Bitcoin Miner Marathon Digital, 81,3 Milyon Dolarlık İflas Edilen Veri Merkezine Maruz Kalmaktan Etkilenmedi

Bitcoin madencisi Marathon Digital, son olarak aylık raporunda, şu anda batkı etmiş olan Compute North veri merkezinde 81,3 milyon dolarlık bir risk bulunduğunu deklare etti.

Halka açık madencilik şirketi, batkı etmiş veri merkezi Compute North’ta dönüştürülebilir tercihli hisse senedine 10 milyon dolar ve teminatsız kıdemli senetlere 21,3 milyon dolar yatırım yapmıştı.

Marathon, bilhassa Teksas’taki Wolf Hollow ve King Mountain tesislerindeki barındırma hizmetleri için işletim mevduatı olarak Compute North’a ortalama 50 milyon dolar ödediğini de sözlerine ekledi.

İkinci şirket, kripto kışının tesirleri ve artan enerji maliyetleri sebebiyle artan baskıyı gerekçe göstererek 22 Eylül’de Bölüm 11 batkı başvurusunda bulunmuş oldu.

Veri merkezinin mali sıkıntılarına karşın Marathon Digital, “King Mountain’daki operasyonları üstünde mühim bir negatif tesir yaşamadığını” belirtti. Marathon’un “varlık ışığı” yaklaşımı, firmanın operasyonları için Compute North şeklinde üçüncü taraflara güvenerek madencilik tesisleri inşa etmediği yada haiz olmadığı anlamına gelir.

Şirket, Wolf Hollow’da Compute North’un “düzenleyici bir mevzuya atfedildiğini” söylediği “bazı gecikmeler” yaşadığını deklare etti.

Marathon yapmış olduğu açıklamada, “Operasyonların başlangıçta beklendiği şeklinde devam etmesini beklerken, varlık hafifçe modelimiz, gereksinim duyulması halinde madencilerimizi başka bölgelere taşıma seçeneği sunuyor.” Dedi.

Teksas, Nebraska ve Cenup Dakota’da tesisleri bulunan dünyanın en büyük kripto madenciliği altyapı sağlayıcılarından kabul edilen Compute North, bu yıl Şubat ayında stratejik finansmanda 385 milyon dolar topladı. Firmanın öteki büyük isim müşterileri içinde Compass Mining, Hive Blockchain ve Atlas Mining yer ediniyor.

Ne Marathon Digital ne de Compute North, Decrypt’in basın zamanında yorum talebine cevap vermedi.

Maraton Bitcoin’de 207 Milyon Dolar Tutuyor

Marathon’un aylık raporu, firmanın şu anda 207.3 milyon dolarlık “adil piyasa kıymeti” ile 10.670 Bitcoin’e haiz bulunduğunu ortaya koydu. Şirket, Eylül ayında 360 BTC ve bu senenin üçüncü çeyreğinde 616 BTC ürettiğini söylemiş oldu.

Marathon, 30 Eylül itibariyle mayınlı 2.582 BTC ile Bitcoin üretiminde senelik bazda %23 artış bildirdi.

Marathon’un CEO’su Fred Thiel’e bakılırsa, şirket şu anda ortalama 5,7 EH/s üreten ortalama 57.000 etken Bitcoin madencisine haiz.

Thiel, “Saniyede ortalama 2.0 exahash temsil eden ortalama 19.000 ek madencinin önümüzdeki 30 gün içinde çevrimiçi hale gelmesi beklendiğinden, dördüncü çeyrekte hash oranımızı artırmaya devam etmeyi umuyoruz” dedi.

Nasdaq borsasında işlem gören Marathon hisseleri, Cuma günü piyasa öncesi işlemlerde ortalama %2 arttı ve basın saatine kadar 13.10$’dan el değiştirdi. Firmanın hissesi son beş günde %21.69 ve geçen ay %12’den fazla arttı.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir