Bitcoin Üstüne Kurulan İlk Dijital Para Sistemi – Basın Bülteni Bitcoin Haberleri

basın bülteni

BASIN BÜLTENİ. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin kripto girişimi olan Sango, kripto alanında merak ve beklentiyi körükleyen bir coşku dalgası başlattı. Kapsamlı bir Yasal Çerçeve tarafınca desteklenen Sango, gelişimine destek olacak hem dijital hem de fizyolojik altyapının oluşturulmasını elde edecektir. SANGO, kısmen Bitcoin tarafınca desteklenecek, bu da aslına bakarsan mevcud kuvvetli bir temel üstüne kurulacağı anlamına geliyor.

“Bitcoin destekli” hakkaten ne anlama geliyor?

İşleri düzeltelim: Sango yan zincirinin madeni parası olan SANGO, kısmi olarak Bitcoin tarafınca desteklenecek, bu da rahat bir ifadeyle Orta Afrika Cumhuriyeti Hazinesinin bir Bitcoin biriki fonundan oluşacağı anlamına geliyor.

Tarihsel olarak konuşursak, bir ülkenin para birimi, Bretton Woods anlaşmasına kadar olduğu benzer biçimde, altın rezervleriyle desteklenirdi. Bitcoin, blok zinciri alanında en iyi kıymet deposu olan dijital altın olarak da bilinir. Bundan dolayı, Bitcoin oldukça kıymetli bir emtia olarak kabul edilir ve bir para birimi için gerçek değerin deposu olacaktır. Ek olarak Sango, Bitcoin’e sabitlenecek, bu da her insanın Sango ekosisteminde sarılmış Bitcoin (s-BTC) ile çalışabileceği anlamına geliyor.

Bildiğiniz benzer biçimde, 70’ler ABD Doları’nın altından çıkarılmasını getirmişti ve gerektiğinde potansiyel olarak sonsuz bir para arzının basılmasına niçin oldu. Bununla beraber, enflasyon geleneksel Fiat para birimlerini rahatsız eden yaygın bir mesele haline gelmişti. Öte taraftan Bitcoin, herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmayan merkezi olmayan bir para birimini temsil eder. Bundan dolayı Bitcoin, vatandaşların para ve para birimini demokratikleştirmesine olanak tanıyan dijital bir kıymet deposu için en uygun çözümdür.

Ek olarak Bitcoin tarafınca desteklenmesi, kuvvetli teknik temel ve dünyadaki en güvenli ve merkezi olmayan kripto para birimi ağı üstüne inşa edileceği anlamına gelir.

Yerleşik itibarı, güvenli blok zinciri ve halka açık, değiştirilemez defteri yardımıyla, Orta Afrika Cumhuriyeti için finansal olanaklara erişim sağlayarak ve adil ve saydam bir servet dağılımı sağlayarak vatandaşlarının hayatlarını iyileştirmede kuvvetli bir temel oluşturulmuştur. Bazı insanların girişimi iyi mi gördüğüne karşın, Sango, banka hesabı olmayan vatandaşların küresel finansal sisteme erişim kazanmasıyla vatandaşların çağdaş ve dijital bir para sisteminin keyfini çıkarmasına izin verecek.

Orta Afrika Cumhuriyeti Hükümeti tarafınca desteklenen

Sango Genesis etkinliğinde Başkan Faustin-Archange Touadéra’ya gore, “Sango Coin gelecek neslin para birimi olacak”. Bu zımni itimat ve güvence duygusu, inisiyatif içinde itimat ve güvenilirlik yaratan ‘Bitcoin destekli’ öğesinin derhal bir sonucudur. Başkanın ve Hükümetin desteğine haiz olmak kafi değilse, çoğunlukla merkezi olmayan doğası ve sınırı olan arzı sebebiyle Bitcoin’in temeli üstüne inşa etmek sonsuz faydalar sunar. Bu faydalar içinde kısmi ademi merkeziyetçilik ve de-peg riskinin olmaması, SANGO’yu stablecoin’lerden ve CBDC’lerden ayırma ve mevcut parasal sorunların aşılmasını sağlama yer ediniyor.

Ek olarak, nüfusun SANGO’nun arkasındaki dijital kıymet deposu olarak Bitcoin ile kazanacağı en fazla şeye haiz olacağı sonucuna varıldı. Vatandaşlar, yeni dijital para sistemi üstünde demokratik kontrole haiz olacak, anında ödeme yapmak ve güvenli bir halde para almak için bir akıllı telefondan başka bir şeye gerek kalmadan geleneksel bankacılık sektörünün ihtiyacını ortadan kaldıracak. Başkanın belirttiği benzer biçimde, SANGO’nun arkasında aslına bakarsan daha geniş bir vizyon var: “ticareti canlandırabilecek ve büyümeyi sürdürebilecek ortak bir kripto para birimi ve entegre bir ana para piyasası”.

SANGO, birçok kötüleyicisine ve şüphecisine karşın, CZ (Changpeng Zhao) ve Michael Saylor da dahil olmak suretiyle birçok mühim kripto figürünün dikkatini çekti, sadece benzer bir sistemi benimseme olanaklarını araştıran öteki Afrika ülkelerinden de övgüler aldı.

Sango’nun şimdiden büyük bir bozulma yarattığı ve Bitcoin’in daha çok benimsenmesi için ileriye giden yolu açmış olduğu açık. Sonunda parasal bir devrime öncülük ettikleri ve insanların paraları üstünde en üst düzeyde denetim sahibi olmalarına izin verdikleri için kripto para birimleri için mühim bir adımdır.

Bu bir basın açıklamasıdır. Okuyucular, tanıtılan şirket yada bağlı kuruluşları yada hizmetleriyle ilgili herhangi bir işlem yapmadan ilkin kendi durum tespitlerini yapmalıdır. Bitcoin.com, basın bülteninde belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Bitcoin.com Medya

Bitcoin.com, kripto ile ilgili her şey için önde gelen kaynaktır. Basın bültenleri, sponsorlu gönderiler, podcast’ler ve öteki seçenekler hakkında konuşmak için ads@bitcoin.com ile iletişime geçin.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir