Bitcoin madencilik endüstrisi çökecek mi? Analistler krizin niçin hakkaten fırsat bulunduğunu açıklıyor

Bitcoin madenciliği, birden fazla hareketli parça içinde kırılgan bir denge ihtiva eder. Madenciler, ülkeden ülkeye ve ABD Birleşik Devletleri’nde eyaletten eyalete değişebilen ana para ve işletme maliyetleri, beklenmeyen onarımlar, ürün nakliye gecikmeleri ve beklenmedik düzenlemelerle esasen yüzleşmek zorunda. Bunun da ötesinde, Bitcoin’in 69.000 dolardan 17.600 dolara süratli düşüşünden de gönenmek zorunda kaldılar.

BTC fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden %65 aşağıda olmasına karşın, madenciler arasındaki genel düşünce birliği sakin kalmak ve bir tek satışları istifleyerek devam etmek, sadece bu piyasanın hemen hemen dibe ulaşmış olduğu anlamına gelmiyor.

Luxor CEO’su Nick Hansen, Cointelegraph tarafınca düzenlenen hususi bir Bitcoin madencileri panelinde, “Halka açık şirketlerde yada en azından bir tek halka açık şirketlerde bile kesinlikle bir ana para krizi olacak. Muhtemelen ortaya çıktıklarında ödenmesi ihtiyaç duyulan 4 milyar dolara yakın yeni ASIC var ve bu ana para artık mevcut değil.”

Hansen şu açıklamayı yapmış oldu:

“Hedge fonları oldukça süratli bir halde patlıyor. Bence madencilerin patlaması 3 ila 6 ay sürecek. Böylece kimin iyi operasyonları bulunduğunu ve kimin bu düşük marj ortamında hayatta kalabileceğini göreceğiz.”

Bitcoin madenciliği endüstrisi için gelecekteki zorluklar ve beklentiler sorulduğunda, PRTI Inc. Danışmanı Magdalena Gronowska, “Düşük karbonlu bir ekonomiye geçişte ve sera gazı emisyonlarını azaltırken karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri, kamu ve {özel sektör} tarafınca teknoloji ve altyapı. Bitcoin madenciliği hakkında hakkaten şaşırtıcı bulunduğunu düşündüğüm şey, enerji yada atık yönetimi altyapısının gelişimini finanse etmek yada sübvanse etmek için hakkaten tamamen yeni bir yol sunmasıdır. Ve bu, geleneksel vergi mükellefi yada elektrik vergisi mükellefi yollarının ötesinde bir yol zira bu yol tamamen zarif bir ekonomik teşvik sistemine dayanıyor.”

Bitcoin çevreyi yok edecek mi?

Açık oturum tartışması BTC madenciliğinin çevresel etkisine ve Bitcoin’in enerji tüketiminin gezegen için bir tehdit olduğu yönündeki yaygın varsayıma kayarken, Blockware Solutions analisti Joe Burnett şunları söylemiş oldu:

“Bence Bitcoin madenciliği çevre için kötü değil, nokta, bence daha çok enerji üretimini teşvik ediyor, şebeke güvenilirliğini ve esnekliği artırıyor ve uzun solukta perakende elektrik fiyatlarını muhtemelen düşüreceğini düşünüyorum.”

Burnett’e bakılırsa, “Bitcoin madenciliği, ucuz enerji üretmenin bir lütfudur ve bu tüm insanlık için iyidir.”

İlgili: Teksas, ısı dalgaları kripto madencilerini etkilese bile bir Bitcoin ‘sıcak noktası’

Endüstriyel Bitcoin madenciliği, kriptonun uzun süreden beri beklenen “kitlesel benimsenmesini” hızlandıracak mı?

Hashworks CEO’su Todd Esse, Bitcoin madenciliği hakimiyeti, endüstrinin geleceği ve endüstriyel madenciliğin büyümesinin sonunda kripto kitlesinin benimsenmesine yol açıp açmayacağı ile ilgili olarak, “Madenciliğin çoğunun Orta Asya’da gerçekleştirileceğine inanıyorum. Doğu ve Şimal ABD ve bir dereceye kadar Asya. Sonunda ne kadar kesebileceklerine bağlı olarak. Ve bu hakkaten organik kaynakların mevcudiyeti ve gücün maliyeti hakkında konuşuyor.”

Büyük enerji şirketleri ve Bitcoin madenciliği arasındaki artan sinerjinin BTC’ye bir yatırım varlığı olarak geçerlilik katacağını ve muhtemelen toplu olarak benimsenmesini kolaylaştıracağını varsaymak kolay olsa da, Hansen aynı fikirde değildi.

Hansen dedi ki:

“Hayır, kesinlikle hayır, fakat bilse de bilmese de her insanın yaşamını değiştirecek şey bu olacak. Enerji için son umar ve ilk umar alıcısı olarak. ABD’de enerjiyi, enerji piyasalarını ve burada üretilme ve tüketilme şeklini değiştirecek. Ve genel olarak, zaman içinde insanlık durumunu mühim seviyede iyileştirmelidir.

YouTube kanalımızdaki röportajın tamamını kaçırmayın ve abone olmayı ihmal etmeyin!

Mesuliyet Reddi Cointelegraph, bu sayfadaki herhangi bir ürün içeriğini onaylamamaktadır. Size elde edebileceğimiz tüm mühim detayları sağlamayı amaçlamakla beraber, okuyucular şirketle ilgili herhangi bir işlem yapmadan ilkin kendi araştırmalarını yapmalı ve kararlarının tüm sorumluluğunu taşımalıdır, bu yazı bir yatırım tavsiyesi olarak kabul edilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir