Bitcoin birikim trendi puanı, karideslerin satın aldığını, balinaların sattığını gösteriyor

Biriktirme eğilimi puanı, varlıkların etken olarak madeni para biriktirip biriktirmediğini belirlemek için kullanılan zincir üstü bir göstergedir. Herhangi bir grubun davranışını belirlemek için herhangi bir kohorta uygulanabileceğinden, alım ve satıma yönelik genel piyasa duyarlılığının oldukça daha iyi bir göstergesidir.

Gösterge iki ölçü ihtiva eder – bir işletmenin katılım puanı ve bakiye değişikliği puanı. Bir işletmenin katılım puanı, genel madeni para bakiyesini temsil ederken, bakiye değişikliği puanı, bir ay süresince satın alınan yada satılan yeni madeni paraların sayısını temsil eder.

1’e yakın bir birikim eğilimi puanı, ağın en büyük bölümünün biriktiğini gösterirken, 0’a yakın bir puan, ağın esas olarak paralarını dağıttığını gösterir.

Bitcoin’e uygulandığında, birikim eğilimi puanı, piyasa katılımcılarının bir ay süresince bakiye boyutu ve davranışları hakkında mükemmel bir düşünce verir. Verilerin piyasa koşullarını daha iyi temsil etmesi için borsalar ve madenciler ölçümden çıkarılır,

Bitcoin birikim eğilimi puanı (Kaynak: Glassnode)

Bitcoin’in Nisan 2020’den Ağustos 2022’ye kadar olan birikim eğilimi puanı, dört değişik birikim periyodu gösteriyor. Yukarıdaki grafikte yeşil olarak vurgulanan birikim dönemleri Mart 2020’de, 2021’in başlarında, 2022’nin başlarında ve Mayıs 2022’nin sonlarında meydana geldi. En mühim birikim oranı, COVID-19 pandemisinin küresel piyasaları ezdiği Mart 2020’de görüldü. Mayıs sonu ve Temmuz başındaki Terra (LUNA) kazasının arkasından gördüğümüz büyük satış, büyük bir birikim çılgınlığını tetikledi.

Kırmızı ve sarı ile vurgulanan madeni para dağıtım dönemleri, tüm birikim dönemlerini takip etti. En yüksek madeni para dağıtım oranlarından bazıları, 2021 yazında Çin’den madencilerin çıkışı ve Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlaması esnasında görüldü. Makro belirsizlik daha çok yatırımcıyı itmiş olduğu için bu yaz bununla birlikte birçok adresin BTC’sini sattığı görüldü. portföylerini riske atmak için.

Birikme eğilimi puanını kohortlara nazaran kırmak, Bitcoin ağındaki iki ana grubun davranışlarını ortaya koyuyor – balinalar ve karidesler. Balinalar 1.000 BTC’den fazla olan adresler olarak tanımlanırken, karidesler 1 BTC’den azca olan adresler olarak tanımlanır.

Temmuz ayı süresince hem balinalar hem de karidesler agresif bir halde BTC biriktiriyor. Aşağıdaki tablo, tüm ay süresince balinalar, karidesler ve aradaki beraberce beraber kohortların birikim oranını göstermektedir.

Kohortlara nazaran Bitcoin birikim eğilimi puanı (Kaynak: Glassnode)

Sadece ağustos ayı ilerledikçe balinalar arasındaki birikim oranı azalmaya başlıyor. Genel makro belirsizlik, birçok büyük yatırımcıyı BTC varlıklarını riske atmaya ve satmaya itti. Birçok yatırımcı sıkıntılı bir kış bekliyor ve mümkün olduğunca fazla likidite elde etmek istiyor.

Hala BTC biriktiren varlıklar, büyük sahiplerinin çoğunluğu satmaya başladığında bile birikmeye devam eden karideslerdir. Temmuz, 2018’den bu yana minik mülk sahipleri için en mühim birikim ayıydı ve karides, bakiyelerini tek bir ayda 60.000 BTC’den fazla artırdı. İkinci en büyük birikim Aralık 2017’de, karides bir ayda 52.000 BTC biriktirdiğinde Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında gerçekleşti.

1 BTC’den azca tutan Bitcoin karidesleri için net pozisyon değişikliği (Kaynak: Glassnode)

Bu, minik sahiplerin Bitcoin’in ortalama 20.000 dolarlık fiyatını oldukça çekici gördüklerini ve fiyatı durağan(durgun) kalsa bile uzun vadeli yatırım için madeni paralar almaya devam ettiğini gösteriyor.

Gösterilen: Bitcoin, Araştırma

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir