Bitcoin ağ etkinliği düşüşü, daha uzun ayı piyasasına işaret ediyor: Glassnode

Glassnode, Bitcoin (BTC) için birkaç zincir içi ölçüm hala düşüş aralığındayken, son fiyat toparlanmasının devam etmesi, artan talep ve ağ üstünden harcanan ücretler gerektireceğini söylüyor.

Geçen haftaki orta derece pazar büyümesinin değerlendirmesi, 1 Ağustos’taki son olarak The Week On Chain raporunda blockchain çözümleme şirketi Glassnode’dan geldi.

İçinde analistler, işlem talebindeki yan büyümeye, etken Bitcoin adreslerinin “iyi tanımlanmış bir aşağı kanalda” kalmasına ve düşük ağ ücretlerinin yatırımcıların geçen hafta BTC fiyatındaki %15’lik artışla ilgili heyecanını azaltma sebepleri olarak işaret etti. Bununla beraber, BTC şu anda CoinGecko’ya nazaran son 24 saat içinde %2 düşüşle 23.000 doların altında 22.899 dolardan işlem görüyor.

#Bitcoin ve #Ethereum, Gerçekleşen Fiyatın üstüne çıkarak dipten kuvvetli bir halde terfi etti.

Şimdi dikkatler, bunun bir ayı piyasası rallisi mi yoksa temellerin desteği takip edip etmediğine çevriliyor.

The Week On-chain’de daha fazlasını okuyun https://t.co/taOkbeVlyv

— glassnode (@glassnode) 1 Ağustos 2022

Rapor, zincirleme aktivitede bir düşüş ve spekülatif yatırımcılardan uzun vadeli yatırımcılara dönüş içeren bir ayı piyasasının özelliklerini vurgulayarak başlıyor. Bitcoin ağının hala bu özelliklerin her birini gösterdiğini gösteriyor.

Glassnode, ağ etkinliğindeki düşüşün, uzun vadeli sahipler (LTH’ler) üstündeki spekülatif tüccarlardan ve ağ teknolojisine yüksek düzeyde inanmış yatırımcılardan ağ için yeni talep eksikliği olarak yorumlanabileceğini yazdı. Raporda şunlar belirtiliyor:

“Mühim kapitülasyon vakaları esnasında daha yüksek birkaç aktivite artışı haricinde, mevcut ağ aktivitesi hemen hemen oldukca azca yeni talep akışı bulunduğunu gösteriyor.”

BTC için 20.000 dolar seviyesinde bir talep seviyesinin kurulduğu ve bir taban oluşturduğu geçen haftanın mühim aksine, daha çok fiyat artışını sürdürmek için ihtiyaç duyulan ek talep gözlemlenebilir değil. Glassnode, etken adreslerdeki istikrarlı düşüşü, esasen geçen Aralık ayından bu yana yürürlükte olan “düşük ayı piyasası talep profili” olarak ifade ediyor.

Çözümleme, mevcut ağ talep modeli ile 2018-2019 döneminde kurulan içinde benzerlikler gözlemledi. Önceki döngüye benzer şekilde, ağ talebi, BTC fiyatında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan Nisan 2021’den sonrasında kurudu. Fiyatlar yeni bir ATH’ye toparlandıkça, talepte kayda kıymet bir toparlanma oldu ve takip eden Kasım ayına kadar sürdü.

Sadece, geçen Kasım ayından bu yana talep, Mayıs ayındaki toplu satışlar esnasında büyük bir düşüşle beraber düşüş eğiliminde.

“Bitcoin ağı, HODLer’ın hakimiyetinde kalmaya devam ediyor ve hemen hemen kayda kıymet bir yeni talep dönüşü olmadı.”

Glassnode, adanmış Bitcoin meraklıları dışındaki herhangi birinden gelen zayıf talebin ağ ücretlerini “ayı piyasası bölgesine” zorladığını da sözlerine ekledi. Geçen hafta, günlük ücretler yalnız 13.4 BTC idi. Buna karşılık, fiyatlar geçen Nisan ayında ATH’ye ulaştığında, günlük ağ ücretleri 200 BTC’yi aştı.

İlgili: Bitcoin boğaları, ayı piyasası rallisinin ‘canlı ve iyi’ uyarısıyla 23 bin doları korumak için çaba sarfediyor

Ücret oranlarının kayda kıymet bir dereceye kadar arttığını varsayarsak Glassnode, talebin artmakta olduğu anlamına gelebileceğini ve Bitcoin ağ faaliyetinde daha çok “yapıcı yapısal değişimin” sürdürülmesine destek olabileceğini öne sürüyor.

Hemen hemen ücretlerde kayda kıymet bir artış görmemiş olsak da, bu metriğe göz kulak olmak muhtemelen bir toparlanma sinyali olabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir