Bilgisayar korsanları Belarus liderinin sözde çalıntı pasaportunun NFT’sini satmaya çalışıyor

Belarus Siber Partizanları olarak adlandırılan bir grup bilgisayar korsanı, Belarus cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko’nun sözde geçişlik bilgilerini içeren, geri ödenemez bir token (NFT) satmaya çalışıyor.

Belarus Siber Partizanları, hareketin “Minsk ve Moskova’daki kanlı rejimlerle” savaşmak için tabandan bir bağış toplama kampanyasının parçası bulunduğunu söylüyor.

Üyeler, her Belarus vatandaşının geçişlik bilgilerini içeren bir hükümet veri tabanına girerek, Lukashenko’nun gerçek bilgilerini içeren dijital bir geçişlik içeren “Belarisuan Pasaportları” adlı bir NFT koleksiyonu başlatmalarına izin verdiğini iddia ediyor.

1/3İnsanlık tarihinde ilk kez bir #hacktivist kolektifi TÜM ülke vatandaşlarının geçişlik bilgilerini aldı. Şimdi size bu tarihin bir parçası olmanız için bir fırsat sunuyoruz. #Lukashenka pasaportunun benzersiz bir dijital versiyonunu #NFT olarak edinin https://t.co/gOlWdoUehi pic.twitter.com/RxdWpBqA8f

— Belarus Siber Partizanları (@cpartisans) 30 Ağustos 2022

Bazı gözlemciler, “Cumhuriyet” dünyasının ön sayfasındaki bir yazım hatası ve “Aleksandr”ın yanlış yazılmış olması sebebiyle dijital pasaporttaki bilgilerin düzmece bulunduğunu iddia etti.

Twitter’daki hackerlar, 30 Ağustos’ta Lukashenko’nun doğum gününde NFT koleksiyonunu OpenSea pazarı üstünden satmaya çalıştıklarını, sadece satışın derhal durdurulduğunu ve şimdi başka seçeneklere baktıklarını söylemiş oldu.

“Diktatörün bugün doğum günü var – onun için onu mahvetmemize yardım edin! Sanat eserimizi bugün alın. Hususi bir teklif – Lukashenko için parmaklıklar ardında olduğu yeni bir Belarus pasaportu.”

Bir OpenSea sözcüsü Gizmodo’ya, projenin “başka bir şahıs hakkında kişisel tanımlayıcı detayları rızası olmadan doxxing ve ifşa etme” ile ilgili şirket kurallarını çiğnediğini söylemiş oldu.

Belarus Siber Partizanları, Lukashenko ile yakından bağlantılı öteki hükümet yetkililerinin geçişlik bilgilerini içeren NFT’leri satmak istediklerini de açıkladılar.

“Ek olarak en yakın müttefiklerinin ve #Belarus ve #Ukrayna halkının hainlerinin pasaportlarını sunuyoruz. Tüm fonlar, #minsk ve #moskova’daki kanlı rejimleri vurma çalışmalarımızı desteklemeye gidecek” diye yazdı grup.

Lukashenko oldukça tartışmalı bir isim ve ülkenin kurulduğu 1994 yılından bu yana Belarus’ta yönetimde. Yolsuzluğun kökünü kazımak için seçilmesine karşın, Organize Kabahat ve Yolsuzluk Raporlama Projesi benzer biçimde kişiler tarafınca Lukashenko’nun şu anda haiz olduğu şahıs olarak tanımlanıyor. geçmişte “seçimlere hile karıştırmak, eleştirmenlere işkence etmek ve protestocuları tutuklamak ve dövmek”.

Hacktivistler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline verdiği destekle grubu da rahatsız eden Lukashenko yönetiminde yozlaşmış bir rejim bulunduğunu düşündüklerine şiddetle karşı olduklarını belirtiyorlar.

İlgili: Ukrayna’nın 54 milyon dolarlık kripto fonu için yardım yelekler, kapsamlar ve İHA’lar satın alıyor

Şubat ayında Belarus Siber Partizanları, sonucunda kendi öz müdafa güçleri vasıtasıyla Lukashenko’nun enerjisini gasp etmeyi amaçlayan “Belarus’un Direniş Hareketi” adlı daha geniş bir bağış toplama kampanyası başlattı. Kampanya, ilk olarak Bitcoin (BTC) benzer biçimde kripto varlıkları vasıtasıyla bağış alıyor.

“Biz, Belarus’un özgür vatandaşları, bu devlete boyun eğmeyi ve özgür bırakılan teröre halkın tepkisi olarak öz müdafa oluşturmayı reddediyoruz. Nihai hedefimiz diktatörlük rejiminin ortadan kaldırılmasıdır” diye yazdı grup.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir