Bitcoin balinaları piyasalarda iyi mi bir sıçrama yapar ve tutarları iyi mi hareket ettirir?

Adlarını dünya okyanuslarında yüzen devasa memelilerin büyüklüğünden alan kripto para balinaları, büyük oranda kripto para tutan şahıs yada kuruluşlara atıfta bulunur.

Bitcoin (BTC) söz mevzusu olduğunda, 1.000’den fazla BTC’ye haiz olan ve 2.500’den azca olan bir şahıs balina olarak kabul edilebilir. Bitcoin adresleri takma ad olduğundan, herhangi bir cüzdanın kime ilişik bulunduğunu belirlemek çoğu zaman zor olsa gerek.

Birçoğu “balina” terimini Bitcoin’i erken benimseyen bazı talihli kişilerle ilişkilendirse de, aslen tüm balinalar aynı değildir. Birkaç değişik kategori vardır:

Borsalar: Kripto para birimlerinin toplu olarak benimsenmesinden bu yana, kripto borsaları, sipariş defterlerinde büyük oranda kripto bulundurdukları için en büyük balina cüzdanlarından bazıları haline geldi.

Kurumlar ve firmalar: CEO Michael Saylor yönetiminde, yazılım şirketi MicroStrategy 130.000’den fazla BTC’ye haiz oldu. Square ve Tesla şeklinde öteki halka açık firmalar de büyük oranda Bitcoin satın aldı. El Salvador şeklinde ülkeler de nakit rezervlerine eklemek için mühim oranda Bitcoin satın aldı. Greyscale şeklinde büyük yatırımcılar adına Bitcoin tutan emanetçiler var.

Bireyler: Birçok balina, fiyatı bugünden oldukça daha düşükken Bitcoin’i erken satın aldı. Kripto borsası Gemini’nin kurucuları Cameron ve Tyler Winklevoss, 2013’te madeni para başına 141 dolardan Bitcoin’e 11 milyon dolar yatırım yapmış oldu ve 78.000’den fazla BTC satın aldı. Amerikalı risk sermayedarı Tim Draper, ABD Birleşik Devletleri Mareşal’in Hizmet müzayedesinde her biri 632 dolardan 29.656 BTC satın aldı. Digital Currency Group kurucusu ve CEO’su Barry Silbert aynı açık artırmaya katıldı ve 48.000 BTC satın aldı.

Sarılmış BTC: Şu anda, Sarılmış Bitcoin (wBTC) ERC-20 jetonuna 236.000’den fazla BTC sarılmıştır. Bu wBTC’ler çoğunlukla Bitcoin ile 1:1 sabitini korumuş olan emanetçilerde tutulur.

Satoshi Nakamoto: Bitcoin’in gizemli ve bilinmeyen yaratıcısı, kendine ilişik bir kategoriyi hak ediyor. Satoshi’nin 1 milyon BTC’nin üstünde olabileceği tahmin ediliyor. 1 milyon BTC’ye haiz tek bir cüzdan olmamasına karşın, zincir üstü verileri kullanmak, ilk oluşturulan ilk 1.8 milyon BTC’nin bulunduğunu gösteriyor, %63’ü asla harcanmamış, bu da Satoshi’yi bir multi-milyarder yapıyor.

Merkezi olmayan dünyada merkezileşme

Kripto ekosistemini eleştirenler, balinaların bu alanı merkezileştirdiğini, hatta kim bilir geleneksel finansal piyasalardan daha merkezi hale getirdiğini söylüyor. Bir Bloomberg raporu, hesapların %2’sinin Bitcoin’in %95’inden fazlasını denetim ettiğini iddia etti. Tahminler, dünyanın en tepedeki %1’inin küresel servetin %50’sini denetim ettiğini belirtiyor, bu da Bitcoin’deki servet eşitsizliğinin geleneksel finansal sistemlere nazaran daha yaygın olduğu anlamına geliyor: Bitcoin’in potansiyel olarak merkezi hegemonyaları kırabileceği fikrini kıran bir suçlama.

Bitcoin ekosistemindeki merkezileştirme yükü, kripto pazarını potansiyel olarak kolayca manipüle edilebilir hale getirebilecek korkulu sonuçlara haizdir.

Sadece Glassnode’dan gelen bilgiler, bu sayıların abartılı göründüğünü ve adreslerin doğasını hesaba katmadığını gösteriyor. Bir dereceye kadar merkezileşme olabilir, sadece bu özgür piyasaların bir işlevi olabilir. Bilhassa piyasa düzenlemeleri olmadığında ve bazı balinalar Bitcoin’i averaj perakende yatırımcıdan daha çok anlayıp güvendiğinde, bu merkezileşmenin gerçekleşmesi zorunludur.

“satış duvarı”

Kimi zaman bir balina, Bitcoin’lerinin büyük bir bölümünü satmak için büyük bir sipariş verir. Fiyatı öteki satış emirlerinden daha düşük tutarlar. Bu, Bitcoin’in gerçek zamanlı fiyatlarının genel olarak düşmesiyle sonuçlanan oynaklığa niçin olur. Bunu, insanların panikledikleri ve Bitcoinlerini daha ucuz bir fiyata satmaya başladıkları bir zincirleme tepki izler.

BTC fiyatı, yalnızca balina büyük satış emirlerini aldığında istikrar kazanacaktır. Şu demek oluyor ki, şimdi fiyat, balinaların olmasını istedikleri yerdedir, böylece istedikleri fiyat noktasında daha çok para biriktirebilirler. Aşağıdaki taktik “satış duvarı” olarak bilinir.

Bu taktiğin tersi, Kaçırma Korkusu yada FOMO taktiği olarak bilinir. Bu, balinaların mevcut öğrenci nazaran daha yüksek fiyatlarla piyasaya büyük bir satın alma baskısı uyguladığında, bu da teklif sahiplerini tekliflerinin fiyatını yükseltmeye zorlar, böylece emirleri satarlar ve alım emirlerini yerine getirirler. Bununla beraber, bu taktik, bir satış duvarını çekmek için lüzumlu olmayan mühim oranda ana paraya gereksinim duyar.

Balinaların satış ve alış şekillerini seyretmek kimi zaman fiyat hareketlerinin iyi bir göstergesi olabilir. Balinaların her metriğini izlemeye adanmış Whalemap şeklinde internet sayfaları ve dünyanın dört bir tarafındaki Twitter kullanıcılarının balina hareketlerinden haberdar olmaları için bir rehber olan Whale Alert şeklinde Twitter tutamaçları var.

Bir balina bir sıçrama yaptığında

İlk 100 adresten altmış dördü hemen hemen herhangi bir Bitcoin’i çekmedi yada aktarma etmedi, bu da görünüşte yatırımlarının karlılığı sebebiyle en büyük balinaların ekosistemdeki en büyük avcılar olabileceğini gösteriyor.

Balinaların çoğunlukla kârlı kaldığına dair kanıtlar yukarıdaki grafikte açıkça görülmektedir. 30 günlük hareketli averaj için hesaplandığında, son on yılda balinalar, dönemin %70’inden fazlasında kârlı kaldı. Birçok yönden, onların Bitcoin’e olan itimatı, fiyat hareketini güçlendiren şeydir. Yatırım dönemlerinin çoğunda kârlı olmak (bu durumda her ay), hodl stratejisine olan inançlarını güçlendirmeye destek sunar.

Bitcoin tarihindeki en düşüşlü yıllardan önde gelen 2022’de bile, döviz bakiyeleri düştü ve bir çok HODLer’ın Bitcoin’lerini stokladığını gösteriyor. Bir çok deneyimli kripto yatırımcısı, uzun vadeli Bitcoin yatırımlarını borsalarda tutmaktan kaçınıyor ve hodling için soğuk cüzdanlar kullanıyor.

Speedbox’ın kurucusu ve uzun vadeli bir Bitcoin yatırımcısı olan Mezar Seth, Cointelegraph’a şunları söylemiş oldu:

“Bir çok balina, bir sonrakini bekleme sabrına haiz olmak için birden fazla Bitcoin piyasa döngüsü görmüş oldu. Şimdi Bitcoin ekosisteminde, balinaların inancı, enflasyonun makroekonomisi ve daha kısa sürede borsalarla olan korelasyon tarafınca güçlendiriliyor. Balina cüzdanlarının zincir üstü verileri, çoğunun hodler bulunduğunu gösteriyor. Bu piyasa döngüsü esnasında gelenler, satış yapmak için gerçekleşmiş karlar elde etmemiştir. Balinaların Bitcoin gemisini terk edeceğine inanmak için hiçbir niçin yok, bilhassa de yaklaşan bir resesyona dair ekonomik bir korku varken.”

Mezar’in makroekonomi ve borsa ile korelasyonu üstündeki noktası aşağıdaki grafikte gözlemlenebilir, bu da 2018’in başlarındaki son piyasa döngüsünden bu yana Bitcoin’in geleneksel yatırım varlıklarını yakından takip ettiğini gösteriyor.

Bu trenddeki gümüş astar, Bitcoin’in tüketici duyarlılığı açısından ana akıma girmesi ve çevresel bir varlık olma itibarını değiştirmesidir. Öte taraftan, S&P 500 ile 0,6 Pearson korelasyonu hiçbir şekilde geleneksel piyasalara karşı bir korunma anlamına gelmez. Kripto ekosistemindeki öteki uzmanlar da bu eğilimden rahatsız görünüyor.

Borsalar ile korelasyon rahatsız edici.

— Michaël van de Poppe (@CryptoMichNL) 7 Haziran 2022

Daha geniş makroekonomi, hisse senetleri ve Bitcoin arasındaki korelasyonun mühim bir sebebi olabilir. Geçtiğimiz birkaç yıl, tarihte eşi benzeri olmayan borsalara fon girişlerine şahit oldu. Uzun bir ayı piyasasında yada finansal felaketler açısından borsa ile korelasyonun kırılabileceğine dair teoriler var.

Bir balina sattığında ne anlama gelir?

Bununla beraber, yalnız son üç aya ilişik zincir içi verilere bakmak, balina cüzdanlarının sayısının neredeyse %10 oranında azaldığını gösteriyor. Bununla beraber, 1 BTC’den 1.000 BTC’ye haiz olan cüzdanlarda buna karşılık gelen bir artış oldu. Balinalar pozisyonlarını alaya alıyor şeklinde görünüyor ve daha büyük perakende yatırımcılar balinalara likidite sağlayarak birikiyor. Tarihsel eğilim, bu gerçekleştiğinde, Bitcoin fiyatlarında kısa vadeli bir düşüş olacağını ve bunun sonunda balinaların agresif bir halde daha çok birikmeye başlamasına yol açacağını gösteriyor.

Son olarak balina satışı hakkında sual sorulduğunda Seth şunları söylemiş oldu:

“Balinaların satmaya başlamış olacağı birkaç haftalık bir dönem olması neredeyse kaçınılmaz. Bu, piyasa hareketlerinin mekaniğidir. Şu anda, Bitcoin’in daha geniş piyasa duyarlılığı, Dip’in içeride olduğu yönündedir. Bunu doğrulamak için duyarlılık analizi araçları vardır. Bazı balinalar bu eğilime karşı oynuyor olabilir ve bu da piyasada daha büyük bir ürkü yaratır. Şimdi büyük bir satış olursa, perakende desteği kırılacağı için Bitcoin tutarları düşebilir. O süre yalnız balinalar biriktirecek likiditeye haiz olacak.”

Piyasanın Mezar’in ve balinaların bakış açısından öğrenebileceği şey, Bitcoin’in geleceğinin kişinin bahsinin olması gerektiği yerde olmasıdır. Mahalli olarak, duygular manipüle edilebilir ve fiyatlar etkilenebilir. Sadece, uzun solukta, ortalık yatıştığında, hodlers galip gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir