarafınca ‘resesyon’ olarak adlandırılmayacak.

Başkanın Ekonomik Danışmanlar Konseyi’ne nazaran, geleneksel tarif bundan bu şekilde geçerli olmayacak ve hükümet organı evvel şunları belirtecek:

“Bunun yerine, hem resmi durgunluk tespitleri hem de ekonomistlerin ekonomik etkinlik değerlendirmesi, işgücü piyasası, tüketici ve iş harcamaları, endüstriyel üretim ve gelirler dahil olmak suretiyle verilere bütünsel bir bakışa dayanıyor. Bu verilere dayanarak, bu senenin ilk çeyreğinde GSYİH’deki düşüşün – arkasından ikinci çeyrekte bir GSYİH düşüşü izlese bile – bir resesyona işaret etmesi pek ihtimaller içinde değil.”

Rakamlar yalan söylemez

2022’nin ilk üç ayında, Amerikan ekonomisinin toplam üretimi %1,6 oranında daraldı. Uzmanlara nazaran, hükümet Perşembe günü yeni veriler yayınladığında bu rakamın 2. çeyrek için %0.4 benzer biçimde ufak bir artış göstermesi olası.

Habere tepki olarak, Bitcoin ve Ethereum sırasıyla ortalama %4 ve %7,5 oranında düşerek, tüm kripto para birimleri keskin bir halde düştü.

Düşüş bununla beraber Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 27 Temmuz’da yapılması planlanan toplantısının haberlerinden ilkin geldi. Bir tek bu değil, birkaç firmanın ikinci çeyrek için kazanç rekorları da umut ediliyor, bundan dolayı önümüzdeki birkaç gün son aşama coşku verici olacak.

Son olarak, Fed’in yükselen enflasyonu denetim etmeye destek olmak için yakın vadede faiz oranlarını 75 baz puan daha çoğaltması umut ediliyor. Enflasyon sayıları şu anda %9,1 ile 40 senenin en yüksek seviyelerinde seyrediyor.

Janet Yellen ufukta durgunluk olmadığını iddia ediyor

ABD Gömü Bakanı Janet Yellen geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısında, ABD’nın büyümesinin son birkaç ayda aşırı derecede zayıf olmasına karşın, kuvvetli bir işgücü piyasasının yanı sıra tüketici harcamalarının da arttığını belirtti. Gelecekte işler oldukça iyi değişebilecek olsa da ekonominin resesyonda olmadığına inanıyor ve ekliyor:

“Bu resesyonda olan bir iktisat değil. Sadece büyümenin yavaşladığı ve bunun lüzumlu ve uygun olduğu bir geçiş dönemindeyiz. Durgunluk, ekonomideki geniş tabanlı zayıflıktır. Şimdi bunu görmüyoruz.”

Bu noktaya kadar ABD ekonomisi, 2022’nin ikinci çeyreğinde toplam 1,1 milyon yeni iş yaratmayı başardı ve bu, bir resesyondan önceki herhangi bir üç aylık süreden üç kat daha çok olan ayda ortalama 375 bin iş anlamına geliyor. Tamamı esnasında, ulusal işsizlik oranı %3,6 civarında (Ocak-Nisan arası) durağan(durgun) kaldı.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir