Binance’in ABD Senatörlerine verdiği yanıtta finansal bilgiler tamamlanmamış: Rapor

Binance, Mart ayının başlarında ABD Birleşik Devletleri Senatörlerinden gelen ve bilançosu da dahil olmak suretiyle ülkedeki kripto para borsası operasyonları hakkında informasyon isteyen bir mektubu yanıtladı.

18 Mart tarihindeki bir rapora gore Binance’in yanıtı, talep edilen finansal verileri içermiyordu. Bloomberg, isimsiz bir kaynaktan, mektupta yer almamasına karşın borsanın detayları ABD düzenleyicilerine gönderdiğini öğrendi.

14 sayfalık belgede, Binance baş strateji sorumlusu Patrick Hillman borsanın uyum geçmişini derinlemesine inceliyor, önceki hataları fark ediyor ve firmanın geçmiş yıllarda sağlam Müşterini Tanı ve Kara Para Aklamayı Önleme politikaları oluşturduğunu iddia ediyor. Sadece cevap, senatörün Binance’in saydam olmaması mevzusundaki endişelerini gideremedi.

Hillman mektupta şunları kaydetti:

“Binance, kullanıcı işlemlerini ve profillerini gerçek zamanlı olarak taramak için hem yerleşik araçlardan hem de yerleşik üçüncü taraf satıcıların araçlarından yararlanır. […] Ağustos 2021 ile Kasım 2022 içinde Binance, işlem seyretme ikazları sonucunda 54.000’den fazla işlemi durdurdu.”

2 Mart’ta Elizabeth Warren liderliğindeki üç ABD senatörü, Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao ve Binance’e bir mektup gönderdi. ABD CEO’su Brian Shroder, Binance’in faaliyetleriyle ilgili endişelerini dile getirdi ve şirketlerin bilançolarını istedi.

Senatörlere gore, Binance ve Amerikan kolunun ABD düzenleyicilerinden, yaptırımlardan kaçmaya çalıştığına ve minimum 10 milyar dolarlık kara para aklamayı kolaylaştırdığına dair kanıtlar var. Senatörler mektupta, “Binance’ın mali durumu hakkında kamuya açık olan bu kadar azca informasyon, borsanın yasa dışı mali faaliyetlerin yuvası bulunduğunu gösteriyor” diye yazdı.

Binance daha ilkin iki firmanın bağımsız yönetim ve operasyonlara haiz ayrı kuruluşlar bulunduğunu belirtmişti.

Senatörün talepleri içinde “2017’den günümüze tüm Binance ve Binance iştiraki bilançoları” ile Kara Para Aklamayı Önleme ve benzeri politikalar ve Binance ile Binance.US arasındaki ilişkiye dair belgeler yer aldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Şubat ayında Binance CEO’su Changpeng Zhao ile bağlantılı olduğu iddia edilen tecim firmalarıyla ilgili olarak Binance.US hakkında bir soruşturma başlattı. Bir soruşturma raporu, Binance’in bir Binance.US hesabından CEO Changpeng Zhao tarafınca yönetilen bir tecim firmasına ortalama 400 milyon dolarlık fon transferinin arkasında bulunduğunu ileri sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir