Bitcoin işlemleri anonim ve izlenebilir mi?

İnsanlar çeşitli cüzdanlar ve Bitcoin karıştırıcıları kullandığında Bitcoin işlemlerini kovuşturmak zor olabilir. Bu faktörler arama sürecini bozar ve fazlaca süre alır.

Bitcoin cüzdan kullanıcıları için işlemleri tamamen anonim olarak yürütmek zor olsa da, anonimliğe yaklaşmanın birkaç yolu vardır. Mesela, bir kripto para birimi mikseri kullanmak mümkündür.

Bu durumda, Bitcoin’i izlenebilir hale getirmenin daha zor olmasını elde eden bir Bitcoin karıştırıcıdır. Bu, değişik kişilerden gelen BTC işlemlerini bir havuzda bir araya getirerek, peşinden işlemleri istenen adreslere göndererek yapılır.

Ek olarak, cüzdanların izlenmesi de fazlaca zor olabilir. Birisi Bitcoin ağındaki faaliyetlerinin izlenebilir olmasını istemiyorsa, bir tür sis perdesi oluşturmak mümkündür. Fazlaca sayıda kripto cüzdanı oluşturarak ve bu cüzdanlar içinde çeşitli işlemler gerçekleştirerek, her insanın işlemleri ve cüzdanları takip etmesi daha zor olabilir.

Her iki güçlük da kendi başına zor olsa gerek, sadece bu tarz şeyleri birleştirmek Bitcoin adreslerini takip etmeyi fazlaca daha zor hale getirebilir. İşlemleri ve cüzdanları kovuşturmak fazlaca fazla süre ve enerji alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir