Bitcoin ve Ethereum, Geçen Haftada Kabaca %8 Düştü

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) dahil olmak suretiyle en iyi kripto para birimleri geçtiğimiz hafta ciddi kayıplar kaydetti.

Ortalama 382 milyar dolarlık piyasa kıymeti ile önde gelen kripto para birimi Bitcoin, geçen hafta %7,9 düştü. CoinMarketCap verilerine gore son 24 saatte %1,6 düşüşle 19.990 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin bu hafta menzile bağlı kaldı ve haftalık en yüksek 21.804.91 $ ile 19.600.79 $ en düşük içinde işlem görmüş oldu.

CoinMarketCap verilerine gore, haftanın aşağı yönlü fiyat hareketi, Bitcoin’i Kasım 2021’de kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.789.63 $’dan %71.07 aşağı çekti.

Coinglass’tan alınan verilere gore, geçen hafta 166.42 milyon dolar tutarındaki Bitcoin uzun işlemleri de tasfiye edildi. Aynı dönemde 85,37 milyon dolar tutarındaki kısa pozisyonlar tasfiye edildi.

Yeşil çubuklar, şişmiş Bitcoin uzun pozisyonlarını temsil eder. Kaynak: Coinglass.

Bitcoin’in düşüş haftasının arkasındaki niçin, muhtemelen ABD Fed Başkanı Jerome Powell’ın yaklaşan faiz artırımına ilişkin şahin yorumları. Fed’in bu ay sonunda yapacağı görüşmede 75 baz puanlık bir artış daha planlanıyor.

Ethereum, Bitcoin’i takip ediyor

Derhal köşedeki birleşme vakasına karşın, Ethereum da geçen hafta %8’den fazla yitirdi.

Günlük bir notta, ikinci en büyük kripto para birimi, CoinMarketCap verilerine gore son 24 saat içinde %2 düşüşle ortalama 1.556 dolardan işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine gore Ethereum, haftalık en yüksek 1,698,56 dolara ulaştı. Gene de kripto para birimi, Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.891.70 $’dan bu yana değerinin %68.44’ünü yitirdi.

Ethereum tasfiyeleri, varlığın aşırı oynaklığı sebebiyle geçen hafta Bitcoin’in neredeyse iki katı oldu.

Grafik, geçen haftayı gösteren uzun pozisyonları gösteriyor. Kaynak: Coinglass.

Son yedi gün içinde 325.929 milyon dolar tutarındaki uzun işlemler tasfiye edildi. Coinglass’tan alınan verilere gore, aynı dönemde 262.41 milyon dolarlık kısa vadeli işlemler de tasfiye edildi.

mesuliyet reddi

Yazar tarafınca anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal, yatırım yada öteki tavsiye durumunda değildir.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir