Bitcoin’in Gizlilik Problemi – Ve Cypherpunks Bunu Çözmek İçin Ne Yapıyor?

ABD hükümeti kripto düzenleyici çabalarını hızlandırırken, daha ilkin asla olmadığı şeklinde gizliliği sakınan projeleri hedefliyor. Kripto topluluğu, bilhassa de cypherpunklar endişeli ve kullanıcılar şu anda Tornado Cash yasağının tesirleri ve pratikte iyi mi uygulanabileceği ile boğuşuyor.

Sadece perde arkasında, Bitcoin geliştiricileri senelerdir kripto ile işlem yaparken gizliliği korumak için çalışıyor.

Bitcoin Sparrow Wallet’ın geliştiricisi Craig Raw, “Bir açık kaynak protokolünün (bir kişinin aksine) hedeflenmesi, kripto para birimlerini ABD’nin finansal denetim çerçevesini düşündüğü şeye ‘uydurma’ girişiminde açıkça bir tırmanıştır.” Decrypt’i söyledi. “Bu, KYC bağlantıları olmadan fon tutmanın öneminin ortaya çıkmış olduğu ve finansal mahremiyet mücadelesinin tekrardan tırmandığı yer” dedi.

Bitcoin’in uzun süreden beri hususi olduğu düşünülüyordu, sadece bu doğru değil. İlk günlerde, birçok Bitcoin kullanıcısı daha iyisini bilmiyordu ve yasadışı darknet pazarları da dahil olmak suretiyle neticeleri düşünmeden kripto para birimiyle çevrimiçi işlem yapıyordu.

Bu günlerde yetkililer, Bitcoin işlemlerini gerçek insanlarla oldukça kolay bir halde eşleştirebilir, şu sebeple kripto para birimi borsaları şeklinde rampalar müşterileri hakkında kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler toplar. Aslına bakarsak, kolluk kuvvetleri, suçlular varlığı kullandığında fazlaca kolay izlenebilir olduğundan bunu tercih ettiklerini bile söylediler. Bitcoin takma ad olabilir – blok zincirinde kimsenin kimliği kaydedilmez – sadece her işlem öyledir.

Bitcoin Design’a katkıda bulunan Christoph Ono, Decrypt’e “Hayatımızın çoğunu esasen çevrimiçi hale getirdik ve bu trend şüphesiz devam edecek” dedi. “On seneler süresince internetten sonrasında, birçok hususi şirket ve öteki gruplar için veri toplama/çözümleme etme/hackleme/satma dürtüsünün fazlaca kuvvetli olduğu da açık.”

“Verilerin bizlere karşı kullanıldığını” ve kamu altyapısına eklenen finansal veri katmanının işleri “fazlaca daha fena” hale getirebileceğini de sözlerine ekledi.

Bu yüzden geliştiriciler şu anda Bitcoin blok zincirindeki işlemleri neredeyse izlenemez hale getirecek araçlar geliştiriyor. İşte üstünde çalışmış oldukları şey.

Cüzdanlar

Bitcoin’i daha hususi hale getirmenin bir yolu, belirli cüzdanları kullanmaktır. Bilhassa, Bitcoin işlemlerini kökenlerini gizlemek için bir araya getiren bir teknoloji olan CoinJoin’i kullanan cüzdanlar. Şu anda daha çok gizlilik ve neredeyse anonim işlemler vaat etmek için karıştırma protokollerini kullanan birkaç proje var. CoinJoin bunlardan biri.

Federallerin gözleri karıştırma protokolleri üstünde: Gömü Bakanlığı, kullananların eşi görülmemiş bir hareketle anonim olarak Ethereum göndermesine olanak tanıyan bir madeni para karıştırma uygulaması olan Tornado Cash’i bu hafta yasakladı.

Amerikan vatandaşlarının artık aracı kullanmasına yada onu kullanan adreslerle etkileşime girmesine izin verilmiyor. Kripto geliştiricileri ve kullanıcıları şu anda bu yasağın neticeleri ve pratikte iyi mi uygulanabileceği ile boğuşuyor. Sadece şimdilik Bitcoin işlemleri için kullanılan benzer araçlar üstünde geliştirmeler devam ediyor. Sparrow Wallet’s Raw, “Bu dövüşün sonucunun nerede bulunduğunu süre gösterecek, sadece sonuçta orta yol yok” dedi. “Ya her insanın mahremiyet elde edebileceği araçlarımız var ya da asla mahremiyetimiz yok.”

Wasabi Cüzdan, iletişimleri giz yazıya çevirmek için Tor ağını kullanan bir projedir. Tor, kullananların web trafiğini gönüllüler tarafınca işletilen bir sunucu ağı vasıtasıyla göndererek anonimleştirmelerine olanak tanıyan bir yazılımdır. Bir masaüstü cüzdanı olan Wasabi, kullanıcıları rastgele Bitcoin eşler arası düğümlere bağlar, işlemleri gizler, böylece paranın nereye gittiğini bilmek fazlaca zor olsa gerek. Haziran ayında son olarak cüzdanı Wasabi 2.0’ı piyasaya sürdü.

Ekibi Decrypt’e, süratli ve ucuz bir UX ile “varsayılan olarak hepimiz için gizlilik” sağlayacağı için son olarak sürümünün gizlilik için en iyi seçenek bulunduğunu söylemiş oldu. “Onu değişik kılan nedir? [from other wallets] Wasabi Wallet’ın arkasındaki yazılım şirketi olan zkSNACKs’in kurucu ortağı Adam Fiscor, “kullanıcı deneyimidir” dedi. Mahremiyetin “sürtünmesiz ve zahmetsiz” olması icap ettiğini ve bunu Wasabi’nin yaptığını ekledi; Bitcoin kullanmayan biri bile onu kullanarak kafasını toparlayabilirdi.

Niçin birisi Wasabi’yi kullanmak istesin ki? Fiscor, “Her şeyin çevrimiçi olduğu bir dünyaya doğru ilerlediğimiz için gizlilik ürünleriyle iyi kullanıcı deneyimleri lüzumlu” dedi.

Wasabi’ye uzun süredir katkıda bulunan Rafe, Decrypt’e Wasabi’nin evvelkinden daha çok işlemi gizleyen yeni bir CoinJoin mekanizması kullandığını ve bu da daha çok insanoğlunun uygulamanın gizlilik işlevinden yararlanabileceği anlamına geldiğini söylemiş oldu.

Craig Raw, Serçe Cüzdanının Bitcoin’i, 2,8 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük gizlilik madeni parası olan ve şu anda gizlilik için tercih edilen seçenek olan Monero kadar hususi hale getirebileceğini söylemiş oldu.

Monero halka imzaları (tanımlanamayan kriptografik dijital imzalar) kullanır, işlemleri seyretmek fazlaca zor olsa gerek.

Bitcoin’in işlemleri, her şey halka açık bir blok zincirinde depolandığı için izlenebilir. Sadece Raw, bir kullanıcı isterse Sparrow’un benzer bir gizlilik düzeyine ulaşabileceğini söylüyor. Decrypt, “Monero’ya benzer bir gizlilik düzeyine ulaşmak dikkatle mümkün” dedi. “Ergonomik olarak yanıt, yaptığınız her işlemde ‘anonimliğimin ne kadar büyük bulunduğunu’ sormakta yatıyor.

“Sparrow’daki araçları kullanarak, bunu yeterince büyütmek mümkündür, o şekilde ki, fon sahipliğini takip etme olasılıkları, bunu fiilen olanaksız kılacak kadar düşük.”

Yıldırım Ağı

Bitcoin kullanırken gizli saklı kalmanın kim bilir daha azca malum bir yolu Lightning Network’tür. Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorununu çözmek yada başka bir deyişle daha çok işlemin işlenmesine izin vermek için bir “ikinci katman çözümü” oluşturuldu. Bunu, ana Bitcoin blok zincirini süpürerek yapar.

Sadece, her işlem ana blok zincirinde kalıcı olarak saklanmadığı için gizlilik avantajları da vardır. Bunun yerine, çeşitli işlemler beraber gruplandırılır ve hemen sonra tek bir büyük işlem olarak kaydedilir. Bu, yalnızca mikro işlemler (El Salvador’da kahve satın almak şeklinde) için değil, ödemeleri anonim tutmak için de yararlıdır.

Gözaltına alınmayan Lightning cüzdanı Zeus’un arkasındaki geliştirici Evan Kaloudis, Decrypt’e Lightning’i kullanırken kimin ne ödediğini bulmanın “neredeyse olanaksız” bulunduğunu söylemiş oldu.

“Bugün Yıldırım, gönderenler için büyük bir mahremiyete haiz” dedi. “İşvereniniz maaşınızı nereye harcadığınızı görmemeli. Ufak bir alışveriş yaptığınız market, ne kadar paranız bulunduğunu yada başka nereden alışveriş yaptığınızı görmemeli.”

Sadece Rafe, Bitcoin ağında hala gizlilikle ilgili problemler bulunduğunu ve bu tarz şeyleri düzeltmek bizim yararımıza bulunduğunu ekledi. Niçin? Niye? Şundan dolayı devlet nezarete, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) şeklinde dijital para ile artabilir – fiat paranın merkezi, dijital versiyonları (doğrusu ABD doları). CBDC’ler kuramsal olarak büyük kuruluşlar tarafınca ne yaptığımızı seyretmek için kullanılabilir.

Dünyanın dört bir tarafındaki hükümetler, bu tür varlıkları oluşturma yada araştırma mevzusunda değişik aşamalardadır ve bir takım Karayip ülkesi esasen bir tane yayınlamıştır. Sadece kripto topluluğu yada mahremiyet mevzusunda kaygı duyan hepimiz için kim bilir en büyük kaygı, Çin’inki şeklinde otoriter bir rejim tarafınca insanların günlük yaşamlarını denetlemek için kullanılan bir CBDC’dir.

Rafe, “Korkulu olan şu ki, finans, kredi kartlarındaki CO2 puanları, nakitlerin kaldırılması, CBDC’ler ve toplumsal kredi puanları ile geleneksel nezarete de sıkılaştırıyor” dedi. “Parasal rekabete yada değişik kaide ve özgürlüklere haiz değişik bir sisteme izin vereceklerine inanmıyorum.”

“Bir alternatif istiyorsak, onu süratli bir halde inşa etsek iyi olur” dedi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir