Binance, Curve Finance’ten çalınan fonların çoğunu geri aldı

Kripto borsası Binance, merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Curve Finance’i hedef alan son saldırıdan elde edilmiş fonların büyük bir bölümünü geri aldı.

Bir tweet’te Binance CEO’su Changpeng Zhao, borsanın çalınan fonların yüzde 80’inden fazlası olan çalınan varlıkların 450.000 dolarını dondurduğunu ve geri aldığını duyurdu. Zhao’ya gore, bilgisayar korsanı fonları çeşitli şekillerde borsaya göndermeye çalıştı sadece Binance tarafınca tespit edildi. Borsa şu anda fonları gerçek sahiplerine geri vermek için çalışıyor.

Curve Finance ekibi Salı günü saldırıyı tespit etti ve kullanıcılarını internet sayfalarını kullanmaktan kaçınmaları mevzusunda uyardı. Uyarıdan bir saat sonrasında ekip, problemi bulup çözebildiğini duyurdu. Sadece, saldırganlar problem çözülmeden ilkin gene de ortalama 537.000 dolar değerinde USD Coin’i (USDC) ele geçirmeyi başardılar.

Blockchain analitik şirketi Elliptic’ten uzmanlara gore, bir bilgisayar korsanı Curve Finance’in alan adı sistemini (DNS) tehlikeye attı ve bu da fena niyetli işlemlerin imzalanmasıyla sonuçlandı. Uzmanlar Cointelegraph’a, fonların sonrasında izi gizlemek amacıyla çeşitli borsalara ve kripto karıştırıcılara gönderildiğini söylemiş oldu. Sonunda fonlar Binance’e gönderildi ve ekibi tarafınca yakalandı.

İlgili: Artı işaretlerindeki çapraz zincirler: Hack’ler daha iyi müdafa mekanizmaları gerektirir

Bu, kripto topluluğundaki iyi aktörlerin çalınan fonları geri vermek için bu hafta ilk kez emek vermesi değil. Pazartesi günü, beyaz şapkalı bilgisayar korsanları ve araştırmacılar, son 190 milyon dolarlık istismarın arkasından tahmini 32.6 milyon dolar değerinde USDC, Tether (USDT) ve öteki altcoinleri Nomad’a iade etti.

Curve Finance istismarı, 2022’de gerçekleşen birçok saldırıdan yalnızca biri. Analitik şirketi Chainalysis’e gore, zincirler arası köprü hack’leri sebebiyle 2 milyar dolar değerinde fon çekildi. Bu, yılda çalınan toplam miktarın %69’u.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir