Bitcoin madencileri kapitülasyonu geçti, sadece artan hash oranı baskıyı sürdürüyor

3 Ekim’de Bitcoin hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 244,25 EH/s’ye terfi etti. Bununla ilgili yorum meydana getiren Binance CEO’su Changpeng Zhao, “madenciler bizim bilmediğimiz bir şey biliyorlar” dedi.

İki gün sonrasında, hash oranı bir kez daha terfi etti ve önceki rekoru kırarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 314.58 EH/s’yi bastı ve kripto kışın ortasında artan fiyat belirsizliğine karşın madenci güveninin daha da sinyalini verdi.

Ayrıca, Kasım 2021’deki pazar zirvesinden bu yana madencilik zorluğu da arttı, sadece hash oranı artışlarında görülen aynı büyüklükte değil – bunların tümü madencilerin alt çizgisini sıkıştırıyor.

Durum, Bitcoin’in nispeten düşük fiyatlarla tecim halletmeye devam etmesiyle daha da karmaşıklaşıyor.

Bitcoin Madencilik Geliri düştü

Aşağıdaki Exahash başına Madenci Geliri grafiği, hem dolar hem de BTC cinsinden gelirde istikrarlı bir uzun vadeli düşüş eğilimi gösteriyor.

Şu anda, BTC cinsinden ödüller günde dört BTC kadar düşük bir seviyede geliyor. Bu, Bitcoin’in 10.000 dolar civarında olduğu 2020’nin sonlarında görülen gelirlerle eşit olan exahash başına günde ortalama 80.000 dolara eşittir.

Ayrıca, hash oranıyla beraber madencilik zorluğu da arttı, bu da BTC’yi her zamankinden daha karlı bir halde çıkarmak için artık daha sıkıntılı ve rekabetçi olduğu anlamına geliyor.

Kaynak: Glassnode.com

Hash Şeritler

Hash Ribbons, Bitcoin hash oranının 30 günlük ve 60 günlük Kolay Hareketli Averajlarından (SMA) hesaplanır. Analistler bu metriği madencilerin sorun dönemlerini belirlemek için kullanır ve bundan dolayı teslimiyeti kestirmek için kullanılabilir.

Aşağıdaki grafik, piyasanın Eylül civarında sonlanmış olan iki aylık bir kapitülasyon döneminden çıktığını gösteriyor. Kapitülasyon periyodu, Bitcoin’in devamlı düşüşünde ve arkasından son haftalarda birçok kez 20.000 dolar seviyesini yeniden yakalamasında bir unsur olabilir.

Ağustos ayının sonlarında, 30 günlük SMA, hash oranında bir artış gören 60 günlük SMA’nın üstüne çıktı. Bu fenomen gerçekleştiğinde, BTC’nin Kasım 2021’de 69.000 dolara koşması esnasında görüldüğü şeklinde, fiyat çoğu zaman yükselme eğilimindedir.

Sadece, 7-11 Eylül arasındaki bir ralli haricinde, BTC fiyatı bu sefer yükseliş trendini sürdürmedi.

Kaynak: Glassnode.com

Madenci Net Pozisyon Değişikliği

Madenci Net Pozisyon değişikliği, Bitcoin madencilerinin harcanmamış arzındaki 30 günlük değişiklik oranını ifade eder. Net pozitif okumalar, madencilerin jetonları elinde tutmasına eşittir, oysa net negatif, madencilerin piyasaya satış yapmış olduğu zamandır.

Aşağıdaki grafik, Ağustos ortasından bu yana tokenlerin net negatif dağılımını göstermektedir. Eylül zirvelerinde, satışlar -9.000’e kadar çıktı.

O zamandan beri, mevcut net pozisyon değişikliği -4,500 ile dağıtımda gözle görülür bir düşüş oldu.

Kaynak: Glassnode.com

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir