Bitcoin madenciliğinin geleceğini şekillendirecek 3 trend

Trendler, bir endüstrinin nereden geldiği ve nereye gittiği hakkında fazlaca şey söyleyebilir. Bitcoin 2009’da ilk piyasaya çıktığında, bireyler dizüstü bilgisayarlarından Bitcoin madenciliği yapıyorlardı ve ben şahsen yurt odamda kurulmuş birkaç madencilik teçhizatından Bitcoin madenciliği yapıyordum. Ölçekli enerji tüketimi, donanım tedarikçileri ve büyük veri merkezlerinde operasyonel verimliliği en üst düzeye çıkarmak benzer biçimde şeylerle ilgilenmemiz icap ettiğini bilmiyorduk. Sadece Bitcoin madenciliği büyüdükçe ve ölçeklenirken, tecrübe etme yanılma, endüstrinin büyümesine destek olacak yeni yenilikler öğrenme ve yaratma fırsatları sağlamış oldu.

2022, Bitcoin ve genel olarak kripto endüstrisi için sıkıntılı bir yıl olurken, madencilik endüstrisi büyümeye devam ediyor. Aşağıdaki eğilimler, Bitcoin madencilik endüstrisinin geçmiş informasyon ve deneyimler üstüne iyi mi inşa edildiğini ve ölçekli bir geleceğe iyi mi hazırlandığını göstermektedir.

Trend 1: Yenilenebilir Güç

Bugün Bitcoin madenciliği hakkında en fazlaca konuşulan mevzu olabilir: enerji kullanımı. Madencilik kuleleri elektriği elektriğe alıyor ve büyük ölçekli madencilik operasyonları aynı anda binlerce madenciyi çalıştırıyor. Madenciliğin ne kadar enerji kullandığı hakkında fazlaca şey yazıldı – yılda 110 terawatt saate kadar, ufak bir ülkenin eşdeğer enerji üretimi. Sadece aslolan münakaşa mevzusu madencilik operasyonlarının ne tür enerji kaynakları kullandığı olmalıdır.

Bugün Bitcoin madenciliğinde gördüğümüz en büyük trendlerden biri, karbon bazlı güç yerine daha yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüş. Hidroelektrik enerjinin %90’ı, rüzgarın %75’i ve güneş enerjisinin %40’ı hala en ucuz fosil yakıt seçeneğinden daha ucuz olduğundan, kömür benzer biçimde kirli kaynakların daha ucuz olduğu fikri doğru değil. Bu güç kaynaklarının madencilik piyasasını ele geçirmesi naturel bir gelişme olacak. Yenilenebilir enerji kullanımının artması hem sanayi hem de tesis için uzun solukta yararlı olacaktır, bu yüzden kısa vadede karlılık devasa yükseklikte olsa bile madenciler enerji kaynaklarını etken olarak düşünmelidir.

İyi haber şu ki, Bitcoin madencilik operasyonları şimdiden daha yenilenebilir kaynaklara yöneliyor. Bitcoin Madencilik Konseyi, dünya genelinde, Bitcoin madencilik endüstrisinin sürdürülebilir elektrik karışımının %58,4 bulunduğunu tahmin ediyor – 2021’den %59’luk bir artış. Bu yüzdenin onu “küresel olarak en sürdürülebilir endüstrilerden biri” yaptığını söylüyorlar.

Elbet, Bitcoin madenciliğinin önünde sürdürülebilir bir geleceğe haiz olmasını sağlamak için hala yapılacak işler var, sadece veriler aslına bakarsan doğru yönde ilerlediğini gösteriyor.

Trend 2: Daldırma Soğutma

Tümü maksimum güçte çalışan binlerce madenciyle dolu bir oda hayal edin ve ne kadar ısı ürettiklerini hayal edin. Madencilik operasyonları devamlı veri merkezlerini serin tutmanın yollarına gereksinim duymuştur ve bunu yapmak için daldırma soğutmanın kullanılması yükselen bir eğilimdir.

Daldırma soğutma, madencileri yağ benzeri bir sıvı banyosuna yerleştirmeyi ihtiva eder, bu ondan sonra ısıyı dışarı atmak için soğutma kulelerinde dolaştırılır. Bu yöntem, toz yada rutubet donanımı bozabileceğinden kıymetli madencilik ekipmanlarının dış hava ile temas etmemesini sağlar.

Madenci fiyatlarının bu günlerde devasa yükseklikte olduğu göz önüne alındığında, performans için herhangi bir kapasiteyi sıkıştırmak için sınırı olan madencilik donanımını maksimumda overclock etmek daha uygun maliyetlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, daldırma sıvısının soğutma kapasitesi havanınkinden fazlaca daha yüksek olduğundan madencileri daldırmaktır. Daldırma soğutmanın da işletme giderlerini %33’e kadar azalttığı bulunmuştur.

Elbet, daldırma kurulumu, daha geleneksel hava soğutma kurulumundan fazlaca daha çok uzmanlık gerektirir. Gene de, inşaları için daldırma teknolojisine güvenen daha çok şirket görüyoruz ve sanayi sektörü hızla büyüyor.

Trend 3: Çip Eksikliği

Bir çip kıtlığı, bugün dünya genelinde büyük bir arz-talep krizi yaratıyor. Otomobillerde, telefonlarda ve tabletlerde, evde sıhhat cihazlarında, suni zekada ve daha fazlasında ve madencilik teçhizatlarında kullanım için yarı iletken çiplere olan talep 2019’a bakılırsa %17 arttı. Sadece yarı iletken üreticilerinin %90 kapasitede üretim yapmasına karşın arz bu talebi karşılayacak kadar artmadı.

Yeni bir parti çip üretildiğinde, onlara en fazlaca gereksinim duyan yada piyasada en büyük çekişe haiz olan ve çoğu zaman madencilik üreticisi olmayan şirketlere dağıtılacaklar. Bazı talep gören çipler, şirketleri tedarik almak için bir yıla kadar bekletebilir.

Madencilik faaliyetleri üstündeki tesiri nedir? Bu, kısa vadeli kararlar vermenin şu anda bir seçenek olmadığı anlamına geliyor. Madenci üreticileri birikmiş durumda olduklarından ve siparişleri zamanında yerine getiremedikleri için madencilik şirketleri, madencilik ekosisteminin katı modellemesi yöntemiyle operasyonları için bir yıl kadar öncesinden planlama yapmalı, siparişleri erken vermeli ve beklemelidir.

ABD Tecim Bakanlığı, “genel olarak birincil darboğazın daha uzun vadeli bir çözüm gerektiren gofret üretim kapasitesi olduğu” sonucuna varmıştır. Bu “uzun vadeli çözüm” ortaya çıkana kadar, uzmanların öngördüğü benzer biçimde, bu çip sıkıntısı muhtemelen 2023’e kadar devam edecek.

Doğru Yönde Trend Olmak

Genel olarak, bu eğilimler Bitcoin madencilik endüstrisinde meydana gelen birkaç mühim şeye işaret ediyor. İlk olarak, Bitcoin madencilerinin neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrendiklerini ve yenilik halletmeye yada gelişmek için yeni uygulamaları benimsemeye odaklandıklarını gösteriyorlar. Her şeyden ilkin, bu eğilimler, Bitcoin madenciliğinin dayanıklı bir sanayi haline geldiğini ve piyasanın mevcut zorluklarına karşın madenciliğin doğru yönde ilerlediğini gösteriyor.

Genesis Mining’den Marco Streng’in konuk yazısı

Genesis Mining, karmaşık donanım ve yazılım kurulumuyla uğraşmak zorunda kalmadan hash gücü satın almanın kolay ve güvenli bir yolunu sunan bir kripto para birimi bulut madenciliği şirketidir. Ufak ve büyük ölçekli müşterilere, barındırılan kripto para madenciliği hizmetleri ve madencilikle ilgili çeşitli çözümler sunar. Genesis Madencilik 2013 yılının sonunda kuruldu.

Daha çok informasyon edinin →

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir