Bitcoin, ABD ekonomisi için küresel düşüş sinyalleri içinde gelişecek şekilde konumlandırılabilir mi?

ABD Merkez Bankası’nın teknik resesyon ve 75 baz puanlık faiz artırımı haberlerinin arkasından, makro ekonomik manzaraya ilişkin küresel duyarlılık sessizleşti. Bununla beraber, kripto piyasaları bir süredir olduğundan daha kuvvetli görünüyor ve bu da yatırımcıların kafasını karıştırabilir.

Bu yazı, geleneksel ekonomiyi etkileyen faktörleri ve bunların kripto endüstrisini iyi mi etkileyebileceğini inceleyecektir.

durgunluk

Durgunluk, genel olarak, tecim ve sınai faaliyetlerin azaldığı geçici bir ekonomik düşüş süreci olarak anlaşılır. Çoğu zaman art arda iki çeyrekte GSYİH’deki düşüşle tanımlanır, sadece Beyaz Saray son zamanlarda öteki ekonomik faktörlerin de dikkate alınmasını sağlamaya zorladı.

2022’nin ilk çeyreği negatif GSYİH büyümesi görmüş oldu ve Atlanta Fed, GSYİH’deki düşüşü teyit eden 28 Temmuz’daki resmi duyurudan ilkin GSYİH’nın bir başka negatif çeyreği öngördü.

Art arda iki çeyrek negatif GSYİH büyümesinin arkasından Atlanta Fed, ABD ekonomisi için üçüncü çeyrek GSYİH tahminini +%2.1 olarak modelliyordu. Sadece, son olarak PMI, inşaat ve harcama verileri %+1,3’lük bir tahmine işaret ediyor. Aynı örüntü ikinci çeyrekte de yaşandı ve çeyreğin başlangıcında pozitif yönde, sonunda negatif bir görünüm yaşandı.

Geçen hafta FOMC toplantısının arkasından FED, aşırı enflasyonu denetim altına almak için en süratli değişiklik oranında sıkılaşıyor. Sual şu ki, piyasalar kırılmadan daha ne kadar alabilir?

Federal Fon Oranına nazaran, piyasa bir şeyler bozulana kadar yalnızca bir faiz artırımı potansiyeline haiz olabilir. 1987’den bu yana, fon oranı kırmızı çizgiye her düştüğünde, FED geri adım attı ve süreçte daha düşük bir dip yarattı.

Kaynak: FRED

Ekonomide Şiddetli Yavaşlama

Ciddi bir ekonomik yavaşlama gördüğümüze dair birkaç uyarı işareti var ve bunlar buzdağının görünen kısmı olabilir.

S&P Global Flaş PMI Bileşik Üretim Endeksi, son durgunluktan bu yana ilk kez negatif gitti.Daha ilkin haiz olunan evlerin satışları, art arda beşinci düşüş olan Haziran ayında neredeyse %6 düştü. ABD’deki minik işletme sahiplerinin %35’i “bunu yapamadı” Haziran ayında kiralarını tam yada zamanında öderler.” ABD’deki tüm minik işletmelerin %45’i yeni işçi alımını dondurma sonucu aldı bile. 22 senenin en yüksek

ABD’deki tüketici tasarruflarının, tüketici borcunun yanı sıra artan faiz oranlarıyla beraber on yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyelerinde olması, basit insanoğlu arasındaki düşük likiditenin bir işaretidir. Aşağıdaki Federal Biriki grafikleri probleminin büyüklüğünü gösteriyor.

Kaynak: FREDKaynak: FRED

Varlık fiyatlarındaki deflasyonun yanı sıra her gün gereksinim duyulan mal ve hizmet enflasyonu, küresel piyasalarda varlıklı bir oynaklığa niçin olabilir.

Forest for the Trees’in Kurucusu ve Başkanı Luke Gromen, FED’in bir kaya ile sert bir yer içinde sıkışıp kaldığını altını çizdi.

Konsensüs, Fed’in ABD Federal borç/GSYİH yada açıklar/GSYİH ile bu kadar yüksek bir sıkılaştırma döngüsü başlatmadığını onlarca defa görmezden geldi.

Bu yüzden “Fed artık bir kadran kullanmıyor, yalnız 2 ayarlı bir düğme çalıştırıyor: ABD ekonomisi açık yada kapalı” diyoruz. Kapalı👇 https://t.co/ShEs5ttaIh

— Luke Gromen (@LukeGromen) 22 Temmuz 2022

Bitcoin muhteşem bir halde konumlandırılmış mı?

Bitcoin’in fiyatı FED duyurularını takip eden günlerde terfi etti sadece Pazartesi gününün ilk işlem seansına girerken hafta sonu süresince %7’lik bir düzeltme görmüş oldu. Bitcoin, 28 Temmuz Perşembe günü teknik bir resesyon haberinin çıkmasından bu yana kazançlarından vazgeçti, sadece yazı yazılırken, FOMC toplantısının 27 Temmuz’da 75 baz puanlık faiz artırımını açıklamasından bu yana hala %7,5 arttı.

Kaynak: TradingView

Bununla beraber, mahalli eğilimler uzun vadeli piyasa performansının göstergesi değildir ve Bitcoin’in geçen haftaki fiyat hareketi ne olursa olsun bir boğa piyasasının yine konuşulduğu anlamına gelmez. Ethereum, 27 Temmuz’dan bu yana Bitcoin’e karşı %10 artışla son pozitif yönde kripto piyasası hareketlerinde tutara öncülük etti.

Küresel endişeler içinde Bitcoin Maximalisti Michael Saylor, Cuma günü yapmış olduğu bir Tweette Bitcoin ihtiyacının “tüm zamanların en yüksek seviyesinde” bulunduğunu belirtti. Haftanın başlarında, Bitcoin’in dünyanın biriki para birimi olma potansiyeline atıfta bulunarak “küresel bir yerleşim ağı” olarak hareket etme kabiliyetinden bahsetti.

Tüm mallar enerji gerektirir. #bitcoin bir meta olduğundan küresel dijital para işlevi görebilir. Bitcoin’in ekonomik işlevi, bu yıl şimdiye kadar 17 trilyon doları temizleyen küresel bir yerleşim ağının yanı sıra 8 milyar insana iyelik hakkı sağlamaktır. pic.twitter.com/kJz6sCLlCU

— Michael Saylor⚡️ (@saylor) 25 Temmuz 2022

Bitcoin, dünya ekonomisi için küresel bir yerleşim katmanı haline gelirse, iktisat, Bitcoin Teknik Raporunda belirtildiği şeklinde evvelinde tanımlanmış bir para politikası benimseyecektir. Ek para basma imkanı ortadan kalkacak ve iyelik hakları merkez bankaları yerine bireylere devredilecek.

Bitcoin Magazine’den Austin, yakın tarihindeki bir gönderide ABD Dolarının “en fena 10 borç/GSYİH oranlarında” bulunduğunu altını çizdi ve fiat sisteminin başarısız olduğu argümanını daha da güçlendirdi.

Küresel biriki para birimi ülkesi, en fena 10 borç/gdp oranıdır. #Bitcoin bu itibari para sisteminin sigortasıdır. pic.twitter.com/jj28Gjl6DM

— Austin👨🏼‍💻| ₿itcoinMagazine (@_AustinHerbert) 29 Temmuz 2022

DeFi analisti The Genie, FED’in bir sonraki Bitcoin yarılanmasından ilkin başka bir Bitcoin boğa piyasasına yol açmadan ilkin daha çok para basma baskısı altında olabileceği yorumunu yapmış oldu. CryptoSlate, bu senaryoyu Nisan 2022’de ve Bitcoin’in 2025 yılına kadar 120 bin dolara erişme potansiyelini çözümleme etti.

Kripto iyi olacak.. Bahse girerim, federal 2024 yılına kadar daha çok dolar basacak ve #kripto pompaları yine büyük olacak. Ana hedef, doları küresel biriki para birimi olarak tutmaktır.

Demokratlar, bir sonraki seçim için ekonomiyi desteklemek için oldukça fazla siyasal baskıya maruz kalacaklar. #Bitcoin

— Cin 🧞‍♂️🕯 (@genie_trades) 30 Temmuz 2022

Aşağıdaki grafik, ABD para yazıcısının Bitcoin fiyatının yanı sıra tesirini göstermektedir. En iyi kripto para birimi, Federal Biriki’in para arzını büyük seviyede artırdığı 2020’nin sonlarından bu yana %600 artış kaydetti. Aynı dönemde, Eylül 2020’den Eylül 2021’e kadar M1 Para Arzı %440 arttı.

Kaynak: TradingView

2018’de Allianz, Doların dünyanın biriki para birimi olma statüsünü kaybetmesinin ihtimaller içinde yansımalarını gözden geçirdi. Yazı, “kim bilir doların denarii, ducat, guilder ve sterlin yoluna gitmesi ve onun yerini bir yada daha çok upstart’ın alması yalnız bir süre meselesidir” dedi.

Birçoğu, Bitcoin’in bu boşluğu doldurma potansiyeline haiz olduğuna inanıyor. Bununla beraber, ABD muhtemelen önde gelen küresel para birimi statüsünden caymak istemiyor.

“Biriki para birimi statüsünden caymak, ülkenin ticari ilişkilerini dengelemesine destek olabilir, sadece muhtemelen doların değerine zarar verir ve tüketim mallarının tutarları üstünde enflasyonist baskı yaratır.”

“Enflasyonist baskının” 40 senenin en yüksek seviyesinde olduğu bir dönemde, biriki para statüsünü yitirmek ABD ekonomisi için yıkım olabilir.

Ekonomist Carl Menger 26 Temmuz’da Jerome Powell’ın dünyanın biriki para birimi için yeni bir rakibin ortaya çıkmasının “derhal” hissedilmeyeceğini belirlediğini yorumladı. Bitcoin aslına bakarsan biriki para birimi olma yolunda mı? Bazıları evet diyebilir fakat biz “hala erken” diyoruz.

Ya biri, insanların USD yerine tercih etmiş olduğu daha iyi, daha likit bir para birimi bulursa?

“Bunu derhal hissedeceğimizi sanmıyorum, sadece süre içinde USD’nin biriki para birimi statüsünü azaltacaktır.” – JP, FED başkanı pro tempore

Her neyse ki, aslına bakarsan #Bitcoin’imiz var. pic.twitter.com/NnkaVDXupY

— Carl ₿ MENGER ⚡️. (@CarlBMenger) 26 Temmuz 2022

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir