Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksini Idrak etmek

Mühim Çıkarımlar

Endeks, bir puan vasıtasıyla piyasa duyarlılığını ölçmek için birden fazla unsur kullanır. Korku ve Açgözlülük endeksini idrak etmek, yatırımcıların bitcoin almak yada satmak için doğru dönemin ne vakit olduğuna karar vermelerine destek olabilir. Endeksi eleştirmenleri bunun ileriye dönük bir vasıta olmadığını söylüyor.

Bu makaleyi paylaş

Korku ve Açgözlülük Endeksi, Bitcoin pazarındaki kalabalık psikolojisini ölçen bir araçtır. Yatırımcıların piyasanın durumuna yönelik bu genel hissi, piyasa duyarlılığı olarak da bilinir.

Niçin Korku ve Açgözlülük?

Korku ve açgözlülük, insan psikolojisinde yatırımcı davranışını etkileyebilecek iki baskın duygudur. Bitcoin piyasası bunun bir istisnası değildir. Bundan dolayı, bir pozisyona girmek yada çıkmak için doğru zamana karar vermemize destek olmak için piyasa duyarlılığı farkındalığı niçin önemlidir.

Yüzeyde, yatırımcılar çoğu zaman aşırı korkunun bitcoin fiyatını düşürme eğiliminde olduğu ve oldukca fazla açgözlülüğün fiyatı yukarı itmiş olduğu teorisine dayanarak Endeksi takip eder.

Varsayım, aşırı korkunun bitcoin için satış baskısını artırdığı, fiyatı düşürdüğü ve yatırımcılar için bir satın alma fırsatı sunduğudur. Öte taraftan, aşırı açgözlülük bitcoin talebini artırıyor, fiyatı yükseltiyor ve iyi bir satış fırsatı sunuyor.

25 Temmuz itibariyle Bitcoin piyasası korku içinde. Kaynak: Fear and Greed Index

Endeks, bir sayı üretmek için birden oldukca kaynaktan veri toplar. Bu sayı, 0’dan 100’e kadar değişen bir ölçekte ölçülür; burada 0, maksimum korkuyu ve 100 toplam açgözlülüğü gösterir.

0 ila 100 ölçeğinde, Endeks dört temel kategoride sınıflandırılır:
0 ila 24 = Aşırı Korku,
25 ila 49 = Korku,
50 ila 74 = Açgözlülük,
75 ila 100 = Aşırı Açgözlülük.

Bununla birlikte, Endeks puanı hesaplamak için aşağıdaki kaynaklardan veri alır:

oynaklıkBitcoin’in mevcut kıymetini, son 30 gün ve son 90 gün içindeki averaj değeriyle karşılaştırır.
Pazar momentumu ve hacmi Son 30 ve 90 gün içinde işlem gören bitcoin miktarı.
toplumsal medya duyarlılığı, ya da insanların toplumsal medyada bitcoin hakkında söylediklerini. Bitcoin’in öteki tüm kripto para birimlerine karşı kripto pazarındaki oranı (olarak da bilinir) egemenlik).
Arama trendleri Mühim gelişme yada düşüş dönemlerini belirlemek için ilgili Bitcoin arama terimleri içinde.

CNN Markets tarafınca geliştirilen orijinal Endeksin bir varyasyonu olan Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, günlük, haftalık, aylık ve senelik verileri toplamış olduğu için değişik vakit ufkuna haiz yatırımcılara uygun olabilir.

Bundan dolayı, ister günlük tüccar, ister döngüsel yatırımcı olun, Endeksi stratejinize kolayca uydurabilirsiniz.

Bununla beraber, bir tür yatırımcı, bu duygulara karşı hareket etmenin piyasadan daha iyi performans gösterebileceğine inanır: karşıt yatırımcı.

Zıt yatırımcılar sürüye karşı hareket eder. Piyasa korkudan sattığında pozisyona girerler. Genel bir açgözlülük duygusu olduğunda ve hepimiz satın alırken, karşıtlar fiyatlar yükseldikçe piyasadan çıkma fırsatı bulurlar.

Gösterge güvenilir mi?

Bu probleminin cevabı verilerde. Lookintobitcoin.com, yatırımcılara Endeksin tarihsel olarak bitcoin fiyatı ile iyi mi etkileşime girdiğine dair düşünce veriyor.

Tarihsel olarak, piyasaya yönelik duygular ne kadar aşırı olursa, bitcoin için bir trendin tersine dönmesi o denli ihtimaller içindedir. Fakat bu değişmek suretiyle mi? Kaynak: Lookintobitcoin

Yukarıdaki grafikte görüldüğü benzer biçimde, Endeks mahalli zirveleri ve dipleri anlamak ve Bitcoin piyasası yönündeki zamanlama değişimleri için optimal bir göstergedir. Sadece, bu tür kaymaların hangi fiyat noktalarında gerçekleşeceğini belirtmez.

Metrik eleştirmenlerinden gelen belirli bir iddia, bunun ileriye dönük bir vasıta olmadığı ve kısa vadede yine yine kullanıldığında bilhassa riskli olabileceğidir.

Piyasanın durumu aşırı korku sinyali verdiğinde tetiği çekmeye kabul eden bir yatırımcı, uzun bir düşüş sürecinin başlangıcında piyasaya giriyor olabilir.

Kripto piyasalarında işlem yapmak, kalabalığın hissini kovuşturmak kadar kolay olsaydı, çoğumuz kazanan olurduk. Bundan dolayı Endeks daha geniş eğilimleri tahmin etmede en etkilidir.

Netice olarak, herhangi bir yatırım sonucu vermek için yalnızca bu tek göstergeyi kullanmaktan kaçının. Bilhassa içinde bulunduğumuz belirsiz makroekonomik ortamda, öteki teknik, temel ve zincir üstü ölçümlerin bir kombinasyonu ile beraber kullanılmalıdır.

Bitcoin tecim yolculuğunuza nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, niçin ilkin kendinize yatırım yapmıyorsunuz? Phemex Academy, deneyimli yatırımcıların iyi mi başarıya ulaşmış bir halde bitcoin ticareti yaptığını öğrenebileceğiniz geniş bir teknik çözümleme kısmına haizdir. Hatta gerçek parayla işlem yapmadan ilkin Crypto Trading Simulator ile ergonomik yapabilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyan yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler öncesinden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada tamamlanmamış yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, tamamlanmamış yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için herhangi bir şekilde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir