Bitcoin türevleri boğaların itimat eksikliğini gösteriyor

Bitcoin (BTC), mevcut yükselen kanal oluşumu 21.100 $ desteğe haiz olmasına karşın, Temmuz ortasından beri yükselişte. Bu model 45 gündür tutuluyor ve BTC’yi Ağustos ayı sonuna kadar potansiyel olarak 26.000 dolara çıkarabilir.

Bitcoin/USD 12 saatlik fiyat. Kaynak: TradingView

Bitcoin türevleri verilerine nazaran, yatırımcılar daha yüksek bir gerileme ihtimalini fiyatlıyor, sadece küresel ekonomik perspektifteki son gelişmeler ayıları şaşırtabilir.

Geleneksel varlıklarla korelasyon, bilhassa Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti öncesinde ABD ile Çin arasındaki resesyon riskleri ve gerilimleri fiyatlandırırken, yatırımcıların güvensizliğinin ana deposudur. CNBC’ye nazaran Çinli yetkililer, Pelosi’nin ilerlemesi halinde harekete geçmekle tehdit etti.

ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu frenlemek için yapmış olduğu son faiz artışları, riskli varlıklar için belirsizliği daha da artırarak kripto fiyatındaki toparlanmayı sınırladı. Yatırımcılar “yumuşak iniş” üstüne bahse giriyorlar, bu da merkez bankasının mühim bir işsizlik yada durgunluğa niçin olmadan teşvik faaliyetlerini kademeli olarak iptal edebileceği anlamına geliyor.

Korelasyon metriği, seçili pazarların zıt yönlerde hareket etmiş olduğu anlamına gelen negatif 1 ile muhteşem ve bakışımlı bir hareketi yansıtan pozitif 1 içinde değişmiş olur. İki varlık arasındaki eşitsizlik yada ilişki eksikliği 0 ile temsil edilir.

S&P 500 ve Bitcoin/USD 40 günlük korelasyon. Kaynak: TradingView

Yukarıda gösterildiği benzer biçimde, S&P 500 ve Bitcoin 40 günlük korelasyonu şu anda son dört aydır ölçü olan 0,72’de duruyor.

Zincir üstü çözümleme, uzun vadeli ayı piyasasını destekliyor

Blockchain analitik şirketi Glassnode’un 1 Ağustos tarihindeki “The Week On Chain” raporu, Bitcoin’in 2018-19 ayı piyasasına benzeyen zayıf işlem ve blok alanı talebini altını çizdi. Çözümleme, yeni yatırımcı alımına göstermek için trend kıran bir modelin lüzumlu olacağını gösteriyor:

“Etken Adresler [14 days moving average] 950 binin üstüne çıkılması, zincir içi aktivitede bir artışa işaret edecek ve potansiyel pazar gücü ve talep toparlanması anlamına gelecektir.”

Blok zinciri ölçümleri ve akışları mühim olsa da, tüccarlar balinaların ve piyasa işaretçilerinin vadeli işlem ve opsiyon piyasalarında iyi mi konumlandığını da takip etmelidir.

Bitcoin türevleri ölçümleri, ustalaşmış tüccarlardan “korku” emaresi göstermiyor

Perakende tüccarlar, durağan(durgun) ödeme tarihleri ​​ve spot piyasalardan fiyat farkı sebebiyle çoğu zaman aylık vadeli işlemlerden kaçınırlar. Öte taraftan, arbitraj masaları ve ustalaşmış tüccarlar, dalgalı bir fonlama oranının olmaması sebebiyle aylık sözleşmeleri tercih ediyor.

Bu durağan(durgun) aylık sözleşmeler, satıcılar ödemeyi daha uzun süre ertelemek için daha çok para talep ettiğinden, düzgüsel spot piyasalarda çoğu zaman hafifçe bir primle işlem görür. Teknik olarak “contango” olarak malum bu durum kripto pazarlarına hususi değil.

Bitcoin 3 aylık vadeli işlemlerin senelik primi. Kaynak: Laevitas

Sıhhatli piyasalarda vadeli işlemler, riskleri artı ana para maliyetini telafi etmeye kafi gelecek şekilde %4 ila %8 senelik primle işlem görmelidir. Sadece yukarıdaki verilere nazaran, Bitcoin’in vadeli işlem primi 1 Haziran’dan bu yana %4’ün altında. BTC’nin yıldan yıla %52 düşmüş olduğu göz önüne alındığında, okuma bilhassa kaygı verici değil.

Vadeli işlem enstrümanına özgü dışsallıkları hariç tutmak için tüccarlar ek olarak Bitcoin opsiyon piyasalarını da çözümleme etmelidir. Mesela, Bitcoin balinaları ve piyasa yapıcıları yukarı yada aşağı koruma için aşırı şarj yaptığında, %25 delta eğriliği sinyalleri.

Opsiyon yatırımcıları bir Bitcoin fiyatı çöküşünden korkarsa, çarpıklık göstergesi %12’nin üstüne çıkacaktır. Öte taraftan, genelleştirilmiş coşku, negatif %12’lik bir çarpıklığı yansıtır.

Bitcoin 30 günlük opsiyonlar %25 delta eğriliği: Kaynak: Laevitas

Çarpıklık göstergesi, yansız bir alan olarak kabul edilen 17 Temmuz’dan bu yana %12’nin altında. Netice olarak, opsiyon tüccarları hem yükseliş hem de düşüş opsiyonları için benzer riskleri fiyatlıyor. 26 Temmuz’da 20.750$’lık desteğin tekrardan kontrol edilmesi bile, türev yatırımcılarına “korku” aşılamak için kafi değildi.

Bitcoin türevleri ölçümleri, 30 Temmuz’da 24.500 dolara doğru ralliye karşın yansız kalıyor ve bu da ustalaşmış tüccarların sürdürülebilir bir yükseliş trendinden güvenli olmadıklarını gösteriyor. Bundan dolayı, veriler 25.000 doların üstünde beklenmedik bir hareketin ustalaşmış tüccarları şaşırtacağını gösteriyor. Yükseliş bahsi yapmak şu anda aykırı görünebilir, sadece hem de garip bir risk-ödül durumu yaratır.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir