BitBoy vs. Atozy: YouTuber, YouTuber’a Hakaret ve Duygusal Sorun Sebebiyle Dava Açtı

YouTube’daki en büyük kripto yorumcularından biri, zararlarını telafi etmek isteyen “hakaret edici ve zarar verici ifadeler” için bir YouTuber arkadaşına dava açtı.

Kendisini BitBoy Crypto olarak markalaştıran Ben Armstrong, Atozy olarak da malum Erling Mengshoel Jr.’ın Kasım 2021’de YouTube’da “Bu Youtuber Hayranlarını Dolandırıyor… BitBoy Crypto” başlıklı bir video yayınladığını söylüyor. karacılık, duygusal sıkıntıya yol açma, iş ilişkilerine yada potansiyel iş ilişkilerine haksız yere müdahale, Tekdüzen Aldatıcı Uygulamalar Yasası’nın ihlali ve Adil İş Uygulamaları Yasası’nın ihlali dahil olmak suretiyle bu video.

Dosyaya bakılırsa Mengshoel, “Armstrong’a yine yine ‘pislik çuvalı’ diyor ve onun ‘gölgeli bir pislik’ ve ‘pislik torbası YouTuber’ bulunduğunu belirtiyor.”

Armstrong’un 1,44 milyon abonesi var ve kanalını Şubat 2018’de başlatmasından bu yana 212 milyon görüntüleme aldı. Mengshoel’in Mart 2012’den bu yana 223 milyon görüntüleme ile 1,23 milyon abonesi var.

Armstrong’un Georgia, Acworth’ta, Mengshoel ise Sterling, Virginia’da yaşamış olduğu için Armstrong’un hukuk müşaviri tarafınca uygun yer olarak görülen ABD’nin Atlanta’daki Georgia Şimal Bölgesi Bölge Mahkemesi’ne dün yakınma ve jüri talebi sunuldu.

Bu federal bir dava bu sebeple 75.000 doları aşan tesir ve kayıplar içeriyor.

Mengshoel ve Armstrong, Decrypt’ten gelen yorum taleplerine cevap vermedi.

Bununla beraber, Armstrong’un argümanı, Mengshoel’in onun ile alakalı yorumlarının kapsamlı bir anlatımını sağlar.

Dosyada anlattığı suretiyle Mengshoel, videosunda “Bir YouTuber’ın mutlak bir pislik torbasının ne işe yaradığını bilmiyorsanız, işte BitBoy Crypto, bunun en iyi örneği” diyor.

Armstrong, Mengshoel’in “herhangi bir tavsiye için aramanız ihtiyaç duyulan biri olmadığını” ve “finansal tavsiyeye güvenilemeyeceğinizi bu sebeple sizi mi yoksa kendisini mi zenginleştirmeye çalıştığını bilmediğinizi” söyleyerek geçim kaynağına direkt saldırdığını iddia ediyor.

Bununla beraber, Armstrong’un argümanında öne sürdükleri ile çevrimiçi feragatnamelerini sundukları içinde bir çelişki vardır.

“[Armstrong]’in iş modeli, itibarına ve ‘etkisi altına alan’ statüsüne, şu demek oluyor ki başkalarının kripto para birimini yatırım olarak satın alma yada satma benzer biçimde kararlarını etkileyen tanınmış bir çevrimiçi kişilik statüsüne dayanır.” “Kripto para birimine meydana getirilen yatırımlar mevzusunda sanayi lideri güvenilir bir yorum deposudur.”

Ek olarak dava, “BitBoy Crypto benzer biçimde kripto para yatırımları hakkında tavsiye ve yorum sağlama işiyle uğraşan biri için daha zarar verici bir iddia olabilir mi?” diye soruyor.

Sadece Armstrong’un YouTube kanalında, içinde ne olduğunun “yalnızca genel informasyon amaçlı” bulunduğunu söylüyor ve “Finans, kripto para birimi, vergilendirme, menkul kıymetler ve emtia ticareti benzer biçimde iş alanlarında ustalaşmış bir danışman olmadığımı lütfen ihmal etmeyin. Hukukun pratiği.Yazılan yada tartışılan hiçbir şey yatırım, finansal, yasal, düzenleyici, muhasebe, vergi yada benzeri tavsiyeler olarak yorumlanmamalı yada bunlara dayanmamalıdır ve olmamalıdır da.”

Mengshoel’in öne sürdüğü en mühim iddialardan biri, Armstrong’a kripto para birimi “dolandırıcılığını” “enayilere” yönlendirmesi için ödeme yapıldığı ve uygulamanın sonunda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun dikkatini çekeceği bu sebeple etkileyicilerin “bu süratli parayı alma dürtüsüne karşı koyamayacakları”. ve yalnız birazcık fazladan para için seyircilerini sağmak.”

Armstrong’un argümanı, iddianın “herhangi bir olgusal destek olmadan” bulunduğunu söylese de, geçen hafta bir CNBC haberi, Armstrong’un kripto para birimlerini teşvik etmek için ayda 100.000 dolardan fazla kazandığını ve başarısız DistX kripto para birimi için yalnızca 30.000 dolar dahil bulunduğunu bildirdi. CNBC, “Bu, kendi seyircileri için acı verici kayıplara yol açmış olduğu için şimdi pişman bulunduğunu söylediği bir uygulama” dedi. Armstrong ek olarak Ethereum Yield, Cypherium ve MYX Network benzer biçimde öteki gece uçuş projelerini de destekledi. Bu projeler başarısız olunca videoları kanalından sildi.

Armstrong’un duygusal durumu, argümanına bakılırsa “kırılgan” ve şimdi “suçlu, sahtekar ve iş dünyasında yada genel olarak güvenilmez olarak algılanacağından ciddi kaygı duyuyor.” Dava, Armstrong’un “Artık Davalı’nın karalayıcı ifadelerinin Armstrong’a mali ve toplumsal olarak zarar verip vermeyeceği ve bunun sonucunda iyi itibarını ve işini geri kazanıp kazanamayacağı mevzusunda tekrarlayan depresyon nöbetleri geçirdiğini” anlatmaya devam ediyor.

Sonuçta, Armstrong’un argümanı, Mengshoel’in videosunu “bir araştırma raporu değil, bir hit iş, bir hücum parçası” olmakla suçluyor. “Destekleyici gerçeklerden tamamen yoksun – araştırmacı gazeteciler ‘Bu şekilde sleezebag’lerden nefret ediyorum, bu sebeple bunu hepimiz için mahvediyorlar’ demiyorlar.”

Mengshoel, Twitter biyografisinde YouTube kanalını “internette aptalca şeyler meydana getiren insanoğlu hakkında konuşmak” için bir yer olarak tanımlıyor.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir