Bitcoin fiyatı 24 bin doları görüyor, ABD enflasyonu küçülürken Ethereum 2 ayın zirvesine çıktı

Bitcoin (BTC) 24.000 $ ‘ı geri kazanmıştır, sadece ABD Birleşik Devletleri enflasyonu yavaşlıyor benzer biçimde görünmüş olduğu için 10 Ağustos’ta yeni birkaç ayın en yüksek seviyelerine ulaşamadı.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

TÜFE, risk varlıklarını oldukca gereksinim duyulan gevşekliği azaltıyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan veriler, Temmuz ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin bundan önceki aya gore yavaşlama göstermesinin arkasından ortalama 1.000 dolarlık saatlik kazançları doğruladı.

Bitstamp’ta 24,179 doları yönetirken, BTC/USD gene de önceki günden itibaren seviyelere meydan okumak için kafi ivmeyi çekmedi.

Bununla beraber, azalan enflasyonun Federal Biriki’e ileriye dönük daha azca agresif faiz artırımlarının lüzumlu olduğu sinyalini vermesi gerektiği için, tüccarlar arasındaki rahatlama hissedildi. Bu da kripto da dahil olmak suretiyle risk varlıkları üstündeki baskıyı azaltacaktır.

Senelik TÜFE enflasyonu beklentilerin %0,2 altında %8,5 ile gelirken, aylık sayı Haziran ayına gore değişmedi.

Efendim Powell, ne yapacağınızı bildiğiniz gibi. pic.twitter.com/qwMbdtriNm

— Arthur Hayes (@CryptoHayes) 10 Ağustos 2022

Global Macro Investor’ın kurucusu Raoul Pal, “Piyasalar, bir yada iki hafta sonrasında yapılacak bölgesel Fed anketlerine kadar oldukça net bir seyir izliyor. Bunların mühim seviyede daha zayıf olmasını temenni ediyorum.”

“En yüksek enflasyon, yerini gelişme korkusunun zirvesine bırakıyor. Piyasaların genel olarak negatif değil, zayıf büyümeye pozitif tepki vereceğini düşünüyorum.”

Blockware önder içgörü analisti William Clemente, risk varlıklarındaki ralliyi baskının arkasında “kısa vadeli” devam ediyor olarak nitelendirerek daha davranışlarında ölçülü davrandı.

Ayrıca, Fed’in agresif faiz artırım döngüsünü soğuttuğuna olan inanç, Eylül ayında 75 baz puanlık bir artış bahislerinin keskin bir halde 50 baz puan lehine düşmesiyle neredeyse anında ortaya çıktı.

Piyasa yorumcusu Holger Zschaepitz, “Temmuz TÜFE, bilhassa teknoloji hisseleri için yükseliş gösteriyor” dedi.

Ethereum, aylarca en iyiyi geçmiş olduğu için dolar adım adım geriledi

Ayrıca TÜFE etkinliğini Bitcoin’den daha çok kutlayan, 7 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyelerini kaydetme havasından yararlanan Ether (ETH) oldu.

İlgili: Metrik yeni ‘alt sürem’ duyuru etmiş olduğu için Bitcoin hakimiyeti 6 ayın en düşük seviyelerine ulaştı

1.847 dolarda ETH/USD gün içinde %11,5 kıymet kazanmıştır ve kripto rallisinin düzmece olmaktan daha fazlası olabileceğine dair umutları körükledi.

Tüccar ve yorumcu Josh Rager, “Bazılarınız piyasanın pompalayabileceğini ve bunun aslen bir tuzak olmadığını unutuyor. Bilhassa temelden yönlendiriliyorsa” diye tweet attı.

ETH/USD 1 günlük mum grafiği (Binance). Kaynak: TradingView

Bununla beraber, günün açık bir kaybedeni, Temmuz ortasından bu yana TÜFE baskısında düşüş trendini sürdüren ABD doları oldu.

Popüler tüccar Pierre’e gore, ABD dolar endeksi (DXY) %1.3 kayıpla 100 günlük hareketli ortalamasını hedefliyor.

$DXY – D1

Daha net/daha temiz hale getirmek zor, sanırım kolay TA ABD ponzi’de de çalışıyor.

D1 trendi geri gelene kadar D1 100 MA @ 103-104 yapılabilir fakat ben ne biliyorum. https://t.co/FeGFYBFcdi pic.twitter.com/lhQEcbIxTK

— Bierre (@pierre_crypt0) 10 Ağustos 2022

Analitik şirketi NorthmanTrader’ın kurucusu Sven Henrich, DXY’yi “eziliyor” olarak nitelendirdi.

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir