Bitcoin ve Ethereum Fon Oranları, Piyasa Oynaklığının Ortasında Negatif Kalıyor

Piyasa değerine bakılırsa önde gelen kripto para birimleri olan Bitcoin ve Ethereum için fonlama oranları, türev tüccarlar için negatif kalıyor ve bu da potansiyel bir kısa vadeli boğa sinyali bulunduğunu gösteriyor.

Federal Biriki’in son faiz artırımları ve gelecekteki siyaset sıkılaştırma planları, dünya genelinde piyasalar üstünde artan bir baskı yarattı. Geçtiğimiz Cuma günü, Federal Biriki Başkanı Jerome Powell, yakın gelecekte daha yüksek faiz oranlarıyla enflasyona karşı koyma niyetini yineledi. Piyasalar, Mayıs ayında enflasyon haberlerine sert tepki verdi ve ekonomik çalkantılarla dolu bir yaz ortasında yavaş yavaş yeni dipler hayata geçirmeye devam etti.

Makroekonomik tablo, kıymeti bir dayanak varlığa yada varlık grubuna bağlı olan sözleşmeler olan türevlerin fiyatlarına sıçradı. Türev fiyatlar, Mayıs ayından bu yana fonlama oranlarını genel olarak sıfırın altında tuttu.

Fonlama oranları, tüccarlar içinde devamlı vadeli işlem sözleşmesi fiyatını endeks fiyatına yada vadeli işlem sözleşmesini oluşturan temel kriptoya yakın yapmak için meydana getirilen periyodik ödemelerdir. Devamlı vadeli işlem sözleşmesi, sözleşmede bir son kullanma zamanı olmaksızın öncesinden belirlenmiş bir fiyattan bir varlığın satın alınması yada satılması sözleşmesidir.

Bu teknik benzer biçimde görünse de, fonlama oranları, tüccarların genel duyarlılığını ve gelecekteki piyasa koşullarını iyi mi gördüklerini göstermek için tasarlanmıştır. Fonlama oranları negatif kaldığında, tüccarların ne kadar kısa bulunduğunu yada piyasanın düşmesini beklediğini gösterir. Fonlama oranları pozitif olduğunda, tüccarların ne kadar uzun bulunduğunu yada uzun solukta piyasanın yükselmesini beklediğini gösterir.

BTC: Tüm Borsalar Fonlama Oranları Tablosu Fotoğraf: CryptoQuant

Kripto analitik şirketi CryptoQuant’tan alınan yukarıdaki örnek grafik, sıfırın altındaki fonlama oranlarının, bir çok tüccarın daha düşük Bitcoin seviyelerinin gelmesini beklediğini, sıfırın üstündeki fonlama oranlarının, tüccarların gelecekte daha yüksek fiyatlar beklediğini gösterdiğini gösteriyor. Negatif fonlama oranları, birçok piyasa tüccarının düşüş eğiliminde bulunduğunu gösteriyor; sadece bu, vadeli işlem sözleşmelerinin potansiyel alıcıları için fırsat getiriyor.

ETH fonlama oranlarının tarihsel tablosu. Fotoğraf: bozuk para bardağı

Bir fonlama oranının bölümlerindeki değişimler, piyasa duyarlılığını ve fırsatı etkileyebilir. Faiz oranları ve primler bir fonlama oranını oluşturur. Faiz oranı çoğu zaman durağan(durgun) olmakla beraber, prim, devamlı vadeli işlem fiyatı ile endeks fiyatı arasındaki farka bakılırsa belirlenebilir.

Önde gelen bir türev tecim borsası olan Binance’e bakılırsa, “Negatif bir fonlama oranı, kalıcı fiyatların işaret fiyatının altında bulunduğunu gösterir, bu da kısa pozisyonların uzun vadelileri ödediği anlamına gelir”. Başka bir deyişle, fonlama oranları, tüccarları, fiyat bir varlığın endeks fiyatından düşük olduğunda kalıcı vadeli işlem sözleşmeleri almaya teşvik eder.

Mevcut piyasa senaryosunda, vadeli işlem piyasasında Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının endeks fiyatlarından daha düşük olması sebebiyle, kalıcı piyasadaki kısa vadelilerin (satıcıların) zenginliği uzun vadeliler (alıcılar) için bir ilgi yarattı. Piyasada fazlaca sayıda şort olmasına karşın, artan prim, uzunlara talep yarattı. Tüccarlar devamlı vadeli işlem piyasasında kıymet elde etmeye çalıştıkça, bu talep sonunda kısa vadeli bir boğa senaristliği yaratabilir.

Piyasalar süregelen enflasyon ve faiz oranı tehditleriyle savaşım etmeye devam ederken, kısa vadeliler muhtemelen tüccarların duygularına hakim olacak. Bu, fonlama oranlarını sıfıra yaklaştırmak için primleri alıcıların lehine olmaya zorlayacaktır. Tüccarlar, yalnızca piyasa katılımcılarının piyasada kısa vadeli bir ralli yaratmaya kafi gelecek kadar devam eden negatif fonlama oranlarından yararlanmaya istekli olduklarını umabilirler. Aksi takdirde, vadeli işlem piyasası muhtemelen fonlama oranı eğiliminin devamını görecektir.

mesuliyet reddi

Yazar tarafınca anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal, yatırım yada öteki tavsiye durumunda değildir.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir