Bitcoin Madencileri Ayı Piyasasında Hayatta Kalmak İçin Ne Yapıyor?

Kripto para madencileri, gerçek madenciliği icra eden güç, emlak ve güçlendirilmiş bilgisayarlar yada teçhizatlar benzer biçimde birçok durağan(durgun) maliyete haizdir.

Bu yüzden, piyasa bir düşüşe geçtiğinde ve Bitcoin benzer biçimde kriptoda tuttukları fonların kıymetini mühim seviyede düşürdüğünde, marjları için cehennem olabilir. Ve şimdi kripto piyasası uzun bir ayı piyasası benzer biçimde görünmüş olduğu için madenciler buna uyum sağlamak zorunda kalıyor.

CoinMarketCap’e bakılırsa, kriptonun küresel piyasa kıymeti bugün kabaca 1 trilyon dolar – Nisan ayındakinin yarısı. Piyasalar ilk büyük dalışını Terra’nın Mayıs ayında erimeye başlamasıyla, peşinden gene Haziran ayında Celsius’un bir banka hücumunu engellemek için alan kişi para çekme işlemlerini donduran ilk büyük kripto borç veren olduğu süre aldı.

Arcane Research, Haziran ayında halka açık Bitcoin madencilik şirketlerinin Mayıs ayında çıkardıklarından daha çok Bitcoin sattığını ortaya koyan bir rapor yayınladı. O süre, şok edici bir istatistikti.

Sadece şimdi, Temmuz ayında, veriler, Arcane Research analisti Jaran Mellerud’a bakılırsa, kamu madencilerinin Haziran ayında üretimlerinin %400’ünü sattığını ve toplam BTC varlıklarını %25 oranında azalttığını gösteriyor.

Satış icra eden firmalar içinde “likiditeyi çoğaltmak” için 165 milyon dolar değerinde Bitcoin hissesi satan Core Scientific ve borcunu ödemek için BTC arzının yarısından fazlasını tasfiye eden Bitfarms bulunuyor.

Sabre 56 CEO’su Phil Harvey, sıkışmanın sebeplerinden birinin madencilik kulelerini takıp çalıştıracak alan eksikliği bulunduğunu söylemiş oldu. Görmüş olduğu kadarıyla, inşa etme zamanının ayı piyasaları olduğuna dair atasözü üzücü bir ironiydi.

Proje yönetimi ve operasyon şirketi, veri merkezi konumlarını araştırıyor ve kripto madenciliği şirketlerini barındırabileceklerinden güvenli olmak için mahalli kamu hizmeti şirketleriyle beraber çalışıyor. Sadece piyasalar çöktüğü için, geçen yıl madencilik kuleleri satın almak, inşaat projelerini duraklatmak yada terk etmek için büyük çaba sarf eden firmalar görmüş oldu.

“Arka ucunda [Bitmain Antminer S17] çağ ve peşinden [Antminer S19], Bitmain’in arz ve öğrenci yetiştiği ve piyasayı sular altında bırakan bir bolluk vardı. Fakat insanoğlu hala eski bir düşünceye sahipti, ‘Ah, bilirsiniz, makineleri almalıyız. Miami’deki Mining Disrupt konferansından bir çağrıda Decrypt’e verdiği demeçte, bu benim anahtarımızdır’ dedi. “Fakat sonrasında asla kimse, altyapıları yoksa bu makinelerin depolarda oturacağını ve gelir elde edemeyeceklerini anlamadı. Ve ne yazık ki, olan da bu.”

Planlama eksikliği, ikinci el teçhizat pazarında zincirleme bir tesir yarattı. Çalıştırmak için alanı olandan daha çok makine sipariş eden madencilik şirketleri, günün her saatinde çalışan teçhizatların yanı sıra yeni donanımlarını satıyorlar. Bu, birazcık gelir elde etmek için kullanılmış teçhizat satışına güvenebilen madenciler için bir problem oldu.

Harvey, “Artık adamlar ikincil makinelerini satmak istediklerinde, bu bir boktan bir gosteri bundan dolayı asla kimsenin daha ilkin asla kullanılmamış ikinci el makineler satın alabilecekken yere çalışan ikinci bir makineye ihtiyacı yok,” dedi.

Bloomberg’in Haziran ayında bildirdiğine bakılırsa, problem, grafik kartlarının fiyatlarının %50 düştüğünü gören NVIDIA benzer biçimde donanım üreticilerine bile sıçradı.

Enhanced Digital Group CEO’su Chris Bae, halka açık büyük firmalar için zor bir nokta bulunduğunu söylemiş oldu.

UBS, Goldman Sachs, Merrill Lynch ve JPMorgan Chase’den eski Wall Street türevleri tüccarları tarafınca kurulan ve ekibe haiz olan şirketi, madencilerin de aralarında bulunmuş olduğu kripto şirketleriyle piyasa düşüşlerini iyi mi daha iyi planlayabilecekleri hakkında konuşuyor.

“Bence keşfettiğimiz şey, nakit akışı gereksinimleri, Bitcoin etrafındaki başabaş konuşmalar hakkaten kabardı. Ve artık bu şeylerle erken aşamada değiliz. Bae, Decrypt’e verdiği demeçte, birçok madencinin bir tek yatırım yapmak isteyen yatırımcıları var. “Bu pro bono yapmıyorlar.”

Bu, şirketlerin bir kazanç çağrısından ilkin tasfiye etmek ve kendilerini fiyat oynaklığının insafına bırakmak yerine, rezervlerinin bir kısmını altı ay sonrasında kilitli bir fiyattan satma taahhüdünde bulunmalarını sağlamak anlamına geliyor.

“Yaptığımız şey, önümüzdeki birkaç ay içinde bir madencinin spot fiyatın üstünde satış yapması için yollar bulmak” dedi. “Bizlere fazlaca sorulan sual, kafi likidite olup olmadığı. Planlamak için devamlı kafi likidite vardır. O anda ihtiyacınız olduğunda asla kafi likidite olmaz.”

Bunu yapmak için Bae ve Enhanced Digital Group ekibi, vadeli yada vadeli işlem piyasalarındaki oranları kilitliyor. Vadeli ve vadeli sözleşmeler, yatırımcıların gelecekte üstünde anlaşmaya varılan bir fiyattan bir varlık alıp satmalarına müsaade eden türev türleridir.

Mesela, bir madenci Ocak ayında Bitcoin’lerinin bir kısmını satmak için 6 aylık bir vadeli işlem sözleşmesi imzalamış olabilir. Bu, kripto borç verenler Celsius ve Voyager ile riskten korunma fonu Three Arrow Capital’in batkı ettiğine dair söylentiler üstüne piyasaların özgür düşüşte olduğu Haziran ayında belirli bir fiyattan satabilecekleri anlamına geliyordu.

Kripto için toplu halde sıkıntılı bir dönem olan bu zamanda birkaç parlak nokta oldu. Mesela, halihazırda altyapısı olan Applied Blockchain benzer biçimde bir barındırma şirketi olmak için iyi bir süre.

Dallas merkezli barındırma şirketi, Marathon Digital ile haiz olduğu ve işlettiği veri merkezlerinde 200 Megawatt barındırılan kapasite sağlamak için açıklanmayan bir miktar için bir antak kalma imzaladı.

Applied Blockchain CEO’su Wes Cummins, bir yönetim kurulu toplantısı için gezi etmiş olduğu Paris’ten bir telefon görüşmesinde Decrypt’e, kripto yıllarını köpek yılları benzer biçimde görüyor – 20 yılı aşkın bir süredir teknoloji yatırımında bulunmuş olduğu en süratli hareket eden ve en değişken alan.

“Biz yalnızca veri merkezleri kuruyoruz ve müşterilerimiz için bir tür beyaz eldiven barındırma hizmeti sunuyoruz. Bu, bir yıl ilkin kesinlikle ASIC’leri almış olduğu darboğaz haline geldi – darboğaz buydu, ”dedi Collins. “Ya gelecekte teslim edilecek olan parasını ödedikleri ekipmana haiz olan ya da bir yere takmaları ihtiyaç duyulan madencilik donanımına haiz olan birçok insan var.”

Şimdilik, daha düşük Bitcoin fiyatlarının madencilik firmalarını başabaş noktasının dışına çıkarabileceğini söylemiş oldu, bu da şirketlerin en azından ilk etapta madencilik kuleleri için ödedikleri kadar kazanma şansının düşük olduğu anlamına geliyor.

Bu, Çin’in geçen yıl kripto madencilerini yasaklamasından bu yana büyük bir artış yaşayan Şimal ABD’daki madencilik endüstrisinin büyümesini yavaşlatabilir. Cummins, ABD’de sonucunda ülkenin genel hash oranını artıracak fazlaca sayıda donanım bulunduğunu söylemiş oldu, sadece birçoğunun çevrimiçi hale gelmesi birazcık süre alabilir.

Ek olarak, Sam Bankman-Fried’den Alameda Research’ün Voyager Digital’den hisse alması ve FTX’in BlockFi ile aynı şeyi yapmasıyla, madencilik endüstrisinin borç verenlerle halihazırda gerçekleşmekte olan konsolidasyonu görmesini bekliyor; yada kripto borç veren Nexo’nun rakibi Vauld’u satın alması.

“Maden şirketleri, tedarik zincirinin neresinde olursanız olun, işler daha yavaş aşama kaydediyor. Hala Bitcoin bilançonuzda riske haiz olabilirsiniz. Bölgedeki bazı büyük borç verenlerden kredi alabilirsiniz, sadece kredileri temerrüde düşmeniz, kim bilir borç verenle bir şeyler yapmanız aylar alacaktır ”dedi. “Platformunuzdan para yada kripto çekmeye çalışan fazlaca sayıda insanla uğraştığınız bir tek bir gecede olan bir şey değil.”

Geçen ay, Allied Blockchain’in Marathon’un platformlarına ev sahipliği yapacağı Teksas’ta, İsveç merkezli madencilik şirketi White Rock Management ABD’deki ilk çıkışını yapmış oldu.

White Rock CEO’su Andy Long, İsveç’te ve şimdi eyaletlerde 55 MW değerinde madencilik kapasitesine haiz olan firmanın 2023’e kadar genişlemeye devam etmeyi planladığını söylemiş oldu.

Long, Decrypt’e “Başı dertte olan insanoğlu kredi kartı satın alma makinelerini çalıştırdı” dedi. Pazara gittiler, fazlaca fazla ana paraya eriştiler, makine tutarları bugünün üç katına çıkarken pazarın zirvesine büyük siparişler verdiler ve şimdi piper ödemek zorundalar.”

Long, altı yaşındaki firmanın ayı piyasalarında, bilhassa de Teksas tesisi için hayatta kalma stratejisinin bir parçasının, güç kaynaklarını zekice seçmek bulunduğunu söylemiş oldu.

Mesela, Teksas’taki tesisi parlama gazı yada petrol üretimi esnasında salınan, jeneratörlere yönlendirilen ve madencilik kulelerini çalıştırmak için kullanılan organik gazla çalıştırıyor.

“Vali birkaç hafta ilkin herkesten madencilerini kapatmasını istediğinde, şebekede olmadığımız için buna ihtiyacımız yoktu” dedi. “Kısaca bu bir tek çeşitlendirmemizin bir parçası. İsveç’te hidroelektrik güç, Teksas’ta alevlenen gaz ve başka bir eyalette başka bir şey. Bu şekilde riskimizi dağıtmış oluyoruz.”

Long, tüm ayı piyasasının ısırmasına karşın, Bitcoin ağının hash oranının yıl sonuna kadar ortalama üçte bir oranında artmasını beklediğini söylemiş oldu. Hashrate, bir blok zincirindeki toplam bilgisayar gücünün bir ölçüsüdür. Her karma, bir şifreleme dizisinde bir “tahmini” temsil eder. Bitcoin benzer biçimde iş kanıtı blok zinciri ağlarında, bunu doğru tahmin eden madenci, bir blok değerinde işlemi doğrulama hakkını kazanır ve bir ödül alır.

“Yavaşladı. Sadece, ayı piyasası hakkaten daha kötüye gitmedikçe, haiz olduğumuz bu geri çekilme, bence %30’u göreceğimizi düşünüyorum.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir