Bitcoin ve Kripto Piyasaları Fed Dakikalarının Yayınlanmasıyla Düştü

Kripto piyasaları, Federal Biriki’in, ajansın enflasyonu evcilleştirmek için faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini söylediği Temmuz toplantısının tutanaklarını yayınlamasının peşinden bugün düştü.

Bitcoin’in fiyatı Fed’in açıklamasını takip eden saatte %0.9 düştü ve gün için %2.4 düştü. Ethereum gün için %0,9 ve %2 düştü.

Piyasa değerine bakılırsa dünyanın en büyük kripto para birimi, işlem yazıldığı sırada 23,303,53 dolardı. CoinGecko verilerine bakılırsa, ikinci en büyük dijital varlık olan Ethereum 1.844.10 $ olarak fiyatlandırıldı.

borsa da haberlere daldı: Dow Jones %0,1 düştü; S&P 500 %0,2; ve Nasdaq, %0.6.

ABD merkez bankacılığı otoritesinin 26-27 Temmuz tarihindeki toplantısının tutanakları, işgücü piyasasının kuvvetli ve işsizliğin oldukca düşük olmasına karşın enflasyonun hala devasa yükseklikte bulunduğunu ortaya koyuyor – ve hemen hemen düşeceğine dair bir kanıt yoktu.

Tutanaklarda, “Katılımcılar, enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek kaldığını ve Komite’nin uzun vadeli hedefi olan yüzde 2’nin oldukça üstünde bulunduğunu gözlemledi” denildi.

“Bir noktada” oran artışlarının hızını yavaşlatması gerekeceğini, sadece bunun gelecekteki verilere bağlı olacağını da sözlerine ekledi.

ABD’de enflasyon şu anda kırk senenin zirvesinde. Dünyadaki bir çok ülke de artan fiyatlardan muzdarip.

Bitcoin, Ethereum ve kripto pazarındaki neredeyse tüm öteki madeni paralar ve jetonlar bu yıl ABD hisse senetleriyle büyük seviyede ilişkilendirildi.

Kripto paraları elinde tutan yatırımcılar, çoğunlukla teknoloji hisseleri şeklinde “riskli” varlıklarla sattılar ve bunun yerine ABD doları üstünde tutmayı tercih ettiler. Bu, dünyanın en büyük biriki para birimi olan doların amansız bir halde yükselmesine destek oldu.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir