Bitcoin fiyatına baskı icra eden faktörler

Arkasından, Bitcoin fiyatlarının toparlanmasının daha uzun süreceği yönünde korkular var.

Bitcoin (BTC), madeni paranın Kasım ayındaki zirvesinden değerinin %60’ını kaybetmesinin peşinden birkaç haftadır 20.000 dolar aralığında seyrediyor. Son düşüş, piyasa değerinden 600 milyon doları sildi ve bir balon patlaması endişelerinin artmasına niçin oldu.

Negatif yatırımcı duyarlılığı

Kripto para yatırımcıları, Bitcoin’in 20.000 dolara düşmesinden bu yana uçuyor. Birçoğu, kilit oyuncuların daha ilkin benzeri görülmemiş satışlarının daha büyük bir düşüş trendini hızlandırabileceğinden korkuyor.

Daha çok düşüşün kayıpları çoğaltması ve piyasanın orta vadede toparlanmasını zorlaştırması muhtemeldir. Bu yüzden, birçok yatırımcı ek yatırımları bekletiyor.

Kripto para birimlerindeki düşüşün yanı sıra, Three Arrows Capital (3AC) ve Celsius Network benzer biçimde kilit öneme haiz kripto firmalarının yok edilmesi de yatırımcı duyarlılığı üstünde negatif bir tesir yarattı.

Mesela, Singapur merkezli 3AC hedge fonu, yatırımcı fonlarında ortalama 10 milyar dolar ile çöktü.

Son kripto çöküşü, ajansı finansal kargaşaya sürükledi ve alacaklılarına ve yatırımcılarına geri ödeme yapmasını zorlaştırdı.

Kripto çevrelerinde de saygı duyulan Celsius kripto kredi ağı, kripto piyasası düştüğünde de zor zamanlar geçirdi. Şirket, düşük likidite sebebiyle alacaklılara ve müşterilere ödemeleri durdurmak mecburiyetinde bırakıldı.

Bu tür vakalar, yatırımcının sektöre olan itimatını sarstı ve Bitcoin benzer biçimde kripto para birimlerini desteklemek için ihtiyaç duyulan ana para girişlerini azalttı.

Marj çağrıları ve tasfiyeler

Tasfiye, bir varlık komisyoncusu, başlangıç ​​marjını etkileyen bir yitik sebebiyle bir yatırımcının teminatlandırılmış pozisyonunu zorla kapattığında meydana gelir.

Tasfiyeler çoğu zaman kasıtsız olarak elden çıkarmaların sayısını artırarak piyasadaki çöküşleri artırır.

Mesela, 11 Ocak’ta ortalama 2,7 milyar dolar tutarındaki BTC vadeli işlem sözleşmeleri 24 saat içinde tasfiye edildi ve fiyatların ortalama 41.000 dolardan 32.000 doların altına düşmesine niçin oldu.

Benzer bir vaka 14 Haziran’da gerçekleşti ve Bitcoin fiyatlarının ortalama %15 düşmesine niçin oldu. Netice olarak ortalama 532 milyon dolar değerinde Bitcoin tasfiye edildi.

Tasfiyeler kısa vadede tutarları etkilerken, belirsizliğe yol açan piyasa türbülansını artırarak varlık fiyatlarını negatif etkisinde bırakır. Belirsizlik iş için kötüdür şundan dolayı korku döngülerini uzatır.

Şişirme

Enflasyon, bir ülkenin temel para birimini kullanarak nispi satın alma gücündeki azalmayı ifade eder. Yüksek enflasyon çoğu zaman emtia ve hizmet fiyatlarında artışa neden olur ve tipik olarak değişmeyen gelir oranları ile karakterize edilir. Mayıs ayı süresince ABD Birleşik Devletleri Tüketici Fiyat Endeksi %8.3’e ulaştı. Karşılaştırma için, COVID-19 karantinalarının başladığı Nisan 2020’de %0,3 idi.

Birçok analist, yüksek enflasyon oranının, ABD hükümetinin COVID-19 pandemisine cevap olarak 2020’de benimsediği agresif maliye politikalarıyla ortaya çıktığını teorize ediyor.

Hükümet, Fed faiz oranlarını sıfıra indirdi ve ekonomik bir felaketi önlemek için 5 trilyon dolarlık bir teşvik programını özgür bıraktı – 2008 durgunluğunu bastırmak için kullanılan 787 milyar dolardan oldukça daha çok.

Pandemi esnasında kullanılan fonlar ekonomiyi canlandırdı ve mal ve hizmetlere olan talebin artmasına destek oldu. Sadece, tedarik zincirleri belirli emtialara yönelik artan öğrenci, dolayısıyla emtia fiyatlarındaki artışa ayak uyduramadı.

Doğal ki, petrol fiyatlarını etkileyen ve daha yüksek nakliye maliyetlerine neden olan Ukrayna’daki cenk benzer biçimde başka bileşik faktörler de var.

Bu unsurlar, daha azca harcanabilir gelir sebebiyle daha yüksek bir yaşam maliyetine ve Bitcoin benzer biçimde spekülatif araçlara meydana getirilen yatırımların azalmasına yol açmıştır.

Bununla beraber, mevcut sosyoekonomik dinamikler daha iyiye doğru değişmiş olur değişmez Bitcoin tutarları toparlanabilir.

Federal Biriki faiz oranları

Mart ayında ABD Federal Rezervi, 2020’den bu yana ilk kez borç verme oranını artırdı. O zamanlar, oran esasen hesaba katılmış olduğu için Bitcoin tutarları fazla hareket etmedi.

Sadece duyuru, yatırımcıları yaklaşan değişikliklere hazırladı ve kademeli bir düşüşe yol açtı.

15 Haziran’da Fed, borç verme faiz oranını bu sefer yüzde dörtte üç oranında artırdı ve bu son yirmi senenin en yüksek artışı oldu. Enflasyonla savaşım tedbiri sonraki günlerde piyasaların düşmesine niçin oldu. Dow Jones 700 puanın üstünde geri çekilmek zorunda kalırken S&P 500 %3,4 düştü.

Bilhassa, Bitcoin yatırımcıları duyurudan birkaç gün sonrasında piyasadan çekilmeye başladı ve fiyatların 7 Haziran ile 18 Haziran içinde 30.000 dolar seviyesinden 18.900 dolara düşmesine niçin oldu.

Tepki bekleniyordu şundan dolayı Fed esasen faiz artırımı yapacağının sinyalini vermişti. Fed faiz artışları tarihsel olarak Bitcoin benzer biçimde spekülatif varlıklara meydana getirilen yatırımları azaltır.

Piyasa düzeltmesi

2021, Bitcoin için pozitif yönde bir yıldı. Kripto para birimi, yılı ortalama %60 kazançla kapattı. Sadece bu, COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana neredeyse %300’lük bir artış oldu. Netice olarak, pazarın aşırı ısınması sebebiyle geri çekilme neredeyse kaçınılmazdı.

Piyasa düzeltmeleri çoğunlukla gerçekleşir ve hem hisse senedi hem de kripto piyasalarında naturel bir durumdur. Bunlara çoğu zaman yatırımcıları cıvalı piyasalardan para çekmeye sevk eden ekonomik şoklar niçin olur.

Büyük piyasa düzeltmeleri, bilhassa %20’den fazla ani bir düşüş olduğunda çoğu zaman ayı piyasasına neden olur.

Mevcut kripto kışı, ihtimaller içinde bir durgunluk raporlarının ortasında jeopolitik gerilimler ve belirsizliği içeren oldukça sayıda faktörün sonucudur.

Bu yönlerin üstesinden gelindiğinde Bitcoin piyasasının toparlanması muhtemeldir.

Yakın gelecekte neler beklenebilir?

Bitcoin orta vadede dibe vuracak ve bu, varlığın yatırımcıları yumuşatmaya ve yükseliş hissi uyandırmaya kafi gelecek kadar istikrar kazanmasına izin verecek. Merkezi olmayan bir finans (DeFi) borç verme ve stake etme protokolü olan Parallel Finance’in kurucusu ve CEO’su Yubo Ruan, Cointelegraph’a yapmış olduğu açıklamada, piyasanın bir geçiş döneminde bulunduğunu söylemiş oldu ve şunları söylemiş oldu:

“Sıhhatli bir pazarın inişleri ve çıkışları bulunduğunu düşünüyorum. Bu cari dönem bir konsolidasyon anıdır ve daha iyi bir fiyat bekleyen birçok kişinin satın almaya başlamasıyla ivme kazanacaktır. Kurumlar ve büyük Fortune 500 şirketlerinin önümüzdeki dönemde bilançolarına bir miktar kripto eklemesi olası. gelecek aylar.”

Gözaltına alınmayan barındırma ve bahis platformu Allnodes’un CEO’su ve kurucusu Konstantin Boyko-Romanovsky, Cointelegraph’a şunları söylemiş oldu:

“Ayı piyasaları ve ayı duyguları, kapsamlı bir iç gözleme izin verir. Bu, bir sonraki en iyi kripto için yarışı yavaşlatmanın ve yeniliğe odaklanmanın zamanıdır. Son olarak piyasa düşüşü esnasında en oldukça ziyan olan blok zincirleri, gelecekte rekabetçi ve yararlı kalabilmek için nelerin değişmesi gerektiğine daha derinden bakmak zorunda kalabilir. Bununla beraber, kripto pazarı ve geleneksel pazar iyileşecek. Bu bir süre meselesi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir