BIS yöneticileri, kriptonun uyarlanabilirliği, ideal para sistemine açıklık anahtarı diyor

Dünyanın dört bir tarafındaki hükümetler, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) mevcut fiat ekosistemini iyileştirmenin bir yolu olarak görüyor. Internasyonal Para Fonu (IMF) yayınına nazaran, kripto para biriminin merkez bankasının altında yatan itimat tarafınca desteklenen teknik becerisi, varlıklı bir para ekosistemi sağlamanın anahtarıdır.

IMF genel müdür yardımcısı Agustín Carstens ve BIS yöneticileri Jon Frost ve Hyun Song Shin’e atfedilen yayında, “Dijital teknolojiler para sistemi için parlak bir gelecek vaat ediyor” diyor.

Haziran ayındaki bir BIS araştırması, gelecekteki bir para sisteminin üst düzey hedeflerine yetişme mevzusunda kripto para birimlerinin fiat ekosistemlerini geride bıraktığını ortaya koydu.

BIS yöneticileri tarafınca işaret edilen, günümüz kripto para birimlerinin ana akım olarak benimsenmesini engellemiş olan en mühim kusurlardan bazıları, merkezi olmayan finanstaki (DeFi) tıkanıklık ve değişken varlıklara bağımlılıktır.

Gönderide, hem toptan hem de perakende CBDC’ler, potansiyel olarak kripto ekosisteminden son kullanıcılara yarar elde eden kabiliyetleri devralabilir:

“{Özel sektör}, merkez bankası parasının sağlamış olduğu güvenin özünü benimseyerek, varlıklı ve çeşitli bir parasal ekosistemi teşvik etmek için en iyi yeni teknolojileri benimseyebilir.”

Ek olarak merkez bankalarının, birden fazla fiat para birimi kullanarak satın alma işlemlerine izin vermek için tokenizasyon benzer biçimde yenilikleri kullanmasını ve tüccarlara ve müşterilere daha çok yarar sağlamasını tavsiye etti.

İlgili: Hindistan, kripto danışma belgesinde IMF ile ortaklık yapıyor

IMF’nin küresel bir ekonomik yavaşlamayı öngören kasvetli tahmini, kripto pazarlarında gelen bir durgunlukla ilgili endişeleri artırdı. Cointelegraph daha ilkin, ekonominin mevcut durumu ve jeopolitik gerilimler ile alakalı belirsizlik çözüldüğünde Bitcoin (BTC) piyasalarının toparlanmasının olası bulunduğunu bildirmişti.

Sadece IMF, Celsius, Three Arrows Capital ve Voyager Digital Holdings benzer biçimde büyük firmalardaki çeşitli tasfiyelerin, iflasların ve kayıpların geleneksel finansal sistemler üstünde bir tek minik bir tesiri olduğuna dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir