Binance Sorunlu Kripto Borsası WazirX’in ‘Asla Tamamlanmadı’ Satın Alınması: Changpeng Zhao

Kripto borsası Binance kısa süre ilkin, firmanın 2019’daki blog gönderisinin tam tersini söylemesine karşın, Hindistan merkezli kripto borsası WazirX’e haiz bulunduğunu reddetti.

Ayrıca WazirX, anlaşmanın hakkaten tamamlandığı mevzusunda ısrar ediyor.

Ihtilaf, geçen hafta Hindistan’ın İcra Müdürlüğü’nün (ED), Mumbai merkezli firmanın döviz düzenlemelerini ihlal etmiş olduğu iddia edildikten sonrasında WazirX’in varlıklarını 8.14 milyon $ (64.67 Crore rupi) dondurduğuna dair raporların derhal peşinden geldi.

Binance’in kurucusu Changpeng Zhao, geçtiğimiz Cuma günü Twitter’da “bazı yanlış raporlara” değindi ve “Binance’in WazirX’i işleten Zanmai Labs’ta herhangi bir hisseye haiz olmadığını” belirtti.

Binance’in WazirX’i satın almasına ilişkin 2019 duyurusu hakkında yorum meydana getiren Zhao, “bu işlemin hiçbir vakit tamamlanmadığını” ve firmanın “hiçbir noktada – Zanmai Labs’ın herhangi bir hissesine haiz olmadığını” söylemiş oldu.

2/ 21 Kasım 2019’da Binance, WazirX’i “edinmiş olduğu” bir blog yazısı yayınladı. Bu işlem hiçbir vakit tamamlanmadı. Binance, WazirX’i işleten müessese olan Zanmai Labs’ın hiçbir vakit hissesine haiz olmadı.

— CZ 🔶 Binance (@cz_binance) 5 Ağustos 2022

Binance, WazirX’i ilk olarak Kasım 2019’da 10 milyon dolar değerinde bir anlaşmayla satın aldığını duyurdu ve beraberindeki blog yazısı, iki platformun yöneticilerinin antak kalma mevzusundaki coşkularını gösteren bir görüntüsünü içeriyordu.

Zhao, “WazirX’in satın alınması, Hint halkına olan bağlılığımızı ve bağlılığımızı gösteriyor ve Hindistan’daki blok zinciri ekosistemini güçlendirmenin yanı sıra para özgürlüğüne ulaşmada bir başka adım daha” dedi.

İlginç bir halde, Zhao o zamandan beri WazirX’e “Binance’in haiz olduğu” bir varlık olarak atıfta bulunmuş oldu.

Geçen yıl Nisan ayında bu şekilde bir vakada CZ, WazirX’i günlük işlem hacminde 200 milyon doları geçmiş olduğu için kutlama etti.

» Binance’in haiz olduğu Hint kripto borsası WazirX, günlük işlem hacminde 200 milyon doları aştı; 2021’de 1 milyar dolar – The Financial Express https://t.co/t3GD7UwvYt

— CZ 🔶 Binance (@cz_binance) 5 Nisan 2021

Bununla beraber, CZ’nin bir takım son tweet’te iddia etmiş olduğu şeklinde, “Binance, yalnızca WazirX için bir teknoloji çözümü olarak cüzdan hizmetleri sağlıyor” ve ek olarak ağ ücretlerinden tutum etmek için zincir dışı işlemlerin entegrasyonu.

Binance CEO’suna nazaran WazirX, “kullanıcı kaydı, KYC, alım satım ve para çekme işlemleri dahil olmak suretiyle” operasyonlarının öteki tüm yönlerinden mesuldür.

3/ Binance, teknoloji çözümü olarak yalnızca WazirX için cüzdan hizmetleri sağlar. Ağ ücretlerinden tutum etmek için zincir dışı tx kullanarak entegrasyon da vardır. WazirX, kullanıcı kaydı, KYC, alım satım ve para çekme işlemlerini başlatma dahil olmak suretiyle WazirX değişiminin öteki tüm yönlerinden mesuldür.

— CZ 🔶 Binance (@cz_binance) 5 Ağustos 2022

WazirX, CZ’nin iddialarına itiraz ediyor

Sadece WazirX kurucu ortağı Nischal Shetty’nin söylediği şeklinde – Binance’in patronunun iddialarının aksine – satın alma anlaşması gerçekleşti.

Shetty’ye nazaran, Zanmai Labs, kendisinin ve öteki kurucu ortakların haiz olduğu ve WazirX’te INR-kripto çiftlerini işletmek için Binance’den lisansa haiz bir Hindistan kuruluşudur.

Binance, sırayla, WazirX’in kriptodan kriptoya çiftlerini işletir ve kripto para çekme işlemlerini işler.

Shetty, Binance’in WazirX alan adına da haiz bulunduğunu ve borsanın AWS sunucularına kök erişimine haiz bulunduğunu ve tüm kripto varlıklarını ve kripto ticaretinden elde edilmiş karları koruduğunu da sözlerine ekledi.

1/ WazirX ve Binance hakkında GERÇEKLER:

WazirX Binance tarafınca satın alındı

Zanmai Labs, bana ve kurucu ortaklarıma ilişik bir Hindistan kuruluşudur

Zanmai Labs, WazirX’te INR-Kripto çiftlerini çalıştırmak için Binance frm lisansına haiz

Binance, kripto çiftlerini kripto çiftlerine çalıştırır, kripto para çekme işlemini gerçekleştirir…

— Nischal (Shardeum) ⚡️ (@NischalShetty) 5 Ağustos 2022

CZ, Şubat ayında Binance’in Hindistan borsasından sistem kaynak kodunu, dağıtımını ve operasyonlarını geçirme etmesini istediğini iddia ederek WazirX sistemleri üstünde denetim sahibi bulunduğunu reddetti. WazirX iddiaya nazaran reddetti.

Zhao, “WazirX bizimle ortaklaşa iş yapmıyor ve ED ile de ortaklaşa iş yapmıyor şeklinde görünüyor” diye ekledi.

Hemen sonra Binance’in WazirX alanı üstünde denetim sahibi bulunduğunu doğruladı ve hatta WazirX’i kapatabileceğini, sadece bunu “kullanıcılara zarar verdiği için” yapmayacağını kabul etti.

“Binance, daha ilkin belirtildiği şeklinde ‘kullanıcı kaydı, KYC, alım satım ve para çekme işlemlerini başlatma’ dahil olmak suretiyle işlemler üstünde denetim sahibi DEĞİLDİR. WazirX’in kurucu ekibi bunu denetim ediyor,” diye ekledi CZ.

Kullanıcılara zarar verir.

Binance, daha ilkin belirtildiği şeklinde “kullanıcı kaydı, KYC, alım satım ve para çekme işlemlerini başlatma” dahil olmak suretiyle işlemler üstünde denetim sahibi DEĞİLDİR. WazirX’in kurucu ekibi bunu denetim ediyor. Taleplerimize karşın bu asla geçirme edilmedi. Antak kalma asla kapanmadı. Paylaşım yok.

— CZ 🔶 Binance (@cz_binance) 5 Ağustos 2022

WazirX iyelik yapısı

Mevzu dışarıdan biri için karmaşık görünebilir, sadece MoneyControl Shetty ile yapmış olduğu bir röportajda, satın alma anlaşmasının Hindistan Merkez Bankası tarafınca mahalli kripto borsalarına getirilen bir bankacılık yasağı esnasında gerçekleştiğini deklare etti.

Yasak kaldırıldıktan sonrasında, WazirX’in rupi para yatırma ve çekme işlemlerini işlemesi için bir Hintli kuruluşa gereksinim duyuldu.

“O vakit onlar [Binance] önerdik ve haiz olduğumuz bir varlığı kullanmamız ve onlardan rupi yatırma ve çekme işlemleri için lisans alma zorunluluğumuz var” dedi. “Zanmai, WazirX lisansını Binance’den bu şekilde aldı ve sadece ona sahipseniz lisans verebilirsiniz. Bu, WazirX’i aldıklarını kanıtlıyor.”

Shetty’ye nazaran, WazirX’teki kriptodan kriptoya tecim ve kripto para yatırma ve çekme işlemleri “direkt Binance’e aittir ve bu bilgiyi web sitesinin yargı ve koşullarından alabilirsiniz. “

“Hindistan’da rupi piyasasını işletmek için uygun bir yasal satın alma belgemiz ve lisansımız var. Yalnız şu aşamada paylaşamıyoruz” diyen Shetty, “WazirX bir ürün ve marka olarak Binance’e ilişik” dedi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir