Bitcoin fiyatı 21 bin doların altına düşerek daha çok kapitülasyon mu yoksa yalnız konsolidasyon mu getiriyor?

26 Temmuz’da Bitcoin (BTC) fiyatı 21.000 doların altına düştü ve önceki hafta gerçekleşme eden kazançların çoğunu iade etti ve Glassnode analistlerinin “30.

Bir avuç analist ve tüccar, 26 Temmuz – 27 Temmuz Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısını ve beklenen Federal Biriki faiz artışını mevcut satışların başlıca sebepleri olarak görüyor.

ABD ekonomisinin resesyona girmiş olduğu duyurusunu yasaklayan birkaç tüccar, beklenen 75 ila 100 baz puanlık (BPS) artışın arkasından BTC, Ether ve öteki büyük sermayeli altcoinlerin geri çekildiğini görebilecek bir yardım rallisinin izleyeceğine inanıyor. mevcut aralığının en üzerine. Doğal ki, bu duygu, sağlam bir analizden daha çok spekülasyonu yansıtıyor, bu yüzden bir tuz tanesi ile alın.

Bitcoin 30. hafta fiyat aralığı. Kaynak: Glassnode

BTC fiyatının son 42 gündür olduğu aralıkta işlem görmeye devam etmiş olduğu göz önüne alındığında, aslolan sual, piyasanın daha çok konsolidasyon mu yoksa başka bir kapitülasyon turu mu getireceğidir.

Glassnode analistleri, 26 Temmuz’da yayımladığı zincir üstü haber bülteninde, yatırımcıların, kapitülasyonun zirvesinin çoktan geride kaldığını gösteren birden fazla teknik ve zincir üstü metrikten oluşan “birleşme kanalıyla kanaatlerini” bulabileceklerini öne sürüyorlar.

Analistlere gore, süratli kaldıraç kaybı birçok metriği “aşırı istatistiksel sapmalara” soktu ve satışların en kötüsü muhtemelen geride kalırken, Bitcoin fiyatının 20.000 dolarlık yüksek bölgeye dönmesi bekleniyordu.

Glassnode şunları not eder:

“Fiyat hareketinde Haziran ayındaki düşüş, rekordaki en düşük 4 senelik yuvarlanan Z-Skoru kıymetini üretti.”

Ve analistler, 4 senelik MVRV Z puanının “2015, 2018 ve Mart 2020 flaş çöküşü dahil olmak suretiyle tüm ayı döngüsü dipleri için düşük değerleme sinyali verdiğini” deklare etti.

Bitcoin MVRV Z-Skoru 4 senelik Rolling tablosu. Kaynak: Glassnode

Çeşitli uzun ve kısa vadeli satıcı grupları ve Gerçekleşen Fiyat, Mayer Çoklu ve uzun vadeli günlük ve haftalık hareketli averajlar benzer biçimde metriklerle karşılaştırıldığında Glassnode, göstergelerdeki ve tarihsel verilerdeki birleşmenin artan yükseliş momentumuna işaret ettiğini öne sürüyor.

Zincir üstü veriler bir dip noktayı işaret ediyor, sadece teknik çözümleme ne diyor?

Teknik çözümleme perspektifinden bakıldığında, Bitcoin’in 24.200 dolara hareketi mevcut aralıktan kısa bir kopuş sundu, sadece bu seviyede ivmeyi sürdürememek, 20 günlük hareketli averaja yakın aralık orta çizgisinde daha düşük bir destek tekrardan testinin lüzumlu alternatifini sundu ( 21.500 $).

Bağımsız piyasa analisti Michaël van de Poppe’ye gore, BTC’nin tutması ihtiyaç duyulan alan 21.600$’dı ve bunun altında varlığın fiyat hareketi bu haftaki FOMC yorumlarından gelen yorumlara bağlı.

Piyasalar düzeliyor ve tercih edilen #Bitcoin için 21.6 bin dolardı.

Bu, yukarı yönlü kırılırsa -> yeni zirvelere çıkarsa artık fazlaca mühim bir kırıcı.

#Bitcoin’in yarın FOMC’ye girmesi için 20.5K-20,7K’lık bir alana bakıyoruz.

Eğer <100bps -> sonrasında yukarı. pic.twitter.com/tueXPNprza

— Michaël van de Poppe (@CryptoMichNL) 26 Temmuz 2022

CryptoISO, hisse senetlerinin Bitcoin ile korelasyonu ve 21.500 $ bölgesinin BTC fiyatı için önemi mevzusunda benzer bir görüş dile getirdi.

BTC’deki 21.5k bölgesinin özleminin bir kısmı, NQ’da destek w desteğiydi.

Bu gitti.

Şimdi bir kopuşu tekrardan kontrol ediyorum fakat hepsi dürüst olmak gerekirse saçmalık benzer biçimde görünüyor.

Yarından ilkin satmak gene de garip.

Boğa iseniz, bunu görmek istersiniz, sadece kazançlar bunu şimdiye kadar sürüyor. pic.twitter.com/rh5d3wKgjG

— CryptoISO (@crypto_iso) 26 Temmuz 2022

Fraktal sevenler, mevcut aralıktaki fiyat hareketinin, 8 Mayıs ile 12 Temmuz arasındaki menzile bağlı ticarete ve 12 Temmuz’da meydana gelen çöküşün arkasından ürkütücü bir halde benzer bulunduğunu not edecekler, sadece analistler, aşağıdaki benzer biçimde arka arkaya felaketlere çabucak işaret edecekler. Voyager, Celsius ve 3AC patlaması bu satışta mühim bir rol oynadı, oysa artık ufukta fark edilebilir bir siyah kuğu vakası yok benzer biçimde görünüyor.

BTC/USDT günlük grafiği. Kaynak: Tradingview

Ne olursa olsun, her ikisi de 34 ila 42 günlük yatay tecim dönemlerini yansıtıyor ve birçok durumda, deneyimli tüccar Peter Brandt mevcut piyasa yapısını bir “düşüş dikdörtgeni” teknik çözümleme modeli olarak tanımladı.

Ayı dikdörtgeni dökümü. Kaynak: MoneyControl.com

Modelin mevcut aralıktan aşağı yönlü kırılması durumunda, bu, fiyatı bazı tüccarların arzuladığı 14.500 ila 13.000 $ içinde bir bölgeye yerleştirecektir.

BTC/USDT günlük grafiği. Kaynak: Tradingview

Netice olarak, geçen hafta 24.200 $’a (20 Temmuz) çıkış, Bollinger Bantları momentum göstergesinin üst bandını deldi ve şimdi bu fiyat orta hattın altında, BTC’nin uygun bir halde alt banda inme şansı arttı. mevcut aralığın alt kısmı (24.200 ila 18.600 dolar).

Menzil içinde tecim, bir kırılma yada bozulma katalizörü ortaya çıkana kadar endişelenecek bir şey değildir. Bir ihtimal yarın (27 Temmuz) büyük teknoloji şirketlerinden elde edilecek kazançlar, piyasanın açılış zilindeki durumu ve FOMC’den gelen yorumlar Bitcoin’in almaya karar vereceği yönü belirleyecek.

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir