Bitcoin’in 21 bin dolara düşmesinin ve piyasa genelindeki satışların düşündüğünüzden daha fena olmasının 3 sebebi

19 Ağustos Cuma günü, toplam kripto piyasası kapitalizasyonu %9,1 düştü, sadece daha da önemlisi, oldukca mühim 1 trilyon dolarlık ruhsal desteğe ulaşıldı. Piyasanın yalnız üç hafta ilkin bunun altındaki son olarak girişimi, doğrusu yatırımcılar, 18 Haziran’daki 780 milyar dolarlık toplam piyasa değerinin yalnızca uzak bir anı olduğundan oldukça emindi.

17 Ağustos’ta Birleşik Devletler Enerji ve Tecim Temsilciler Meclisi’nin kanıt-of-work madenciliğinin fosil yakıtlara olan talebi artırabileceğinden “derin kaygı duyduklarını” açıklamasının peşinden düzenleyici belirsizlik arttı. Netice olarak, ABD’li milletvekilleri kripto madenciliği şirketlerinden enerji tüketimi ve averaj maliyetler hakkında informasyon vermelerini istedi.

Tipik olarak, satışlar, piyasa değerine nazaran ilk 5 varlığın dışındaki kripto para birimleri üstünde daha büyük bir etkiye haizdir, sadece bugünkü düzeltme, yönetim kurulu genelinde %7 ila %14 içinde değişen kayıplar sundu. Bitcoin (BTC) 21.260 $’ı kontrol ederken %9.7 yitik görmüş oldu ve Ether (ETH) gün içi en düşük seviyesi 1.675 $’da %10,6 düşüş gösterdi.

Bazı analistler, varlığın senelik %67 volatilitesini göz önünde bulundurarak, bugün görülene benzer sert günlük düzeltmelerin bir istisnadan ziyade bir ölçü bulunduğunu öne sürebilir. Örnek olarak, bugünün toplam piyasa tutarındaki gün içi düşüş, son 365 yılda 19 gün içinde %9’u aştı, sadece bazı ağırlaştırıcılar bu mevcut düzeltmenin öne çıkmasına niçin oluyor.

BTC Vadeli İşlemleri primi kayboldu

Durağan(durgun) aylık vadeli işlem sözleşmeleri, satıcılar ödemeyi daha uzun süre ertelemek için daha çok para talep ettiğinden, düzgüsel spot piyasalarda çoğu zaman hafifçe bir primle işlem görür. Teknik olarak “contango” olarak malum bu durum, kripto varlıklarına hususi değildir.

Sıhhatli piyasalarda vadeli işlemler, riskleri ve ana para maliyetini telafi etmek için kafi olan %4 ila %8 senelik primle işlem görmelidir.

Bitcoin 3 aylık vadeli işlemlerin senelik primi. Kaynak: Laevitas

OKX ve Deribit Bitcoin vadeli işlem primine nazaran, BTC’deki %9.7’lik negatif dalgalanma, yatırımcıların türev enstrümanları kullanarak herhangi bir iyimserliği ortadan kaldırmasına niçin oldu. Gösterge negatif alana döndüğünde, “geriye doğru” alım satım, bu çoğu zaman daha aşağı yönde bahis icra eden kaldıraçlı şortlardan oldukca daha yüksek talep olduğu anlamına gelir.

Kaldıraçlı alıcıların tasfiyeleri 470 milyon doları aştı

Vadeli işlem sözleşmeleri, kaldıraç kullanımına müsaade eden nispeten düşük maliyetli ve kolay bir araçtır. Bu tarz şeyleri kullanmanın tehlikesi tasfiyede yatmaktadır, doğrusu yatırımcının marj mevduatı pozisyonlarını karşılamak için yetersiz kalmaktadır. Bu durumlarda, borsanın otomatik kaldıraç azaltma mekanizması devreye girer ve maruziyeti azaltmak için güvence olarak kullanılan kriptoyu satar.

Toplam kripto 24 saatlik tasfiyeler, USD. Kaynak: Coinglass

Bir tüccar kaldıraç kullanarak kazançlarını 10 kat artırabilir, sadece varlık giriş noktasından %9 düşerse pozisyon sonlandırılır. Türev borsası teminatı satmaya devam edecek ve kademeli tasfiye olarak malum negatif bir döngü yaratacaktır. Yukarıda gösterildiği şeklinde, 19 Ağustos satışları, 12 Haziran’dan bu yana satış halletmeye zorluk çeken en yüksek sayıda alıcıyı temsil etti.

Marj tüccarları aşırı derecede yükselişe geçti ve yok edildi

Marj ticareti, yatırımcıların tecim pozisyonlarından yararlanmak ve potansiyel olarak getirilerini çoğaltmak için kripto para birimi ödünç almalarına olanak tanır. Örnek olarak, bir tüccar Tether (USDT) ödünç alarak Bitcoin satın alabilir ve böylece kripto risklerini artırabilir. Öte taraftan, Bitcoin ödünç almak yalnız onu kısaltmak için kullanılabilir.

Vadeli işlem sözleşmelerinden değişik olarak, teminatlı uzun ve kısa vadeli işlemler arasındaki denge ne olursa olsun eşleşmez. Marj kredisi oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişte bulunduğunu gösterir – tam tersi, düşük bir oran, piyasanın düşüş eğiliminde bulunduğunu gösterir.

OKX USDT/BTC marjlı borç verme oranı. Kaynak: OKX

Kripto tüccarları, merkezi olmayan finans (DeFi) şeklinde benimseme potansiyeli ve hızla büyüyen kullanım durumları ve belirli kripto para birimlerinin USD enflasyonuna karşı koruma sağlamış olduğu algısı göz önüne alındığında anlaşılabilir bir durum olarak biliniyor. 17 kat daha yüksek bir marj kredi oranı, stabilcoinleri destek sunar ve düzgüsel değildir ve kaldıraç alıcılarından gelen aşırı itimatı gösterir.

Bu üç türev metriği, tüccarların kesinlikle tüm kripto piyasasının bugünkü kadar keskin bir halde düzeltilmesini yada toplam piyasa değerinin 1 trilyon dolarlık desteği tekrardan kontrol etmesini beklemediklerini gösteriyor. Bu yenilenen itimat kaybı, boğaların kaldıraç pozisyonlarını daha da düşürmesine ve muhtemelen gelecek haftalarda yeni düşüşleri tetiklemesine niçin olabilir.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir