Bitcoin fiyatı, tarihteki en yüksek AB enflasyonunun peşinden 23,5 bin doların üstüne çıktı

Son olarak veriler Avrupa Birliği’nin şimdiye kadarki en yüksek enflasyonunu teyit etmiş olduğu için Bitcoin (BTC) 18 Ağustos’ta terfi etti.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Destek ve direnç BTC spot fiyatına yaklaşıyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan veriler, BTC/USD’nin bir gecede 23.000 doları destek olarak koruduğunu ve yazı yazılırken 23.500 doları geçtiğini gösterdi.

Bitcoin ve Ether’in (ETH) bilhassa uzun vadeli direnç seviyelerini kıramamasıyla beraber, daha derin bir risk varlık düşüşüne ilişkin endişeler hafta süresince yaygınlaştı.

Boğalar görünüşte arka ayak üzerindeyken, analistler arasındaki ruh hali naturel olarak temkinliydi.

Daan Crypto Trades, son olarak Twitter güncellemesinin bir bölümünde, “BTC, her insanın izlediği görünen bu devasa yükselen kanaldan/kamadan koptu” dedi.

“23.8-24K direnç görevi görecek. Yeniden içeri girerseniz bu büyük bir ayı tuzağı olur. Reddedilme eğilimi gösterir ve biz aşağı ineriz.”

Ayrıca kısa vadeli destek, zincir seyretme deposu Whalemap’in iddiasına nazaran 22.800 $ ve üstü balina alımları şeklinde geldi.

Şimdi Bitcoin’in 200 haftalık hareketli averajının derhal altında, 22.800 dolarlık bölge, piyasada bir gerileme olması durumunda izlenmesi ihtiyaç duyulan çizgi olmalı.

Whalemap ekibi, hodled balina madeni paralarının fiyat noktasına nazaran boyutunu gösteren bir grafikle beraber özetledi.

“23.400-22.800 dolar arasındaki balina birikimleri hala Bitcoin için haiz olduğumuz en yakın destek (düşmeye başlarsak).” Kaynak: Whalemap/ Twitter

Enflasyon üstün derece elde etti

Makro tetikleyiciler, AB’nin Temmuz ayındaki %9.8’lik manşet manşetiyle, gün içinde açıkça enflasyon açısından çarpıktı.

İlgili: Bitcoin madencileri 3 aylık büyük satıştan sonrasında %27 daha azca BTC tutuyor

Temmuz ayı rakamı, Haziran ayındaki senelik %9,6’dan bloğun şimdiye kadarki en yüksek enflasyon okumasına işaret etti. Bağlam olarak, Temmuz 2021’de enflasyon %2,5 idi.

“Senelik en düşük oranlar Fransa, Malta (her ikisi de %6,8) ve Finlandiya’da (%8,0) kaydedildi. Eurostat’tan bir rapora nazaran, en yüksek senelik oranlar Estonya (%23,2), Letonya (%21,3) ve Litvanya’da (%20,9) kaydedildi.

“Haziran ile karşılaştırıldığında, senelik enflasyon altı Üye Devlette düştü, üçünde durağan(durgun) kaldı ve on sekizinde terfi etti.”

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, 18 Ağustos’ta Reuters’e verdiği röportajda, enflasyonun zirve yaptığını güvenle söyleyemedi.

Kısa vadede enflasyonun daha da artacağını göz ardı etmiyorum” dedi.

“Sadece herhangi bir projeksiyon şu anda yüksek belirsizliğe tabidir. Dolayısıyla enflasyonun ne vakit zirve yapacağını kestirmek fazlaca zor.”

AB sayıları, Birleşik Krallık’ın 1980’lerin başından beri ilk çift haneli enflasyon okumalarını kaydetmesinden bigün sonrasında geldi.

Bu ay, ABD Birleşik Devletleri fiyat artışı yavaşlıyor şeklinde göründü ve bir sonraki enflasyon okuması 13 Eylül’de yapılacak.

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir