Binance, 2M BNB istismarından sonrasında BSC köprü işlemine devam ediyor

BNB Akıllı Zinciri, bir saldırganın çapraz zincir köprüsünden 2 milyon BNB çekmesinden kısa bir süre sonrasında faaliyetlerine devam etti.

Binance, bir bilgisayar korsanının Tether tarafınca kara listeye alınmış bir cüzdana ortalama 2 milyon BNB – kabaca 590 milyon dolar – aktarmasının arkasından 6 Ekim’de BNB zincirinden para yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldığını duyurdu.

BNB zincir doğrulayıcıları, düğümlerini yükseltmek için harekete geçti ve mahalli zincirler arası iletişimi dönem dışı bıraktı. Yükseltme, bilgisayar korsanının daha çok zarar vermesini engellemeyi amaçlıyordu.

7 Ekim’in erken saatlerinde Binance, BNB Akıllı Zincirinin faaliyetlerine tekrardan başladığını duyurdu.

.@BNBCHAIN ​​​​tekrardan çevrimiçi. Artık #Binance üstünde @BNBCHAIN ​​ile para yatırma ve çekme işlemlerine tekrardan başladık.

Sabrınız için teşekkürler. https://t.co/icZvlWaHGi

— Binance (@binance) 7 Ekim 2022

BSC köprü hackinde 568 milyon dolar yitik

Paradigma Araştırma Analisti @samczsun tarafınca zincirleme bir soruşturmaya gore, saldırgan Binance köprüsünde bulunan bir ileti doğrulama güvenlik açığından yararlanarak Venus protokolüne 2 milyon BNB (ortalama 568 milyon dolar) gönderdi.

Özetle, Binance Bridge’in saldırganların rastgele mesajlar oluşturmasına izin verebilecek kanıtları doğrulama biçiminde bir hata vardı. Her neyse ki, burada saldırgan bir tek iki ileti attı, sadece hasar fazlaca daha fena olabilirdi.

— samczsun (@samczsun) 7 Ekim 2022

Güvenlik şirketi BlockSec’e gore, BSC köprü hack şimdi Temmuz 2021’den bu yana kümülatif 2 milyar dolar kaybeden 11 çapraz zincirli köprü sıralamasında üçüncü sırada yer ediniyor.

Zincirler arası köprülerin güvenlik riski

Büyüyen köprü korsanları sıralaması, Vitalik Buterin’in fazlaca zincirli bir gelecekte zincirler arası köprülere karşı argümanını akla getiriyor.

Geleceğin niçin *fazlaca zincirli* olacağına, sadece *zincirler arası* olmayacağına dair argümanım, birden fazla “egemenlik bölgesi” üstünden atlayan köprülerin güvenliğinin temel sınırları var. https://t.co/3g1GUvuA3A’dan: pic.twitter.com/tEYz8vb59b

— vitalik.eth (@VitalikButerin) 7 Ocak 2022

Vitalik, zincirler arası köprülerin varlıkların transferinde yer edinen güvenlik risklerini artırdığını savundu. Varlıkların değişik blok zinciri güvenlik ağları içinde aktarılması gerektiğinden zincirler birbirine bağımlı hale gelir.

Netice olarak, bir zincire yönelik bir hücum, bulaşmayı öteki zincirlere yayabilir.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir