Bitcoin boğaları yükselişini sürdürüyor, sadece makro ve kriptoya özgü engeller BTC’yi 30 bin doların altına sabitledi

23 Mart’ta Bitcoin (BTC) fiyatı, 27.000 $’ın altına kısa bir düzeltme yaptıktan sonrasında 28.000 $ desteğini geri aldı. Hareket, geleneksel finans sektörünü, bilhassa Bitcoin’in 28.000 $ eşiğini aşmasıyla %2,1 artan teknoloji ağırlıklı Nasdaq Endeksi’ni yakından takip etti.

22 Mart’ta Federal Biriki, gösterge faiz oranını %0,25 artırdı sadece 2023 için maksimum seviyesine yaklaştığını ima etti. Sadece sonunda Fed Başkanı Jerome Powell, sıkılaştırmanın boyutunu belirlemek için oldukça erken bulunduğunu belirtti. kredi koşulları, bu yüzden para politikası esnek kalacaktır.

Başlangıçta, merkez bankasının paranın maliyetini artırmaya daha azca eğilimli olması cesaret verici görünüyor. Sadece, küresel ekonomiler stres emareleri gösteriyor. Mesela, Euro bölgesindeki tüketici itimatı Mart ayında %19,2 düşerek art arda beş aylık kazanımlarını tersine çevirdi ve ekonomistlerin iyileşme tahminlerine meydan okudu.

Durgunluk hala şirketlerin karları üstünde baskı oluşturuyor ve işten çıkarmalara yol açıyor. Mesela, 23 Mart’ta ustalaşmış hizmetler şirketi Accenture, önümüzdeki 18 ay içinde 19.000 işçinin sözleşmesini feshedeceğini söylemiş oldu. İnsanların iş bulmasına destek olan Indeed şirketi, 22 Mart’ta 2.200 işçiyi yada çalışanının %15’ini işten çıkardı.

Geleneksel pazarlarla olan korelasyon ne kadar güçlüyse, ayrılma olasılığı o denli düşüktür. Netice olarak, vadeli işlemler ve marj piyasalarına bakılırsa, Bitcoin fiyat artışı ustalaşmış tüccarlarda pek itimat uyandırmadı.

Boğalar ve ayılar marj piyasalarında dengeli bir talep sergiliyor

Marj ticareti, yatırımcıların alım satım pozisyonlarından yararlanmak için kripto para ödünç almalarına olanak tanır ve potansiyel olarak getirilerini artırır. Mesela, Tether (USDT) ödünç alarak Bitcoin satın alınabilir, böylece kripto riskleri artırılabilir. Öte taraftan, Bitcoin ödünç almak yalnızca fiyat düşüşü üstüne bahis oynamak için kullanılabilir.

Vadeli işlem sözleşmelerinin aksine, marj uzun ve kısa arasındaki denge ne olursa olsun eşleşmez. Marj borç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişte bulunduğunu gösterir. Tersi, düşük bir borç verme oranı, piyasanın düşüş eğilimi gösterdiğine işaret eder.

OKX USDT/BTC marj borç verme oranı. Kaynak: OKX

15 Mart’ta, OKX borsasındaki marj piyasaları uzundan kısaya göstergesi 60’ta zirve yapmış oldu, sadece 17 Mart’ta 22’ye düştü. Bu, ralli esnasında pervasız kaldıracın kullanılmadığını gösteriyor. Tarihsel olarak, 40’ın üstündeki seviyeler, uzun ürünleri destekleyen oldukça dengesiz bir talebi gösterir.

Gösterge şu anda 19’da ve %15’te olan BTC’yi açığa çıkarmak için ABD doları (yada durağan(durgun) paralar) borçlanmanın yüksek maliyeti göz önüne alındığında dengeli bir duruma işaret ediyor.

Uzundan kısaya veriler, uzun vadeli kaldıraç talebinin azaldığını gösteriyor

En iyi tacirlerin uzun-kısa net oranı, yalnızca marj piyasalarını etkilemiş olabilecek dışsallıkları hariç meblağ. Analistler, spot, devamlı ve üç aylık vadeli işlem sözleşmelerindeki pozisyonları biriktirerek ustalaşmış tüccarların yükselişe mi yoksa düşüşe mi eğilimli bulunduğunu daha iyi anlayabilir.

Değişik paylaşımlar içinde ara sıra metodolojik farklılıklar olabilir, bu yüzden seyirciler mutlak rakamlar yerine değişimleri izlemelidir.

İlgili: Analist, bankacılık krizinin peşinden Bitcoin’in tüm kripto varlıklarından daha iyi performans göstermesinin olası bulunduğunu açıklıyor

Exchange’in en iyi tacirlerinin uzun-kısa oranı. Kaynak: Madeni para camı

18 Mart ile 22 Mart içinde, OKX’teki en iyi tüccarların uzun-kısa oranı 1,09’da zirve yaparak terfi etti, sadece 23 Mart’ta rotasını tersine çevirdi. Gösterge şu anda 11 günün en düşük seviyesi olan 0,76’da. Ayrıca, Huobi borsasında, en iyi tacirlerin uzun-kısa oranı, 18 Mart’tan bu yana 1,0 civarında durağan(durgun) kaldı.

Son olarak, Binance balinaları 17 Mart’tan bu yana kaldıraçlarını devamlı olarak azaltıyor. Daha doğrusu, oran 23 Mart’ta 1,36’dan 1,09’a düşerek 11 günün en düşük seviyesi.

Bitcoin 16 Mart’tan bu yana %13 kıymet kazanırken, marj ve vadeli işlem piyasaları, balinaların ve piyasa yapıcıların hazırlıksız bulunduğunu gösteriyor. Bu başlangıçta aşağı yönlü görünebilir, sadece 28.000$ destek seviyesi korunursa, ustalaşmış tüccarlar muhtemelen uzun pozisyonlar eklemek zorunda duracak ve bu da yükseliş ivmesini daha da hızlandıracaktır.

Bitcoin türevleri sonucunda hiçbir stres emaresi göstermez. Uzun pozisyonlarda aşırı kaldıraç olmaması pozitif ve ayılar kısa pozisyon eklemeye cesaret edemedi. Bununla beraber, ABD Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Wells’in 22 Mart’ta Coinbase borsasına karşı yapmış olduğu bildirim benzer biçimde durgunluk riskleri ve artan düzenleyici belirsizlik, muhtemelen Bitcoin fiyatını bir süre daha 30.000 doların altında tutacak.

Burada anlatılan görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması yada temsil etmesi gerekmez.

Bu yazı yatırım tavsiyesi yada tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım riski taşır ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir