Bitcoin’in artan likit olmayan arzı, Bitcoin depolama ile ilgili eğitimin arttığını gösteriyor

Toplam piyasa değerine nazaran dünyanın en büyük kripto para birimi olan ve yalnızca 14 milyon dolar tutarındaki yıldan bugüne (YTD) para girişlerine şahit olan Bitcoin ile beraber, son yedi küsur ayın kripto piyasası için son aşama düşüşlü bulunduğunu inkar etmek mümkün değil.

Ek olarak, amiral gemisi kriptonun likit olmayan arz oranı – doğrusu borsalardan ve donanım “soğuk depolama” cüzdanlarına yada uygulama tabanlı “sıcak” cüzdanlara taşınan Bitcoin sayısı – 2022’nin başından bu yana dik bir artış gösteriyor.

Detaylandırmak gerekirse, şu anda 14,8 milyonun üstünde likit olmayan BTC tokeni var ve bu sayı yalnızca senenin ilk yarısında oldukça keskin bir halde (ortalama 500 bin kadar) arttı. Bu, büyük seviyede küresel ekonomiyi çevreleyen bir takım makroekonomik faktörden (son zamanlarda Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, artan kripto tasfiyeleri, artan enflasyon ve faiz seviyeleri vb.) meydana gelmektedir.

Şu anda dolaşımdaki toplam BTC sayısının ortalama 19 milyon civarında bulunduğunu ve günde ortalama 900 madeni paranın çıkarıldığını ve para biriminin toplam arz havuzuna eklendiğini belirtmek de önemlidir.

Toplamda, kripto para biriminin toplam arzının %76’sının şu anda likit olmayan olarak sınıflandırılabilir olduğu tahmin ediliyor; bu, şimdiye kadar var olabilecek tüm Bitcoin’in %90’ından fazlasının aslına bakarsan çıkarılmış olduğu düşünüldüğünde oldukça şaşırtıcı.

Bitcoin likit olmayan arzı (Glassnode vasıtasıyla)

Likit olmayan arzdaki bu artış, bununla beraber, likit olmayan varlıklar tarafınca tutulan dijital para arzındaki aylık (30 günlük) net değişiklik olan Bitcoin’in ‘likit arz değişikliği’ benzer biçimde ilgili metrikler tarafınca da desteklenmektedir. Bu önemlidir, şundan dolayı, Three Arrows Capital, Celsius, Vauld ve Zipmex benzer biçimde mühim piyasa oyuncularının iflasları benzer biçimde, piyasayı çevreleyen son makro düzeydeki vakalar, tüketicilerin kendi kendini saklamanın önemini öğrenmesiyle neticelenmiştir. anahtarlar, madeni paralarınız değil).

Bu noktaya kadar, aşağıdaki grafik, yatırımcıların Bitcoin’lerini harici cüzdanlara taşımasını çevreleyen genel eğilimin, bilhassa Haziran ayında yukarıda belirtilen kapitülasyonlardan sonrasında yükselişte bulunduğunu açıkça göstermektedir.

Bitcoin likit olmayan arz değişikliği (Glassnode vasıtasıyla)

Bitcoin’in likit olmayan arzı, altı aydan uzun süredir devam eden bir birikim aşamasındaydı, sadece geçen ay kesintiye uğradı. Bununla beraber, yukarıda görüldüğü benzer biçimde, eğilim her zamankinden daha çok gusto ile yine yükselişte. Bu ani dalgalanmalar, Bitcoin’in arz dinamikleri üstünde negatif bir etkiye haiz olabilir ve potansiyel olarak varlığın fiyatının yakın ve orta vadede fazlaca fazla oynaklıkla karşı karşıya kalmasına niçin olabilir. Bu yüzden, geleceğin Bitcoin için neler sakladığını göreceğiz.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir