Biletleme ikilemlerini gidermek için NFT destek programı? Uzmanlar tartıyor

2022 Şampiyonlar Ligi finali, yarışmanın tarih kitabında denetim edilmiş bir konuma haiz olacak. Real Madrid, Stade de France’da Liverpool’a karşı galip geldi, sadece başlama vuruşundan ilkin stadyumun dışındaki kargaşa, etkinlik biletleme için yenilikçi çözümlere duyulan ihtiyacı vurguluyor.

Haziran 2022’de Fransa’nın başkentinde oynanan kaotik sahnelerde, taraftarlar stadyum bölgesine girerken yetkililer birçok kişiyi geri çevirirken, düzmece biletler büyük rol oynadı. Fransız yetkililer, büyük final için meşru biletleri olan 75.000 taraftara ek olarak, 35.000 kişinin Fransa’nın ulusal stadyumuna düzmece biletlerle geldiğini yada asla olmadığını tahmin ediyor.

Karaborsa bilet satışları ve lansmanı, onlarca senedir spor ve etkinlik dünyasının bir parçası ve parseli olmuştur, sadece blok zinciri destekli biletlemenin ortaya çıkışı ümit verici bir çözüm benzer biçimde görünmektedir. Fungible olmayan belirteçler (NFT’ler), biletlerin güvenilirliğini sağlamaları ve Nesnelerin İnterneti (IoT) işlevselliğini etkinleştirmeleri ve bununla birlikte bir etkinliği anmak için benzersiz bir dijital koleksiyon işlevi görmeleri bakımından oldukca yönlüdür.

Kasım 2021’deki lansmanından sonrasında ortalama 250.000 NFT bileti dağıtan NFL, suları NFT biletleme ile esasen kontrol etti. NFL’nin Super Bowl LVI’sına katılan hayranlar da ücretsiz bir şekilde hatıra NFT biletleri almaya hak kazandılar. Bu NFT biletinin iyi mi görünmüş olduğu ve neleri ihtiva ettiği yaratıcılara bağlıdır. NFL’nin NFT biletleri, Polygon blok zincirinde basılmıştır ve değişik animasyonlu görsel öğeler ihtiva eder.

2024 Paris Olimpiyatları için Fransız elçisi, etkinliklere iştirakı yönetmek için NFT bilet çözümlerinin kullanılmasını ve bununla birlikte ülkede ev sahipliği meydana getirecek olan 2024 Rugby Dünya Kupası’nda bir tecrübe etme çalışmasını da önerdi.

NFT’ler, biletlerin güvenilirliğini sağlamaları ve IoT işlevselliğini etkinleştirmeleri ve bununla birlikte bir etkinliği anmak için benzersiz bir dijital koleksiyon görevi görmeleri bakımından oldukca yönlüdür. Bu NFT biletinin iyi mi görünmüş olduğu ve neleri ihtiva ettiği yaratıcılara bağlıdır. NFL’nin NFT biletleri, Polygon blok zincirinde basılmıştır ve değişik animasyonlu görsel öğeler ihtiva eder.

Cointelegraph, değişen teknolojinin tesirini ölçmek için halihazırda blockchain tabanlı NFT biletlemeyi kullanan bir avuç sektör katılımcısına ulaştı.

Amsterdam merkezli etkinlik teknolojisi şirketi GET Protocol, bir kullanıcı mobil uygulamasında bir bilet satın aldığında Polygon blok zincirinde NFT olarak basılan biletler yayınlar. Biletler, bilet satışını ortadan kaldırmanın mühim bir parçası olan cep telefonu numaralarına bağlıdır.

İlgili: NFT’lerde yalnızca PFP’lerden daha fazlası var – dönüştürülemeyen tokenlerin toplumu dönüştürmesinin 5 yolu

Kullanıcılar, verilen etkinlikte GET Protokol cüzdanlarına bağlanan bilet QR kodunu taradıklarında gerçek NFT’yi talep edebilirler. Dijital koleksiyonların ve öteki hususi avantajların kullanıcılara genişletilebileceği yer burasıdır.

Firmanın NFT stratejisini yöneten Colby Mort, Cointelegraph’a NFT biletlerinin geleneksel olarak bir “kara kutu” piyasasına şeffaflık katmaya destek bulunduğunu söylemiş oldu. Tüm biletler gerçek zamanlı olarak saydam bir halde görüntülenebilir, bu da temel sistemin değişmezliği göz önüne alındığında biletin orijinalliğini kanıtlamaya destek sağlar

İkincil satış piyasası da resmileştirilmiştir. Biletler yalnızca sistem içinde tekrardan satılabilir ve organizatörlere biletlerin, gelirin, verilerin ve sahiplerle direkt iletişimin kontrolünü sağlar. Biletlere ek olarak, İzlanda’da yaklaşan bir Lewis Capaldi sanat gösterisi için merkezi olmayan etkinlik finansmanını araştıran GET Protokolü ile etkinlikler öncesi ve sonrası olmak suretiyle uzatılmış yaşam döngüleri verilir. Bu, daha minik sanatçılara ve yaratıcılara yarar sağlayabilecek teknolojiyle bağış toplama girişimlerini araştırıyor.

Dijital toplanabilirlik, etkinlik sonrası NFT destek programının mühim bir özelliğidir sadece Mort, sanatçılar ve etkinlik sahipleri için bir topluluk oluşturma aracı olarak potansiyeline de dikkat çekti.

“Birçok ana akım seyirci kitlesi için NFT Biletleme, bir NFT’nin altında yatan faydayı anlamanın ‘ampul anı’dır, şundan dolayı tüm NFT Biletleri dijital bir koleksiyon içerebilir, NFT’lerin eğitim edilebilir tarafının aşinalığı ile birleşir.”

NFT pazarı YellowHeart’ın CEO’su Josh Katz, Cointelegraph’a, bilet endüstrisinin, esas olarak çağıl donanımla kağıt biletlerin dövülmesi yada çoğaltılmasının kolaylığından meydana gelen özgünlük ve ölçekleme sorunlarıyla boğuştuğunu söylemiş oldu.

Biletlerin sonlu unsuru ve münhasırlığı, bununla birlikte şişirilmiş fiyatlarla toplu olarak tekrardan satılmasına niçin olur. Katz, çevrimiçi bilet pazarının 2025 yılına kadar 68 milyar dolar değerinde olmasının beklendiğini, ikincil satışların ise organizatörlerin ve sanatçıların hak ettikleri paydan vazgeçmiş olduğu 15 milyar dolarlık satış yaratabileceğini kaydetti:

“Öte taraftan NFT’ler, bu sorunların çoğunu – hepsi olmasa da – çözmeye destek olabilir. Birincisi, blok zincirlerinin açık ve saydam doğası, NFT biletlerinin kaynağını ve gerçekliğini doğrulamayı son aşama kolaylaştırıyor, bu yüzden dolandırıcıların insanları kandırması oldukca daha zor.”

Kats ek olarak, NFT’leri güçlendiren akıllı sözleşmelerin serbestçe programlanabilir doğasının altını çizerek, sahiplere ve ihraççılara dinamik faydalar sağlamış oldu. Bu bununla birlikte, NFT’lerin sanatçıya yada etkinlik organizatörüne satış yüzdesi iletmek suretiyle programlanabileceği ikincil piyasa satışlarını da ele alır.

Mort, biletleme çözümlerinin bugüne kadarki başarısı için şekil ve işleve odaklanmanın mühim olduğu mevzusunda ısrar ediyor. Bilet alıcıları, banka hesaplarına yada kartlara bağlı biletleri satın almak ve bir uygulama vesilesiyle NFT’lerine erişmek ve bunlarla etkileşim oluşturmak için itibari para birimini kullanır.

“2016’daki kuruluşumuzdan bu yana, blok zinciri ve NFT teknolojisinin karmaşıklığını ortadan kaldırmaya öncelik verdik, sadece geçen yıl süresince biletleme şirketlerinden ve etkinlik organizatörlerinden biletlemelerinin Web3 tarafını post- ile keşfetme mevzusunda büyük bir talep gördük. vaka NFT iddia ediyor.”

GET Protokolü, müşterilerin ve müşterilerin, temel teknolojiyi idrak etmek zorunda kalmadan etkinliği ve biletleme pazarını kullanacakları göz önüne alındığında, blok zincirinden bağımsız olacak şekilde oluşturulmuştur.

Blok zinciri teknolojisinin programlanabilirliğini, yararını ve değişmezliğini kullanırken yeni kullanıcılar için erişim kolaylığı elde eden bir denge oluşturmak, NFT biletlemenin benimsenmesinde hem Mort hem de Katz tarafınca vurgulanan temel bir temadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir