Bir zamanlar 77 milyon dolara saldırıya uğrayan Beanstalk’ın algo stabilcoin protokolü tekrardan başlatıldı

Ethereum tabanlı algoritmik stabilcoin projesi Beanstalk Farms, 77 milyon dolarlık yıkıcı bir yönetişim istismarından sonrasında çevrimdışı olduktan dört aydan kısa bir süre sonrasında protokolünü tekrardan başlattı.

Protokol ve yönetimi, yönetişim istismarı ve flash kredi saldırısının peşinden Nisan ayından bu yana duraklatıldı, sadece “Replant” adında olan bir etkinlikle 6 Ağustos’ta tekrardan başlatıldı.

Cointelegraph ile paylaşılan bir duyuruda Beanstalk, muhtemelen protokolün yönetişimi ve güvenliğine atıfta bulunarak çileden her zamankinden daha kuvvetli çıktığını söylemiş oldu.

“Beanstalk bu çilenin öteki ucundan her zamankinden daha kuvvetli çıktı. BEAN stabilcoin ve protokolünün arkasındaki geliştirici grup olan Publius, bu, protokolün kredibilitesinin ve izinsiz bir geleceğin gerçekleştirilmesine destek olma potansiyelinin bir kanıtıdır” dedi.

Publius, protokol yönetimini “zincir üstünde güvenli bir yönetim mekanizması uygulanabilene kadar” topluluk tarafınca işletilen bir multisig cüzdanına taşıdığını belirtti.

Ekip ek olarak, Trail of Bits ve Halborn’da “akıllı olmayan sözleşme denetim firmalarının en iyilerinden” iki protokol denetimini tamamladığını belirtti.

Sözcü ek olarak, 26 Temmuz’da Beanstalk’ta finans, tecim ve spor bahisleri pazarları geliştirmek için Kök Protokolü’nün 9 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turunu duyurmasıyla ağdaki yeni uygulama geliştirme çalışmalarının aslına bakarsanız bulunduğunu altını çizdi.

Bugün, Beanstalk Farms, ilk dağıtımının birinci senesinde Beanstalk’ın Durdurulmayacağını duyurmaktan coşku duyuyor.https://t.co/HxZmwWksZe

— Beanstalk Farms (@BeanstalkFarms) 6 Ağustos 2022

Projenin, saldırıdan ilkin ulaşmış olduğu önceki metriklerle eşleşene kadar geriye tırmanması için uzun bir yolu var. Nisan ayı ortasında, Beanstalk’ın algo-stabilcoin BEAN 100 milyon dolarlık bir piyasa kıymetini aştı, sadece CoinGecko’dan gelen verilere bakılırsa, bu sayı bir tek 284,426 dolardı ve varlık 1 doların oldukça haricinde 0,0039 dolardı.

Proje ek olarak Nisan istismarında çalınan fonları geri alma mevzusunda sınırı olan bir başarı elde etti. 5 Haziran itibariyle proje, çalınan fonları geri yüklemek için bir bağış kampanyası vasıtasıyla 10 milyon dolar topladı.

uzun vadeli sürdürülebilirlik

Bununla beraber, jüri hala algoritmik olarak desteklenen stablecoin’ler mevzusunda kararsız olduğundan, BEAN’in uzun solukta ne kadar sürdürülebilir olacağı görülmeye devam ediyor. Publius, Haziran ayında da belirttiği şeklinde, bu tür konuların altını çizdi:

“Şu anda, Fasulye Sırığı’nın kendisini sonsuza kadar sürdürebilecek kadar iyi olup olmadığı belli değil. Modelde hala bazı verimsizlikler var. Sadece Beanstalk, kısa vadede kendini sürdürmeye devam edecek kadar iyi.”

“Beanstalk şeklinde bir sistemle ilgili olan şey, çalışmayana kadar çalışmasıdır. Hakikaten işe yarayıp yaramadığını asla bilemezsiniz, bir tek şimdiye kadar çalıştı. Publius, bilhassa net bir başarı tanımı olmadan bu kadar oldukça belirsizlik ürkütücü.

İlgili: Vitalik: Merkezi USDC, çekişmeli ETH hard forklarının geleceğine karar verebilir

Birçok proje, ölçeklenebilir bir stablecoin’in piyasaya sürülmesiyle ilgili güvence gerekliliklerini ve merkezileştirme sorunlarını aşmanın çeşitli yollarını buldu.

Beanstalk’ın varyasyonu, merkezi olmayan bir kredi tesisine, merkezi olmayan fiyat kehanetine ve yönetişim topluluğuna, etkinlik göstermesi ve amaçlanan 1 dolarlık sabitin çevresinde gezinmesine dayanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir