Bill Murray’in Ethereum Cüzdanı NFT Charity Müzayedesinden Sonrasında 174K $’a Hacklendi

özetlemek gerekirse

Erkek oyuncu ve güldürmen Bill Murray’in iş ortakları tarafınca denetim edilen Ethereum cüzdanı dün gece hacklendi. Ortalama 174.000 dolar değerinde Wrapped Ethereum çalındı ​​- Murray’in son NFT yardım müzayedesinde toplanan fonların neredeyse tamamı.

Murray’in The Chive ve Project Venkman’daki ortakları Decrypt’e gore, hayatından esin alan resmi NFT’leri satmak için kullanılan erkek oyuncu ve güldürmen Bill Murray’e bağlı Ethereum cüzdanı, bu hafta bir yardım müzayedesinin tamamlanmasının peşinden dün gece saldırıya uğradı.

Netice olarak, cüzdandan hücum esnasında ortalama 174.000 dolar değerinde ortalama 110 Wrapped Ethereum (WETH) çalındı. Fonlar, bu hafta Coinbase NFT’de 119.2 WETH yada satış esnasında ortalama 185.000 $ toplayan hususi, tek baskılı bir NFT’nin açık artırmasının peşinden cüzdandan çalındı. Tüm fonlar çizelgeleme amaçlıydı.

Murray’in ortak sahibi olduğu blockchain girişimi Project Venkman’dan Gavin Gillis, Decrypt’e dün gece cüzdandan 108.03 WETH’yi (ortalama 171,500 $) kaldıran yetkisiz bir işlemi fark ettiğini ve peşinden 1.73 WETH (ortalama 2.750 $) için başka bir işlem fark ettiğini söylemiş oldu. Gillis, WETH’in çalışılmış olduğu tek işlemlerin bunlar bulunduğunu doğruladı.

Cüzdan ek olarak, Murray’in CryptoPunks, VeeFriends ve Damien Hirst sanat eserleri de dahil olmak suretiyle iş ortakları vasıtasıyla haiz olduğu öteki NFT’lerle beraber Bill Murray 1.000 projesinden gelecek hafta satılacak olan ortalama 800 Ethereum NFT’sini de içeriyordu.

NFT’lerin hiçbiri çalınmadı ve kalan tüm Bill Murray 1.000 NFT – öteki projelerden gelenlerle beraber – takip eden saatlerde başka cüzdanlara taşındı.

Güldürü ve eğlence sitesi The Chive’ın (Murray’in desteklediği) CEO’su Gillis ve John Resig, Decrypt’e saldırının peşinden bir polis raporu sunduklarını ve süratli bir halde blockchain adli tıp ve güvenlik şirketi Chainalysis’in hizmetlerini devreye aldıklarını söylemiş oldu. Ek olarak hırsızlıkla ilgili olarak Coinbase NFT ile yazışma kurdular.

Chainalysis soruşturması devam ediyor, sadece Gillis, saldırganların cüzdan tüketen bir istismar yöntemiyle yetkisiz erişim elde ettiğine inanıyor. Bu tür saldırılar tipik olarak cüzdan sahibinin yanlışlıkla dolandırıcılık yapmak için kullanılan bir bağlantıyla etkileşime girmesinden sonrasında meydana gelir.

Bir çok durumda, cüzdan sahibi meşru bir amaç için olduğuna inandıkları bir işlemi imzalar – bir NFT’yi basmak yada jeton almak benzer biçimde – sadece aslına bakarsak cüzdanın jetonlarına geniş erişim hakları sağlar ve bu varlıkları çalmak için kullanılabilir. İlkbahar ve yazları, öteki araçların yanı sıra ele geçirilen Twitter hesapları kullanılarak benzer bir dolandırıcılık dalgası patlak verdi.

Sadece bu durumda saldırganın değişik bir giriş noktası olabilir. Gillis, bir Project Venkman çalışanının dün cüzdanını boşalttığını ve bunun Gillis’in teoriye gore istismarı kaçırılmış bir iş bilgisayarına bağlayabileceğini söylemiş oldu.

Çarşamba günü tamamlanan Bill Murray NFT müzayedesi, Chive Charities girişimi için para toplamak amacıyla oluşturuldu. Para, Resig’in inatçı epilepsi ile beraber ender bir CLDN5 gen mutasyonunun etkileriyle savaşım ettiğini söylediği Evelyn adlı üç yaşındaki bir kızın bakımını desteklemek için ayrıldı.

Müzayede galibi Brant Boersma tarafınca ödenen ETH fonları çalınırken, birisi bağışın yerini almak için şimdiden harekete geçti. Resig, aksilik72 takma adını kullanan ikinci teklif sahibinin çocuğun tıbbi bakımına yönelik fonların yerine 120 ETH bağışladığını söylemiş oldu. Hacklenen fonlar geri alınırsa, Evelyn’in bakımı için de bağışlanacaklar.

Resig, fena bir durumu eskisinden daha pozitif yönde bir duruma dönüştürme umuduyla, Chive, Evelyn’e yardım etmek için ek bağışları toplamak için bir GoFundMe sayfası başlattı ve başlangıç ​​hedefi 25.000 dolar.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir