Birleştirme NFT’ler için ne anlama geliyor?

Birleştirme, Ethereum’un düşünce birliği mekanizmasını İş Kanıtı’ndan Hisse Kanıtı’na değiştirdi. Bu, işlemlerle yeni bloklar oluşturmak için daha çok madencilik (bir algoritmayı çözmek için hesaplamalı hesaplamalar) anlamına gelmez. Bunun yerine, yeni bloklar ağ doğrulayıcıları tarafınca öneriliyor: seçilmeye uygun olmak için ağın belirtecinin (bu durumda, ETH) bir miktarını kilitleyen katılımcılar.

NFT’ler, bir koleksiyonun basımı esnasında mühim oranda blok alanı ve işlem hızı talep etmeleri ile bilinir; bu, PoW kapsamında Ethereum için sorunlu bulunduğunu kanıtladı. Bu makalede, PoS’un yüksek talep dönemlerini daha iyi yönetim etmesine destek olmak için ağın ölçümlerinde iyileştirmeler getirip getirmediğini denetim edeceğiz.

Blok zamanı

PoW altında, blok süresi (işlemleri olan bir blok üretmenin ne kadar sürdüğü), ağın işlemleri işlemek için ne kadar hash gücüne haiz bulunduğunun ve bu tarz şeyleri doğrulamak için kullanılan algoritma tarafınca belirlenen zorluğun bir fonksiyonuydu. Bu yüzden bu kıymet durağan(durgun) değil, 12-15 saniye içinde geziniyordu. Bu, günlük blok sayısının (ve dolayısıyla ağın işleyebileceği işlem sayısının) oldukça değişeceği anlamına geliyordu.

PoS’un devreye girmesiyle bu koşullar değişti. Şimdi blok süresi 12 saniyeye sabitlendi ve değişik bir isme (süre dilimleri) haiz. Ek olarak, bu süre dilimleri, her biri 32 dilimli dönemler halinde gruplandırılmıştır. Bu, aşağıdaki çizelgede gösterildiği benzer biçimde blok üretimini istikrarlı hale getirir.

Blok sayısı ve blok başına süre – Kaynak: Ethereum Blockchain Metrics Dashboard

Birleştirme 13 Eylül’de gerçekleşti ve o zamandan beri günlük blok sayısının arttığını ve blok süresinin pratikte durağan(durgun) bulunduğunu açıkça görebiliyoruz. Böylece işlemler için blok alanı arzı arttı.

Sadece, bir blok içindeki işlem sayısı durağan(durgun) değildir. Değişik işlem türleri azca ya da oldukça blok alanı tüketir. Mesela, karmaşık bir akıllı sözleşme etkileşimi, cüzdanlar içinde bir jeton transferinden daha çok alana gereksinim duyar. Aşağıdaki grafik, Ethereum blok zincirindeki günlük işlem sayısını göstermektedir:

Günlük İşlem Sayısı, Ethereum – Kaynak: Ethereum Blockchain Metrics Dashboard

Daha istikrarlı bir alt limitle (ortalama 1,1 milyon işlem) daha çok sayıda mevcut blok sebebiyle PoS’a geçişten sonrasında günlük işlemlerde hafifçe bir artış gösterir.

Gaz Fiyatı

NFT işlemleriyle ilgili öteki bir ölçü de gaz fiyatıdır. Bu, bir kullanıcının bir işlem gönderebilmek için ne kadar harcayacağının bir parçasıdır. Kıymeti, ağın blokları içindeki alan talebi ile direkt ilişkilidir. Talep ne kadar yüksek olursa, fiyat o denli yüksek olur.

Bir NFT koleksiyonu NFT’lerini basarken, çoğu zaman kısa sürede işlem göndermeye çalışan büyük bir kullanıcı akışı vardır (unsur sayısı sınırı olan olduğundan). Bu durumda, blok boyutu sınırı olan olduğundan kullanıcının bir işlemi yayınlamak için daha çok ödemesi gerekecektir.

Ethereum’daki mevcut güncelleme, ağın blok boyutunda ilgili bir yükseltme yapmadığından bu senaryoyu değiştirmedi. Birleşme öncesi ve sonrası gaz fiyat değerlerini gösteren aşağıdaki grafik bunu vurgulamaktadır.

Averaj Gaz Fiyatı, Ethereum – Kaynak: Ethereum Blockchain Metrics Dashboard

The Merge’den ilkin ve sonrasında blok alanı talebinde ilgili bir değişim olmadı; gaz fiyatı aynı kaldı. Bu senaryoda mühim bir fark yaratacak olan yükseltme “The Surge” olarak biliniyor ve 2023 olarak planlanıyor. ağ.

Ethereum’un Yükseltme Yol Haritası – Kaynak: Twitter

Yukarıda görülen Ethereum Yükseltmeleri Yol Haritasına nazaran, yaklaşan tüm yükseltmeler, Ethereum’u yüksek verimli bir blok zinciri yapmak için ölçeklenebilirlik ve performans iyileştirmelerine odaklanacak.

Mühim Çıkarımlar

The Merge’deki ana değişim, PoS konsensüs algoritmasının önde gelen halka açık blok zincirlerinden birine tanıtılmasıydı. Bu, ağın enerji tüketimini azaltırken Ethereum’un blok süresine istikrar getirdi.

Birleştirme, genel Ethereum blok zinciri metriklerine acıklı değişimler getirmese de, The Surge’ın sunmuş olacağı işlem çıktılarını artırmaya yönelik lüzumlu bir adımdı.

NFT sektörü, artan talep yükünü iyi mi ödeyeceğini doğrulamak için bu yeni Ethereum kurulumunu hemen hemen kontrol etmedi, şundan dolayı aşağıdaki tabloda gösterildiği benzer biçimde 13 Eylül’deki Birleşme’den sonrasında NFT işlemlerinin sayısında herhangi bir artış olmadı.

Günlük NFT işlem sayısı, Ethereum – Kaynak: Ethereum Blockchain Metrics Dashboard

Bununla beraber, daha çok blok alanı mevcut olduğundan, ağ kuramsal olarak önceki duruma kıyasla gelişmiş performansa haiz olacaktır. Görüldüğü benzer biçimde, bir sonraki aşırı heyecanlı koleksiyon düşüşü gerçekleştiğinde.

Bu parça, Footprint Analytics topluluğu tarafınca sağlanmıştır.

Footprint Community, dünya çapındaki veri ve kripto meraklılarının Web3, metaverse, DeFi, GameFi yada yeni gelişen blok zinciri dünyasının öteki herhangi bir alanını anlamalarına ve içgörü kazanmalarına destek olduğu bir yerdir. Burada birbirini destekleyen ve topluluğu ileriye taşıyan etken, çeşitli sesler bulacaksınız.

Eylül 2022, Thiago Freitas

Gösterilen: Çözümleme, NFT’ler

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir