Bitcoin fiyatının dipte olmamasının 3 sebebi

Bitcoin (BTC), 20 Ağustos’ta mütevazı bir halde toparlandı, sadece son iki aydaki en fena haftalık performansını kaydetme yolunda kaldı.

Bitcoin karma şeritleri alt sinyali yanıp sönüyor

Günlük grafikte, BTC’nin fiyatı token başına %2.58 artarak 21.372$’a terfi etti, sadece gene de haftadan bugüne ortalama %14,5 düşüşle Ağustos ortasından bu yana en fena haftalık getirisini kaydetti. Bununla beraber, bazı zincir üstü göstergeler, Bitcoin’in düzeltme aşamasının sona erebileceğini gösteriyor.

Buna, madencilerin birikim yada kapitülasyon modunda olup olmadığını belirlemek için Bitcoin’in hash oranını izleyen bir metrik olan Hash Ribbons da dahildir. 20 Ağustos itibariyle, metrik madencilerin teslimiyetinin Ağustos 2021’den bu yana ilk kez sona erdiğini gösteriyor ve bu da fiyat momentumunun negatiften pozitife dönüşmesine niçin olabilir.

Bitcoin Hash Şerit. Kaynak: Glassnode

Bununla beraber, Bitcoin, negatif teknik kurulumlardan makro risklere devamlı maruz kalmasına kadar, hakim negatif göstergelerin telaşını ortadan kaldıramadı. Bundan dolayı, iyimser zincir içi ölçümlere karşın, düşüş eğilimi göz ardı edilemez.

İşte Bitcoin’in piyasa dibinin hemen hemen gelmemiş olmasının üç sebebi.

BTC fiyatı yükselen takozu kırılıyor

Bitcoin’in bu haftaki fiyat düşüşü, yükselen bir kama kırılmasını tetikleyerek gelecek haftalarda kripto için daha çok yitik bulunduğunu gösteriyor.

Yükselen takozlar, daralan, yükselen bir kanal içinde fiyat yükseldikten sonrasında oluşan, sadece fiyat aşağı yönde kırıldıktan sonrasında çözülen ve maksimum kamanın yüksekliği kadar düşük bir düşüşe niçin olabilecek aşağı yönlü tersine dönüş kalıplarıdır.

BTC/USD günlük fiyat tablosu “yükselen kama” arıza düzenini ihtiva eder. Kaynak: TradingView

Yukarıdaki BTC grafiğindeki teknik ilkeleri uygulamak, yükselen kama kırılma hedefi olarak 17.600 doları gösteriyor. Başka bir deyişle, Bitcoin fiyatı Eylül ayına kadar ortalama %25 düşebilir.

Bitcoin boğaları Fed’i yanlış değerlendiriyor

Bitcoin, Haziran ayında mahalli olarak 17.500 $ civarında dibe vurduktan sonrasında, yükselen kama oluşumu esnasında ortalama %45 arttı.

İlginç bir halde, Bitcoin’in yukarı yönlü hareket periyodu, yatırımcıların enflasyonun zirve yaptığına ve Federal Biriki’in Mart 2023’te faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan beklentileriyle aynı zamana denk geldi.

Beklentiler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın 27 Temmuz tarihindeki FOMC açıklamasından ortaya çıktı.

Powell:

Para politikası duruşu daha da sıkılaştıkça, kümülatif siyaset ayarlamalarımızın ekonomiyi ve enflasyonu iyi mi etkilediğini değerlendirirken, artışların hızını yavaşlatmak uygun olacaktır.”

Bununla beraber, son olarak Fed nokta grafiği, bir çok yetkilinin, 2024’te %3,4’e gerilemeden ilkin, oranların 2023’ün sonunda %3,75’e ulaşmasını beklediğini gösteriyor. Sadece, faiz indirimlerine ilişkin beklentiler spekülatif olmaya devam ediyor.

Zımni Fed fonları hedef oranı. Kaynak: Federal Biriki

St Louis Fed başkanı James Bullard, Eylül ayında merkez bankasının siyaset toplantısında art arda üçüncü 75 baz puanlık bir artışı destekleyeceğini de belirtti. Izahat, Fed’in enflasyonu mevcut %8,5 seviyesinden %2’ye düşürme taahhüdü ile aynı doğrultudadır.

İlgili: Seçenek verileri, BTC’nin 23 bin doların altına düşmesi durumunda Bitcoin’in kısa vadeli yükseliş trendinin risk altında bulunduğunu gösteriyor

Başka bir deyişle, Fed Mart ayında agresif bir sıkılaştırma döngüsüne başladığında ayı piyasası bölgesine düşen Bitcoin ve öteki riskli varlıklar, önümüzdeki birkaç yıl süresince baskı altında duracak.

Tarih bir göstergeyse…

Devam eden Bitcoin fiyat toparlanması, varlığın önceki ayı piyasalarında benzer toparlanmaları göz önüne alındığında yanlış bir yükseliş sinyaline dönüşme riskini taşıyor.

BTC/USD haftalık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

BTC’nin fiyatı 2018 ayı piyasası döngüsü süresince ortalama % 100 oranında – ortalama 6.000 $’dan 11.500 $’ın üstüne – yalnız kazanımları tamamen silip 3.200 $’a düşmek için toparlandı. Bilhassa 2019 ve 2022’de de benzer toparlanmalar ve düzeltmeler yaşandı.

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir