Bitcoin, ‘en nefret edilen’ hisse senetleri rallisinin ortasında 2 aylık dirençle savaşıyor

Bitcoin (BTC), kesinlikle acayip bir rallinin risk varlıklarını ele geçirmesiyle 11 Ağustos’ta inatçı bir tecim aralığının zirvesini deldi.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bitcoin geri çekilme ikazları 25.000 $ civarında yoğunlaşıyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den elde edilmiş veriler, BTC/USD’nin Bitstamp’ta 24.750 dolara çıkarak 13 Haziran’dan bu yana en iyi performansını gösterdiğini gösterdi.

Parite, önceki haftalarda aralığın zirvesine birkaç kırılma girişiminde bulunmuştu, bunların hepsi sert satış baskısı karşısında başarısız oldu.

Bu hafta gösterilen yeni ABD enflasyon verileri, değişiklik için uzun süredir beklenen bir katalizör oluşturdu, sadece Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) baskısı enflasyonun zirveye ulaştığını öne sürdüğü için Bitcoin ve altcoinler hisse senetleriyle adım adım terfi etti.

Yayınlandığı gün olan 10 Ağustos’ta S&P 500 ve Nasdaq Bileşik Endeksi sırasıyla %2.1 ve %1,9 kıymet kazanmıştır. BTC/USD ise günlük ortalama 900 dolar mum görmüş oldu.

Bununla beraber, piyasa yorumcuları iyimserlik üstüne yığılmak yerine, toz yatışırken genel bir yükselişten başka bir şey değildi. Yatırımcı Raoul Pal, Duygu’nun TÜFE sonrası ralliyi kara koyun olarak değerlendirdiğini belirtti.

Twitter takipçilerine hususi bir başlıkta “Pekala, bu, hisse senetlerinde birkaç senedir gördüğüm en nefret edilen rallilerden biri şeklinde görünüyor” dedi.

Gene de Pal, hisse senetlerinin Haziran ayında en düşük seviyelerini görmesi için “fazlaca iyi bir talih” bulunduğunu savundu.

Kripto para biriminde büyük bir değişim öngören popüler tüccar ve analist Il Capo, yeni bir düşüş trendi başlamadan ilkin maksimum ihtimaller içinde hedef olarak 25.500$’da kaldı.

Neredeyse. https://t.co/oJFpD5BVz9 pic.twitter.com/2pjpUgw85T

— il Capo Of Crypto (@CryptoCapo_) 11 Ağustos 2022

“$BTC neredeyse %40 pompaladı. Büyük Olasılık, Geri İzleme Geliyor. Dip’i Satın Al, ”diye devam eden öteki hesap Jibon, Twitter yorumlarında devam etti.

Ayrıca birazcık daha ümitli bir Crypto Tony, yüksek aralık tutmayı başarırsa, hodlers’ın “bir tedavi için” olacağını söylemiş oldu.

Şimdiki Bitcoin grafiği ile Mart 2020 arasındaki potansiyel benzerlikleri gören BTCfuel, başka bir kırılmanın da olasılık dışı olmadığını ekledi.

#Bitcoin Mart 2020 boğa tuzağı ve çöküşü, mevcut kuruluma oldukça benzer. Bitcoin şu anda patlak veriyor şeklinde görünüyor pic.twitter.com/WkITQ2G7py

— BTCfuel (@BTCfuel) 10 Ağustos 2022

Ethereum rallisinde şüpheler ortaya çıkıyor

Ayrıca altcoinler arasındaki etkisinde bırakan performans, ETH/USD’nin %11’in üstünde kıymet kazanmasının arkasından en büyük altcoin Ether’i (ETH) ön plana çıkardı.

İlgili: Metrik yeni ‘alt sürem’ duyuru etmiş olduğu için Bitcoin hakimiyeti 6 ayın en düşük seviyelerine ulaştı

Parite, 6 Haziran’dan bu yana ilk kez 1.900$’ı geçerek ve şu anda ruhsal olarak mühim olan 2.000$’a yaklaşarak gün içindeki kazançlarına devam etti.

TÜFE ivmesi, Eylül ayındaki tam Merge etkinliği için mühim bir hazırlık adımı olan Goerli kontrol ağı birleştirmesinin başarıyla sonuçlanmasıyla, esasen coşku verici olan Ethereum pazarına eklendi.

“Haziran ortasındaki bu ayı piyasası rallisinin başlamasından bu yana, Ethereum, Bitcoin’e bakılırsa tecim hacmi açısından egemenlik kazanıyor. Zincir üstü veri platformu CryptoQuant’ta katkıda bulunan bir analist olan Maartuun, 10 Ağustos’ta bir blog yazısında yazdı.

Maartuun, bunun ETH tarafınca yönetilmeye devam etmesi durumunda, tarihsel emsallerin gene de kripto genelinde sürdürülebilir bir ralliyi desteklemediği mevzusunda uyardı.

“Ethereum’un egemenlik kazanması sebebiyle borsalarda fazlaca popüler olduğu açık. Yaklaşan 2.0 birleştirme sebebiyle bu mantıklı ”diye devam etti.

“Sadece, kripto pazarındaki 5 senelik deneyimime bakılırsa, Ethereum tarafınca yönetilen ralliler çoğu zaman piyasa için en sıhhatli şey değil. Daha önceki analizimde de okuyabileceğiniz şeklinde, fazlaca muhafazakarım. Bilhassa Ethereum esasen yapılmış olduğundan. a > %100 diplerden hareket.”ETH/USD 1 günlük mum grafiği (Binance). Kaynak: TradingView

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir