Bitcoin’de bir aralık kırılması bu hafta ADA, ATOM, FIL ve EOS’ta satın almayı tetikleyebilir

ABD hisse senedi piyasalarında geçen hafta yaşanmış olan düşüş, piyasa genelindeki yitik serisini art arda üç haftaya çıkardı. Nasdaq Bileşik Endeksi 2019’dan bu yana ilk kez altı gün üst üste düştü. Piyasaların görünüşte pozitif bir Ağustos istihdam raporuna negatif tepkisi, tüccarların Federal Biriki’in gelecekteki adımları ve iktisat üstündeki tesirleri mevzusunda gerilmiş olduklarını gösteriyor.

ABD hisse senedi piyasalarındaki zayıflık, Bitcoin’i (BTC) 2 Eylül’de 20.000 doların altına çekti ve ayılar hafta sonu fiyatı bu seviyenin altında tuttu. CoinMarketCap verilerine bakılırsa bu, Bitcoin’in pazar hakimiyetini 4 Eylül’de Haziran 2018’den bu yana en düşük seviyesi olan %39’un birazcık altına çekti.

Kripto piyasası verilerinin günlük görünümü. Kaynak: Coin360

Duyarlılık negatif kalsa ve dip demek zor olsa da, kripto para birimlerinin uzun vadeli beklentilerine inanan yatırımcılar, dibi yakalamaya çalışmak yerine kademeli olarak daha düşük seviyelerde pozisyonlar oluşturma fırsatını kullanabilirler. Bununla beraber, yatırımcılar, ayı piyasası rallileri esnasında daha yüksek tutarları kovalamaktan kaçınabilir ve fiyat kuvvetli destek seviyelerine düştüğünde satın almaya bakabilir.

Bitcoin bir toparlanma meydana getirirse, belirli altcoinler daha yükseğe çıkabilir. Listelerde kuvvetli görünen ilk 5 kripto para biriminin tablolarını inceleyelim.

BTC/USDT

Bitcoin, son birkaç gündür 19.520 $ ile 20.576 $ içinde dar bir aralıkta işlem görüyor ve bu da yakın vadede alıcılar ve satıcılar içinde bir denge bulunduğunu gösteriyor. Boğalar düşüşlerde alım yapıyor olsa da, daha yüksek seviyelerde satışların üstesinden gelemediler.

BTC/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Düşen 20 günlük üstel hareketli averaj (20,863 $) ve negatif bölgedeki göreceli güç endeksi (RSI) satıcılar için avantaja işaret ediyor. Ayılar fiyatı 19.520 doların altına düşürürse, BTC/USDT çifti 18.910 dolar ile 18.626 dolar arasındaki kuvvetli destek bölgesine düşebilir.

Bu bölge, önceki iki vakada olduğu şeklinde boğalar tarafınca kuvvetli alımlar çekecek şeklinde görünüyor. Ayıların, düşüş trendinin tekrardan başladığını göstermek için fiyatı 17.622 doların altına düşürmesi gerekecek.

Öte taraftan, alıcıların, ayıların kontrolünü kaybedebileceğini belirtmek için fiyatı 20 günlük EMA’nın üstünde zorlaması ve sürdürmesi gerekecek. Parite ondan sonra 50 günlük kolay hareketli averaja (22.271 $) yükselebilir.

BTC/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Fiyat 19.520 dolar civarındaki kuvvetli desteği geri çekti sadece ayılar hareketli averajlarda toparlanmayı durdurmaya çalışıyor. Bu, ayıların her minik rallide satış yaptığını gösteriyor. Ayılar fiyatı 19.520 doların altına düşürürse, parite düşüş trendinin bir sonraki ayağına devam edebilir.

Bu varsayımın aksine, boğalar fiyatı hareketli ortalamaların üstüne çıkarsa, parite aralığın direncine 20.576 $ ‘dan bir ralli girişiminde bulunabilir. Alıcılar, yakın vadede potansiyel bir trend değişikliğine göstermek için bu engeli aşmak zorunda kalacaklar.

ADA/USDT

Cardano (ADA) konsolidasyonda sadece hareketli ortalamaların üstüne çıkmaya çalışıyor. Bu, talebin daha düşük seviyelerde bulunduğunu gösterir ve seçiminin sebebi olan yukarı hareket şansını artırır.

ADA/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

20 günlük EMA (0,47 $) düzleşti ve RSI, satış baskısının azaldığını gösteren pozitif bölgeye sıçradı. Alıcılar fiyatı 50 günlük SMA’nın (0,50 $) üstünde sürdürürse, ADA/USDT çifti düşüş trendi çizgisine doğru yükselebilir.

Bu düzey gene kuvvetli bir direnç olarak hareket edebilir, sadece boğalar bu engeli aşarsa parite 0,70 dolara yükselebilir.

Fiyat mevcut seviyeden aşağı döner ve 20 günlük EMA’nın altına düşerse, bu pozitif görüş kısa vadede reddedilebilir. Bu olursa, parite yeniden 0,40 dolardan kuvvetli desteğe kayabilir.

ADA/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

4 saatlik grafikte 20-EMA yükseliyor ve RSI aşırı alım bölgesine terfi etti. Bu, boğaların hakim bulunduğunu sadece yakın vadede minik bir düzeltme yada konsolidasyonun mümkün bulunduğunu gösteriyor.

Alıcılar fiyatı 0,48 $ yada 20-EMA’nın üstünde tutarsa, rallilerde satış yapmaktan düşüşlerde satın almaya doğru bir duygu değişikliği önerecektir. Bu, fiyatı 0,54 dolara ve ondan sonra düşüş trendi çizgisine itebilir.

Bu pozitif görüşü geçersiz kılmak için ayıların fiyatı 0,48 doların altına çekmesi gerekecek. Bu olursa, parite 0,44 dolara ve peşinden 0,42 dolara düşebilir.

ATOM/USDT

Cosmos (ATOM) son birkaç gündür zeminden vazgeçmedi ve 13.45 dolardan genel direnci yakınında işlem görüyor. Bu, trader’ların fiyatın yükselmesini bekledikleri için pozisyonlarını kapatmadıklarını gösteriyor. Bu listeye dahil edilmesinin sebebi budur.

ATOM/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

ATOM/USDT paritesi 29 Ağustos’ta 50 günlük SMA’nın (11.08$) altına düştü sadece boğalar daha düşük seviyelerden alım yapmış oldu. Bu, genel dirence 13.45 dolardan ulaşan bir toparlanma başlattı. Yavaş yavaş yükselen hareketli averajlar ve pozitif bölgedeki RSI, minimum direnç yolunun yukarı doğru bulunduğunu gösteriyor.

Alıcılar fiyatı 13,45 doların üstüne çıkarırsa, parite ivme kazanabilir ve 15,30 dolara ve peşinden 20 dolara yükselebilir. Bu pozitif görüş, fiyat keskin bir halde düşerse ve ruhsal desteğin 10 doların altına düşerse geçersiz olabilir.

ATOM/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

20-EMA yükseliyor ve boğalar bu desteğe düşüşleri satın alıyor. Bu, kısa vadede pozitif bir duyguya işaret ediyor. Boğalar, fiyatı 13.45 dolardan genel dirence çekmeye çalışacak. Bu, üstünde durulması ihtiyaç duyulan mühim bir seviyedir şu sebeple bunun üstünde bir kırılma ve kapanma, yukarı hareketin tepkisini izah edebilir.

Tersine, fiyat mevcut seviyeden yada genel dirençten düşerse ve 20-EMA’nın altına düşerse, ayıların daha yüksek seviyelerde etken bulunduğunu gösterir. Parite ondan sonra bir süre 10$ ile 13.45$ içinde menzile bağlı kalabilir.

İlgili: Dalgalanma mı, temizleme mi? Birleştirme niçin Ethereum fiyatını ‘Eylül’den kurtarmayabilir?

FIL/USDT

Filecoin (FIL), 27 Ağustos ve 2 Eylül içinde dar bir aralıkta işlem görüyordu ve bu durum 3 Eylül’de yukarı yönlü bir çözüm buldu. Alıcıların alımlarına devam edebilecekleri beklentisi, bu coin’in seçilmesine yol açtı.

FIL/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

FIL/USDT paritesi keskin bir halde terfi etti ve 3 Eylül’de 20 günlük EMA’nın (6,39$) üstüne çıktı. Bu, alıcıların geri dönüş halletmeye çalıştıklarının ilk göstergesi. Bununla beraber, ayıların kolayca teslim olması pek ihtimaller içinde değil ve 50 günlük SMA (6.92 $) yakınında kuvvetli bir meydan okuma oluşturuyorlar.

Ayılar, 4 Eylül’de fiyatı 20 günlük EMA’nın altına çekti. Eğer fiyatı bu seviyenin altında tutarlarsa, parite 5.50$’a düşebilir. Tersine, fiyat mevcut seviyeden yükselir ve 50 günlük SMA’nın üstüne çıkarsa, düşüşlerde kuvvetli alım önerecektir. Parite ondan sonra 9 dolara ve peşinden 9.50 dolara yükselebilir.

FIL/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Parite, genel direnç bölgesinden 6.80 $ ile 6.60 $ içinde geri döndü, sadece minik bir pozitif, boğaların fiyatın 20-EMA’nın altına düşmesine izin vermemiş olması. Fiyat mevcut seviyeden geri dönerse, bölgenin üstünde bir kırılma ve kapanma olasılığı artar.

Bu olursa, çift ters baş ve omuz modelini tamamlayacaktır. Parite ondan sonra ivme kazanabilir ve 7.6 dolarlık model hedefine ve ondan sonra 8.30 dolara doğru yükselebilir.

Bu pozitif görüş, fiyat kırılır ve 20-EMA’nın altına düşerse kısa vadede geçersiz olabilir. Parite ondan sonra 5.50 dolardan kuvvetli desteğe düşebilir.

EOS/USDT

EOS listeye girdi şu sebeple kargaşada bile hareketli ortalamaların üstünde kalmayı başardı. Bu, kısa vadeli performansı gösterir ve kripto para birimi sektöründeki duyarlılık iyileşirse bir ralli olasılığını artırır.

EOS/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

EOS/USDT paritesi 21 Ağustos’ta dip formasyonunu tamamladı sadece boğalar daha yüksek seviyeleri sürdüremedi. Ayılar, 28 Ağustos’ta fiyatı kırılma seviyesinin altına çekerek, rallilerde kuvvetli satış bulunduğunu gösterdi.

Ufak bir pozitif, alıcıların 50 günlük SMA’ya (1.33 $) düşüşü agresif bir halde satın almasıdır. 20 günlük EMA (1.48 $) düzleşti ve RSI orta noktaya yakın, bu da alıcılar ve satıcılar içinde bir denge bulunduğunu gösteriyor.

Bu denge, fiyatı 1,60 doların üstüne çıkartır ve sürdürürse boğalar lehine dönebilir. Parite ondan sonra 2 $ civarında genel dirence yükselebilir. Alternatif olarak, 50 günlük SMA’nın altında bir kırılma ve kapanış, ihtimaller içinde bir 1,15 dolara düşüş için kapıları açabilir.

EOS/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Ayılar toparlanmayı 1,60 dolar civarında sattı ve fiyatı 1,46 dolarlık kırılma seviyesinin altına çekmeye çalışıyorlar. Bunu yaparlarsa, parite yükseliş çizgisine düşebilir. Bu düzey önceki üç durumda kuvvetli bir destek görevi görmüş oldu, bu yüzden boğalar yeniden onu savunmaya çalışacak.

Fiyat yükseliş çizgisinden toparlanır ve 1,60 doların üstüne çıkarsa, parite ivme kazanabilir ve 1,80 dolara ve ondan sonra 2 dolara yükselebilir. Tersine, yükseliş trendi çizgisinin altında bir kırılma ve kapanış, kısa vadeli yukarı hareketin bitebileceğini gösterir. Parite ondan sonra 1.24 dolara düşebilir.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir