Bitcoin’in (BTC) yasal olduğu ülkeler

Tipik olarak, bir ülkenin yasal ihale olarak bir para birimini kabul ederek yönetmek istediği makroekonomik faktörler vardır. Bitcoin’i yasal ihale yapmak için bu faktörlerin vizyoner liderlikle örtüşmesi gerekir.

Buna karşın, merkez bankaları dijital para birimlerine giriyor. Fiat para biriminin yalnızca dijital bir versiyonunun çözemeyeceği daha temel sorunları olan ülkeler var. Mesela, Arjantin ve Venezuela’nın senelerdir hiperenflasyon benzer biçimde ülkeleri var ve kendi ekonomilerinin ötesinde türeyen bir biçim para birimi ile yapabilirler. El Salvador, Panama, Guatemala ve Honduras benzer biçimde GSYİH’nın büyük bir yüzdesinin işçi dövizleriyle sağlandığı ülkeler de var. Bu, ulusal sınırlarla sınırlandırılmayan bir kıymet değişimi biçiminin önünü açmaktadır. Mesela, 2020’de El Salvador’un GSYİH’sının %24,07’si işçi dövizlerinden geldi.

Ülkeler için bir öteki husus, ekonomilerindeki finansal katılımın kapsamıdır. Kripto para birimleri etrafındaki satın alan yolculuğu hiçbir şekilde kullanıcı dostu olmasa da, El Salvador benzer biçimde ülkelerde bitcoin üstünde bir ekosistem meydana getirmeye yönelik aşırı mahalli deneylerin bir miktar başarı gösterdiği söylenmelidir. Ekonomiye büyük seviyede katkıda bulunan havalelerle, dijital para birimleri yalnızca finansal erişime destek olmakla kalmaz, hem de havale ücretlerinde maliyet tasarrufu da sağlar.

Bitcoin’i yasal ihale olarak sunan rejimlerin, nüfusuna finansal katılım getirdiğini iddia etmiş olduğu de belirtilmelidir. Gene de, finansal içerme çoğu zaman mobil ve web penetrasyonundan ilkin gelmelidir. Dijital altyapı olmadan, dijital para birimi finansal içerme sorununu tek başına çözemez.

Peki, hangi ülkeler Bitcoin’i yasal ihale olarak benimsediler ve bunu iyi mi yaptılar? El Salvador, Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülkedir. Yukarıda açıklanan makroekonomik faktörlerin haricinde, ülkenin bitcoin ile tecrübe etme hayata geçirmeye istekli bir lideri vardı. O zamandan beri kripto para biriminin sadık bir elçisi oldu.

Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden ikinci ülke Orta Afrika Cumhuriyeti’dir (CAR). ARAÇ, altın ve elmas benzer biçimde naturel kaynaklar açısından varlıklı ve 2,3 milyar dolarlık bir ekonomiye haiz. Gene de, finansal katılım oldukça düşük ve havalelere güveniyorlar. Ülke, Bitcoin’i benimsemenin yanı sıra, hazinelerinin %20’sinin ülkedeki naturel kaynakların sağlığını yansıtacak bir dijital para birimi olan Sango Coin’i (SANGO) tutacağını da deklare etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir