Binance’e ilişik WazirX, kara para aklama iddiasıyla Hindistan’da soruşturma altında

Ülkenin Maliye Bakanı Pankaj Chaudhary mahalli basına verdiği demeçte, Hindistan İcra Müdürlüğü, WazirX’i platformu vasıtasıyla 2.790 crore Hint rupisinin (350 milyon doların üstünde) aklanmasını kolaylaştırıp kolaylaştırmadığını belirlemek için araştırıyor.

Binance’in bağımsız bir yan kuruluşu olarak etkinlik gösteren borsa, soruşturmaların ortalama 350 milyon dolar tutarındaki kripto varlıklarının bilinmeyen cüzdanlara gönderildiğini ortaya çıkardıktan sonrasında, 1999 Döviz Yönetimi Yasası (FEMA) hükümlerini ihlal etmiş olduğu iddia edildi.

Düzelteç, WazirX’i kriptoyla ilgili iki davada araştırıyor. Bir vakada, WazirX’in “blok zincirlerine kaydedilmeyen ve bundan dolayı gizemli bir halde gizlenen” işlemleri yapmak için duvarlı Binance altyapısını kullandığı söyleniyor.

Chaudhary, kripto para birimlerinin düzenlenmesinde küresel ortaklaşa iş çağrısını yinelemeye devam etti. Dedi ki:

“Kripto parayla ilgili herhangi bir siyaset çerçevesi, sadece risklerin ve faydaların değerlendirilmesi ve ortak sınıflandırma ve standartların evrimi mevzusunda mühim internasyonal işbirliğinden sonrasında etkili olabilir.”

Soruşturmanın devamında, ED, WazirX’e, daha çok sorgulama için yöneticilerinin huzuruna çıkması için bir Sebep Bildirimi (SCN) yayınladı.

WazirX ve Hint düzenleyiciler

WazirX, Binance tarafınca 2019’da satın alındı, sadece birçok durumda Hintli düzenleyiciler tarafınca döviz ve kara para aklama yönergelerine uymadığı için çağrıda bulunmuş oldu.

Haziran 2021’de WazirX, 27.90 milyar rupi (381.93 milyon $) değerinde yasadışı sınır ötesi işlemleri kolaylaştırdığı iddiasıyla ED tarafınca soruşturma altına alındı. Soruşturmaya nazaran, Çin vatandaşları kabahat gelirlerini USDT’ye dönüştürdükten sonrasında WazirX üstünden yönlendirerek akladı.

WazirX’in kurucu ortakları Nischal Shetty ve Siddharth Menon, borsayı korumak için çaba sarfetmek için tüm geçerli yasalara uygun bulunduğunu iddia etti.

Business Today daha ilkin, kurucu ortakların Hindistan’daki kripto düzenlemesi sıkılaştıkça Dubai’ye taşındığını bildirmişti.

Hindistan Crypto’ya düşmanca davranıyor

Hindistan’ın kriptoyu yasaklama girişimi, “tüketicinin korunması, piyasa bütünlüğü ve kara para aklama” ile ilgili riskler nedeni öne sürülerek Nisan 2018’de gerçekleşti. Sadece karar, Mart 2020’de bir Yüksek Mahkeme kararıyla bozuldu.

Sadece Temmuz ayında hükümet, gelir kazançlarına %30 vergi ve Kaynaktan İndirilen %1 Vergi (TDS) oranı uygulayarak kripto mevzusunda çılgına döndü. Borsalardaki işlem hacimleri, WazirX’in 30 Haziran itibariyle senelik %74 düşüş bildirmesiyle mühim seviyede düştü.

WaxirX ve Zebpay tarafınca meydana getirilen bir takip anketi, kripto tüccarlarının %83’ünün sert vergi önlemleri sebebiyle işlem sıklıklarını azalttığını ortaya koydu.

Vergi indirimi çağrılarına karşın, Maliye Bakanı Pankaj Chaudhary, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) kullanıcıları “riskli” işlemlere katılmaktan caydırmak için bir tedbir olarak kullanmaya çalmış olduğu için vergilendirme politikasının devam edeceğini söylemiş oldu.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir