Bitcoin, bankacılık başarısızlıkları ve kurtarma paketleriyle parlıyor

Makro Öne Çıkanlar

ABD enflasyonu, oran indirimi için oldukça yüksek, sadece çoğunlukla beklentilerle uyumlu. ECB, mevduat tesis oranlarını 50 baz puan daha artırarak %3’e çıkardı yaprak büyür

Bitcoin’de Öne Çıkanlar

Gizli saklı QE ve kurtarma paketleri

gizli saklı kurtarma paketleri

Credit Suisse, İsviçre Ulusal Bankası tarafınca atılan bir likidite can damarını elde etti ve İsviçre GSYİH’sının %6,25’ine eşdeğer 50 milyar CHF’ye kadar borç aldı. Credit Suisse’in hisse fiyatı bu hafta ortalama %20 düşerken, temerrüt takasları patlamaya devam ediyor.

1 senelik CDS: (Kaynak: Bloomberg)

Cankurtaran halatı sağlananlar bir tek Credit Suisse değil; First Republic Bank’ın (FRB) hisse fiyatı geçen ay %78 düştü. 11 büyük bankanın 30 milyar dolar taahhütte bulunarak FRB’ye yardım etmiş olduğu haberi duyuruldu. Sadece, hisse senedi Cuma günkü seansta düşmeye devam etti.

30 Milyar Dolar Mevduat: (Kaynak: Charlie Bilello)

gizli saklı QE

Fed bilançosu bu hafta 300 milyar doların üstünde artarak 8.69 trilyon dolara sıçradı ve Fed’in geçen yıl yapmış olduğu niceliksel sıkılaştırmanın yarısını sildi.

bilançodaki artış BTFP programından; Layman’ın terimleriyle, bu, kurumların devalüe edilmiş varlıkları tam kıymetli nakit ile takas etmesine izin verir. Ek olarak, Fed’in iskonto penceresi bu hafta parabolik bir halde 148 milyar dolara çıkarak 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

bilanço büyümesi

yakl. +148,3 milyar $ – net iskonto penceresi borçlanması.Ortalama +11,9 milyar $ – yeni Banka Vadeli Finansman Programı

Ara toplam: 160,2 milyar dolar

Ortalama +142,8 milyar $ – FDIC Total tarafınca el konulmuş olan bankalar için borçlanma:

Bu toplam = 303 milyar dolar

Toplam varlıklar Fed Bilançosu: (Kaynak: FRED)

ECB 50 baz puan artırdı, ileriye dönük yönlendirmeyi göz ardı etti

ECB, üst üste üçüncü seansta 50 baz puan artırarak mevduat faiz oranını %3’e çıkardı. Bir tek altı ay ilkin mevduat faizi 0’daydı. Lagarde ve Avrupa Merkez Bankası, “oldukca uzun süre oldukça yüksek öngörülen” “enflasyonla savaşım taahhütlerinde” kararlılığını sürdürüyor.

İleriye yönelik rehberlik kaldırıldı ve gelecekteki hamlelerin anlaşılmaması bunun yerine “yükseltilmiş belirsizlik düzeyi, verilere bağlı bir yaklaşımın önemini pekiştiriyor” ifadesini yineledi.

Gözler haftaya FOMC’de

Bir sonraki FOMC toplantısı 22 Mart’ta ve piyasalar 25 baz puanlık bir oran artışı bekliyor ve başka büyük kırılmalar olamayacağını varsayarsak, sanırım bunu alacağız. Bundan sonrasında, federal fonların gelecekteki yolu hakkında kimsenin tahmini yok.

Powell toplantıya, ya enflasyonu denetim altına almak ya da kırılgan bir finansal sistemi kurtarmak mevzusunda büyük bir seçimle giriyor.

Fed Fonları: (Kaynak: CME Fed seyretme aracı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir